Spis treści
Jak działa i na co pomaga herbata z mięty?
Herbata miętowa to najpopularniejsza forma, w jakiej stosuje się to zioło. Mięta to rodzaj rośliny z rodziny jasnotowatych, do którego należą nawet 24 gatunki ( w zależności od klasyfikacji). Najpowszechniejsze i stosowane do przygotowania herbatki miętowej są 3 gatunki: mięta długolistna (łac. Mentha longifolia), mięta pieprzowa (Mentha piperita) i mięta zielona (Mentha spicata).
Te osoby nie powinny pić herbaty miętowej. Może im poważnie zaszkodzić!
Miętę do przygotowania herbatki stosuje się w postaci suszonej lub świeżej. Wystarczy zalać listki lub całe ziele wrzącą wodą i pozostawić na 6-10 minut. Mięta zawiera olejek miętowy w tym mentol, kwas askorbinowy (witaminę C), karoten, rutynę, apigeninę, betainę, kwas oleanowy i ursulowy.
Sprawdź również: Najlepszy syrop z mięty z przepisu mojej mamy. Pyszny i orzeźwiający. Sprawdzi się na niestrawność, ból brzucha i zaparcia
Herbata miętowa wykazuje właściwości rozkurczowe, przeciwbólowe, antybakteryjne, uspokajające, żółciopędne, usprawnia pracę jelit i wątroby. Herbata z mięty pomaga przede wszystkim na dolegliwości ze strony układu pokarmowego takie jak:
- bóle brzucha,
- bolesne miesiączki,
- niestrawność,
- zatrucia pokarmowe,
- wzdęcia,
- nudności i wymioty.
Niezwykły zamiennik tabletki przeciwbólowej! Bezpiecznie złagodzi nawet ogromny ból
Aromaterapia zamiast leków przeciwbólowych? Tak! Naukowcy z Iranu udowodnili, że olejek eteryczny z mięty pieprzowej skutecznie łagodzi ból i poprawia jakość snu. Zostało to przetestowane na pacjentac...
Kto nie może pić herbaty miętowej?
Orzeźwiający smak i zapach herbaty miętowej odświeża, rozluźnia i uspokaja. Miętę stosuje się w ziołolecznictwie i w kuchni. Chętnie dodajemy ją do potraw i napojów takich jak lemoniada, lody, ciasta, sorbety, koktajle. Herbata miętowa jest dobrze tolerowana przez większość osób, ale niektórzy nie powinni po nią sięgać.
Kto nie może pić herbaty miętowej? Tym osobom może zaszkodzić