Spis treści
To tylko odstający brzuch czy może choroba? Wzdęcia mogą być objawem 3 nowotworów
Wzdęcia i bóle brzucha to powszechne dolegliwości, które wiele osób odczuwa po ciężkostrawnym posiłku lub po zjedzeniu zbyt dużej ilości jedzenia. Jednak, jeśli towarzyszą ci często i pojawiają się bez względu na to czy coś jadłeś czy nie mogą oznaczać poważniejsze problemy ze zdrowiem. Mogą to być nawet objawy raka.

Istnieje ponad 200 różnych rodzajów nowotworów, które atakują ludzkie ciało. Choroba występuje, gdy nieprawidłowe komórki dzielą się i rozprzestrzeniają w sposób niekontrolowany. Pierwsze objawy raka są zwykle mało charakterystyczne, co utrudnia wykrycie choroby. Tymczasem to właśnie szybka diagnoza i rozpoznanie pozwalają na całkowite wyleczenie. Im później nowotwór zostanie wykryty tym jest bardziej zaawansowany i trudniejszy do wyleczenia, a w wielu przypadkach kończy się śmiercią.
Wzdęcia łatwo jest zignorować, bo to dość powszechny problem. Zazwyczaj spowodowane są zbyt szybkim jedzeniem, połykaniem zbyt dużej ilości powietrza lub jedzeniem niektórych wzdymających pokarmów. Jeśli jednak nie są one wywoływane przez te czynniki lub pojawiają się u ciebie bardzo często lepiej skonsultuj się z lekarzem, który zleci niezbędne badania. Wzdęcia mogą być bowiem objawem jednego z tych 3 śmiertelnie niebezpiecznych nowotworów.
Wzdęcia i bóle brzucha? Mogą to być objawy raka jelita grubego
Rak jelita grubego to podstępna choroba, której objawy często mylone są ze zwykłą niestrawnością. Przez to mogą być ignorowane latami, a nowotwór się rozwija i jest bardzo groźny. Najczęściej powstaje z polipów w jelitach, które mają charakter łagodnych zmian, ale jeśli nie zostaną usunięte podczas operacji lub kolonoskopii mają tendencję do zezłośliwienia. Rak jelita grubego może więc rozwijać się nawet 10 lat i dawać następujące objawy:
bóle skurczowe w podbrzuszu,
ból brzucha lub odbytu,
zaparcia,
wzdęcia i problem z oddawaniem gazów,
krwawienie z odbytu lub krew w stolcu,
zmiana normalnego rytmu wypróżnień, np. luźniejsze stolce, częstsze oddawanie stolca lub zaparcia,
guzek, który lekarz może wyczuć w odbycie lub brzuchu,
ciągłe uczucie parcia w odbycie, nawet po wypróżnieniu,
chudnięcie bez zmiany diety,
zmęczenie i duszność wywołane niższym niż normalnie poziomem czerwonych krwinek (niedokrwistość).
Niestrawność czy może rak żołądka? Wzdęty brzuch może być jego objawem
Wzdęcia mogą być spowodowane „zaawansowanym” rakiem żołądka. Dzieje się tak, gdy choroba rozprzestrzeni się na tkankę wyściełającą jamę brzuszną. Wtedy brzuch wydaje się dużo większy, a ubrania stają się za ciasne. Obrzęk spowodowany jest gromadzeniem się nadmiernych ilości płynu w jamie brzusznej, jest to tzw. wodobrzusze.
Do innych objawów raka żołądka należą:
utrata wagi nie spowodowana zmianą diety,
czarna kupa zawierająca krew (tzw. stolec smolisty – melena),
ból brzucha,
trudności z połykaniem,
uczucie zmęczenia i osłabienia.
Wzdęcia i odstający brzuszek to objawy „cichego zabójcy” kobiet
Wzdęty i wystający brzuch pojawia się także w przebiegu raka jajnika. Choroba nazywana jest „cichym zabójcą”, ponieważ rozwija się w ukryciu przez długi czas nie dając żadnych znaków. W bardziej zaawansowanej postaci pojawiają się objawy takie jak:
ból brzucha, szczególnie w podbrzuszu,
częste wzdęcia,
niestrawność,
utrata apetytu,
utrata wagi i złe samopoczucie,
zmiany w oddawaniu moczu,
zaburzenia jelitowe,
krwawienie z pochwy,
zaburzenia cyklu menstruacyjnego,
powiększenie obwodu brzucha (tzw. wodobrzusze),
zmęczenie.
Jeśli zauważysz u siebie którykolwiek z powyższych objawów lub inne niepokojące sygnały skonsultuj je z lekarzem. Pamiętaj, że ignorowanie problemu i udawanie, że nic ci nie jest nie sprawi, że choroba zniknie. Tylko wykrycie jej na wczesnym etapie rozwoju pozwala na jej szybkie i całkowite wyleczenie.
