Spis treści
Jakie zioła są dobre na jelita? Sięgaj po nie przy niestrawności
Wybierając zioła na jelita w pierwszej kolejności należy określić przyczynę swoich dolegliwości. Jeśli wynikają one np. z przejedzenia lub niestrawności, wybierz zioła, które wykazują działanie rozkurczające, takie jak:
- kminek,
- rumianek,
- dzika róża,
- mięta,
- koper włoski (fenkuł),
- szałwia.
Ułatwią one trawienie i zadziałają wiatropędnie. Sprawi to, że jelita będą sprawniej działały i pomoże uwolnić zalegające w nich gazy. W przypadku nasilających się lub nawracających dolegliwości należy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty, który pomoże w znalezieniu przyczyny.
Jakie zioła na stany zapalne jelit? Pomogą przy chorobach zapalnych jelit
Jeśli przyczyną bólu jelit jest stan zapalny, warto sięgnąć po rośliny działające przeciwzapalnie. Stan zapalny jelit często jest chorobą przewlekłą, która negatywnie wpływa na jakość życia pacjentów. Wśród jego pierwszych objawów wymieniane są:
- zatwardzenie,
- biegunka,
- wzdęcia,
- ból brzucha,
- skurcze,
- krwawy stolec,
- zmęczenie,
- utrata apetytu i masy ciała.
Często zanim pacjent doczeka się potwierdzenia diagnozy, jego jelita ulegają znacznemu zniszczeniu. Jak mówi dr Will Cole z The Future of Natural Helathcare:
Ziołolecznictwo może pomóc w radykalnym obniżeniu poziomu stanu zapalnego w jelitach. Po latach badań klinicznych i doświadczeniach z pierwszej ręki z moimi pacjentami, polecam najlepsze zioła, których można użyć do wyciszenia stanu zapalnego w jelitach.
Zobacz w naszej galerii, 5 popularnych ziół na jelita, polecanych dr Cole na stany zapalne diety i włącz je do swojej codziennej diety
Jakie zioła na biegunkę? Herbatki, które warto pić przy rozwolnieniu
Leczenie biegunki wywołanej przez wirusy, bakterie lub spowodowanej przejedzeniem może odbywać się z pomocą naparów ziołowych, które pomagają wiązać wodę w organizmie. Ich picie może skrócić czas trwania rozwolnienia i ograniczyć ilość wizyt w toalecie.
Wśród roślin, po które warto sięgnąć podczas biegunki wymieniane są:
- kora dębu,
- liście jeżyn i malin,
- owoce czarnej jagody,
- ziele przywrotnika pospolitego,
- ziele pięciornika gęsiego,
- nasienie babki jajowatej i babki płesznika.
Więcej o ziołach na biegunkę przeczytasz w artykule Agaty Siemiaszko: „Po jakie herbatki sięgać przy rozwolnieniu?”
Jakie zioła na zaparcia? Te napary pomogą na zatwardzenie
Dolegliwości jelitowe mogą objawiać się zaparciami. Jeśli wynikają one z nieprawidłowej diety lub zbyt małej ilości można skutecznie przeciwdziałać sięgając po konkretne napary ziołowe.
Najlepiej wybierać te, które są bogate w śluzy ułatwiające transport resztek pokarmowych przez jelito. Śluz zwiększa także obojętność stolca i zmiękcza jego strukturę, co dodatkowo ułatwia wypróżnianie.
Wśród produktów polecanych przy zaparciach znajdują się babka jajowata oraz babka płesznik. Należy pamiętać, żeby obydwa produkty należy wprowadzać do diety stopniowo. Ich spożywanie wymaga picia większej ilości wody.
Inne rośliny lecznicze polecane przy zaparciach to:
- alona,
- kora kruszyny,
- nasienie lnu,
- owoc szakłaku,
- korzeń rzewienia,
- liść senesu.
Źródła:
- The 14 Best Herbs For Intestinal Inflammation Dr Will Cole
- What is So Amazing About Using Herbs to Promote Gut Health? Notre Dame of Maryland University
- Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie, Mateusz Emanuel Senderski, Podkowa Leśna 201