Domowe sposoby na nadmierne gazy. 9 wskazówek, które pomogą Ci przestać puszczać bąki

Gabriela Fedyk
Proste, domowe i darmowe sposoby na uniknięcie nadmiernych gazów są w zasięgu Twojej ręki. Poznaj je, przesuwając zdjęcia w prawo albo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Proste, domowe i darmowe sposoby na uniknięcie nadmiernych gazów są w zasięgu Twojej ręki. Poznaj je, przesuwając zdjęcia w prawo albo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. peakSTOCK/Getty Images
Zaparcia, wzdęcia, gazy – wszystkie te dolegliwości wiążą się z dyskomfortem, który odczuwamy w okolicy brzucha. Niezależnie od tego, czy właśnie jest sezon grillowy, czy oddajemy się przyjemnościom jedzenia w czasie różnych świąt, to problem gazów jest tak samo męczący, a w towarzystwie bywa też krępujący. Co zrobić, żeby zmniejszyć ilość uciążliwych gazów? Podajemy 9 domowych i darmowych sposób.

Spis treści

Jak często powinniśmy puszczać gazy? Skład bąków

Gazy, bąki, pierdy – to normalna część życia, choć nie jest to powszechny temat rozmów jak stan pogody czy złe samopoczucie. Gazy to produkt uboczny procesu trawienia, które muszą się wydostać z naszego organizmu.

Większość z nas pierdzi od 14 do 23 razy dziennie. Może się wydawać, że to dużo, ale znakomita większość z nich jest bezwonna.

Gazy, które wydalamy, to głównie połknięte powietrze podczas jedzenia i picia. Reszta powstaje w przewodzie pokarmowym w procesie trawienia.

Skład baków to przede wszystkim bezwonne opary:

  • dwutlenek węgla,
  • tlen,
  • azot,
  • wodór.
Jak prawidłowo robić kupę? Kilka wskazówek, które zmienią Twoje życie na lepsze

Jak prawidłowo robić kupę? Kilka wskazówek, które zmienią Twoje życie na lepsze

Kupa – niby nic, a jednak czasami okazuje się prawdziwą sztuką. Choć wielu z nas niechętnie o tym mówi, to niejednokrotnie sprawia nam problem i zrobienie kupy urasta do rangi problemu spędzającego na...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

Dlaczego puszczamy bąki?

Bąki to efekt połykania przez nas powietrza oraz trawienia spożytych pokarmów. Nadmierne lub śmierdzące wiatry czasami mogą oznaczać problemy medyczne.

Często z gazami mogą się wiązać z następujące dolegliwości:

Również niektóre leki mogą powodować nadmierne lub śmierdzące wiatry, dlatego tak ważne jest konsultowanie się z lekarzem.

9 rad na zniwelowanie gazów

Gazy są nieodłączną częścią naszego życia, ale mogą być uciążliwe. I choć nie można ich całkowicie wyeliminować, to istnieją sposoby, które mogą pomóc zmniejszyć ich ilość.

Poznaj sposoby na zmniejszenie ilości gazów:

Jak prawidłowo robić siku? Zobacz 5 wskazówek, jak robić to dobrze

Jak prawidłowo robić siku? Zobacz 5 wskazówek, jak robić to dobrze

Siku to automatyczna czynność, nad którą się nie zastanawiamy – w końcu powtarzamy ją od lat kilka razy dziennie. Jednak kiedy przyjrzymy się temu tematowi bliżej, to może się okazać, że nie wszyscy r...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

Nadmierne gazy – kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Częste puszczanie bąków zazwyczaj nie jest czymś groźnym. Zastosowanie powyższych rad powinno poprawić komfort naszego życia w tym aspekcie. W pewnych przypadkach może to być jednak objaw czegoś poważniejszego. Kiedy należy udać się do lekarza?

Umów się na wizytę lekarską, jeśli nadmiernym gazom towarzyszą:

  • ból brzucha,
  • mdłości lub wymioty,
  • biegunka,
  • ciągłe zaparcia lub biegunki,
  • nieoczekiwana utrata wagi,
  • krew w stolcu,
  • gorączka lub uczucie gorąca i dreszcze.

Jeśli gazy i wzdęcia źle wpływają na codzienne funkcjonowanie, a zmiany w diecie i stylu życia nie przynoszą oczekiwanej poprawy, należy zgłosić się do lekarza.

Te ziołowe napary warto pić przy zaparciach. Przyniosą ulgę i pomogą się wypróżnić

Te ziołowe napary warto pić przy zaparciach. Przyniosą ulgę i pomogą się wypróżnić

O zaparciach mówimy w momencie, gdy wypróżnianie występuje rzadziej niż 3 razy w tygodniu, a sama wizyta w toalecie sprawia ból. Istnieje wiele przyczyn rozwoju zaparć, jednak najczęściej powstają one...

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Zadbaj o optymalne trawienie

Dodaj firmę Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia