Spis treści
Sprawdź: 9 metod na zmniejszenie ilości gazów
Jak często powinniśmy puszczać gazy? Skład bąków
Gazy, bąki, pierdy – to normalna część życia, choć nie jest to powszechny temat rozmów jak stan pogody czy złe samopoczucie. Gazy to produkt uboczny procesu trawienia, które muszą się wydostać z naszego organizmu.
Większość z nas pierdzi od 14 do 23 razy dziennie. Może się wydawać, że to dużo, ale znakomita większość z nich jest bezwonna.
Gazy, które wydalamy, to głównie połknięte powietrze podczas jedzenia i picia. Reszta powstaje w przewodzie pokarmowym w procesie trawienia.
Skład baków to przede wszystkim bezwonne opary:
- dwutlenek węgla,
- tlen,
- azot,
- wodór.
Jak prawidłowo robić kupę? Kilka wskazówek, które zmienią Twoje życie na lepsze
Kupa – niby nic, a jednak czasami okazuje się prawdziwą sztuką. Choć wielu z nas niechętnie o tym mówi, to niejednokrotnie sprawia nam problem i zrobienie kupy urasta do rangi problemu spędzającego na...
Dlaczego puszczamy bąki?
Bąki to efekt połykania przez nas powietrza oraz trawienia spożytych pokarmów. Nadmierne lub śmierdzące wiatry czasami mogą oznaczać problemy medyczne.
Często z gazami mogą się wiązać z następujące dolegliwości:
- zaparcia,
- niestrawność,
- zespół jelita drażliwego,
- celiakia,
- nietolerancje pokarmowe lub alergie.
Również niektóre leki mogą powodować nadmierne lub śmierdzące wiatry, dlatego tak ważne jest konsultowanie się z lekarzem.
9 rad na zniwelowanie gazów
Gazy są nieodłączną częścią naszego życia, ale mogą być uciążliwe. I choć nie można ich całkowicie wyeliminować, to istnieją sposoby, które mogą pomóc zmniejszyć ich ilość.
Poznaj sposoby na zmniejszenie ilości gazów:
Jak prawidłowo robić siku? Zobacz 5 wskazówek, jak robić to dobrze
Siku to automatyczna czynność, nad którą się nie zastanawiamy – w końcu powtarzamy ją od lat kilka razy dziennie. Jednak kiedy przyjrzymy się temu tematowi bliżej, to może się okazać, że nie wszyscy r...
Nadmierne gazy – kiedy należy zgłosić się do lekarza?
Częste puszczanie bąków zazwyczaj nie jest czymś groźnym. Zastosowanie powyższych rad powinno poprawić komfort naszego życia w tym aspekcie. W pewnych przypadkach może to być jednak objaw czegoś poważniejszego. Kiedy należy udać się do lekarza?
Umów się na wizytę lekarską, jeśli nadmiernym gazom towarzyszą:
- ból brzucha,
- mdłości lub wymioty,
- biegunka,
- ciągłe zaparcia lub biegunki,
- nieoczekiwana utrata wagi,
- krew w stolcu,
- gorączka lub uczucie gorąca i dreszcze.
Jeśli gazy i wzdęcia źle wpływają na codzienne funkcjonowanie, a zmiany w diecie i stylu życia nie przynoszą oczekiwanej poprawy, należy zgłosić się do lekarza.
Te ziołowe napary warto pić przy zaparciach. Przyniosą ulgę i pomogą się wypróżnić
O zaparciach mówimy w momencie, gdy wypróżnianie występuje rzadziej niż 3 razy w tygodniu, a sama wizyta w toalecie sprawia ból. Istnieje wiele przyczyn rozwoju zaparć, jednak najczęściej powstają one...
Źródła:
- Gas and Gas Pain Cleveland Clinic
- Good foods to help your digestion NHS