Spis treści
Nie lekceważ objawów nadciśnienia tętniczego!
Nadciśnienie tętnicze rozwija się latami bez wyraźnych objawów, prowadząc do rozwoju chorób serca i naczyń krwionośnych. Problem zbyt wysokiego ciśnienia krwi dotyczy aż 1 na 3 osoby na całym świecie! Według dostępnych danych w 2022 roku nadciśnienie tętnice miało 29 procent Polaków. Problem występuje nawet u co trzeciej dorosłej osoby, a w największym stopniu dotyka ludzi w wieku powyżej 65 lat.
Sprawdź: Dosalasz dania? Zwiększasz swoje zagrożenie cukrzycą
Tymczasem zdiagnozowanie problemu nie jest wcale trudne: wysokie ciśnienie krwi można wykryć za pomocą prostego pomiaru za pomocą ciśnieniomierza.
O nadciśnieniu mogą świadczyć stosunkowo subtelne objawy, takie jak:
- bóle głowy,
- okresowe zaczerwienienie twarzy, szyi i klatki piersiowej,
- nadpobudliwość,
- bezsenność,
- łatwe męczenie się,
- kołatania serca.
Te produkty pomogą obniżyć wyniki pomiaru ciśnienia – zobacz je w galerii.
Jak obniżyć wysokie ciśnienie? To warto jeść i pić
W przypadku zbyt wysokiego ciśnienia tętniczego warto zacząć od zmiany diety. Ponieważ w 90 procent przypadków ma ono charakter pierwotny, tj. nie wynika z istniejących chorób, tylko ze stylu życia, można je znacznie obniżyć właśnie za pomocą jego modyfikacji.
Zobacz także: Odmładza, chroni serce i zwiększa libido. To wybuchowa mieszanka składników odżywczych i wzmacniających
Obniżenie ciśnienia o każde 5 mm Hg pomaga zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby wieńcowej serca o 7 procent, niewydolności mięśnia sercowego – o 14 proc., a niedokrwiennego udaru mózgu – o 13 procent. Osiągnięcie tych redukcji wcale nie jest trudne.
Czytaj też: Przełomowe zmiany w refundacji leków na nadciśnienie
Pierwszym krokiem jest zmiana pewnych nawyków: zaleca się, by spożywać mniej soli i sodu, cukru oraz przetworzonych produktów, a jednocześnie więcej zdrowych dań, które obfitują w pokarmy o udowodnionym korzystnym działaniu na ciśnienie krwi.
Sprawdź w naszej galerii najlepsze produkty, które obniżają zbyt wysokie ciśnienie tętnicze i dowiedz się, jakie efekty zapewniały w badaniach