Masz problemy z prawidłowym ciśnieniem krwi? To warto wiedzieć! Nowe wytyczne dotyczące pacjentów z nadciśnieniem

Anna Moyseowicz
Nawet osoba zdrowa powinna przynajmniej raz w roku kontrolować ciśnienie.
Nawet osoba zdrowa powinna przynajmniej raz w roku kontrolować ciśnienie. pixabay.com
Jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi? Mówią o tym nowe wytyczne w zakresie opieki nad pacjentem z nadciśnieniem tętniczym w Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Problem jest w Polsce rozpowszechniony, a jednocześnie na początku w większości przebiega bezobjawowo lub daje mało charakterystyczne objawy, stąd tak ważna jest regularna kontrola, nawet u osób zdrowych.

W skrócie

Konsultanci krajowi w dziedzinie medycyny rodzinnej, hipertensjologii i kardiologii opublikowali dokument dotyczący opieki nad pacjentem z nadciśnieniem tętniczym w podstawowej opiece zdrowotnej, z uwzględnieniem opieki koordynowanej. W Polsce nadciśnienie tętnicze wynosi 32,5% u osób do 80 roku życia, a w całej populacji 35%. Każdy pacjent, również niemający problemów z nadciśnieniem, powinien je kontrolować przynajmniej raz w roku.

Ciśnienie powinno być kontrolowane przez lekarza. Leczenie nadciśnienia tętniczego

Jak podają wytyczne, nadciśnienie powinno być rozpoznawane i leczone przez lekarza rodzinnego bądź lekarza POZ, a część przypadków może wymagać konsultacji specjalistycznej. A jak rozpoznać nadciśnienie? Na podstawie dwóch pomiarów podczas wizyty, a następnie potwierdzeniu ich „w pomiarach pozagabinetowych”, czyli – o ile jest taka możliwość – w domu. Takie działanie ma na celu uniknięcie efektu białego fartucha, objawiającego się wyższym ciśnieniem w gabinecie lekarskim, co jest skutkiem stresu.

Po rozpoznaniu nadciśnienia, lekarz wdraża leczenie. Pierwsza kontrola powinna mieć miejsce około 6 do 8 tygodni od rozpoczęcia terapii. Jeżeli ciśnienie nie wróci do oczekiwanych wartości, lekarz powinien zmienić sposób leczenia, a pacjent powrócić na wizytę kontrolną po kolejnych 6 – 8 tygodniach.

Po uzyskaniu kontroli ciśnienia tętniczego, wizyty kontrolne powinny odbywać się co 3 – 12 miesięcy, w zależności od ryzyka sercowo-naczyniowego, wielochorobowości i stopnia stosowania się do zaleceń – podaje dokument.

Czytaj też: Nowe normy ciśnienia krwi bardziej restrykcyjne niż dotąd. Lekarze ostrzegają, że wzrośnie liczba osób ze zdiagnozowanym nadciśnieniem

Pacjentowi objętemu opieką koordynowaną przysługuje raz w oku kompleksowa porada, obejmująca Indywidualny Plan Opieki Medycznej. Zgodnie z nim chory uczęszcza na wizyty kontrolne, porady obejmujące edukację i dotyczące diety, a także – jeśli są wymagane – konsultacje specjalistyczne.

Pacjenci z podejrzeniem nadciśnienia wtórnego, nadciśnieniem tętniczym opornym na leczenie, a także z powikłaniami narządowymi nadciśnienia tętniczego powinni zostać skierowani na konsultację kardiologiczną w ramach opieki koordynowanej w POZ, a w przypadku konieczności pogłębienia diagnostyki – do Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej – widnieje w wytycznych.

W wybranych województwach i placówkach POZ pacjenci mogą być kierowani na konsultację kardiologiczną w ramach Krajowej Sieci Kardiologicznej. Sieć ta obejmuje siedem województw:

  • mazowieckie,
  • pomorskie,
  • wielkopolskie,
  • łódzkie,
  • dolnośląskie,
  • śląskie,
  • małopolskie.

Decyzję o zgłoszeniu do leczenia w ramach pilotażu podejmuje lekarz w przychodni POZ, oddziale kardiologicznym lub chorób wewnętrznych albo poradni kardiologicznej, które mają podpisane porozumienie o współpracy.

Skutki nadciśnienia tętniczego. Jakie ciśnienie krwi jest niebezpieczne?

Możliwość wystąpienia nadciśnienia tętniczego wzrasta wraz z wiekiem. Z tym problemem mierzy się prawie 3/4 osób powyżej 80 roku życia. – Na nadciśnienie tętnicze choruje w naszym kraju ok. 10,8 mln osób – z czego 3,1 mln nie wie, że ma nadciśnienie, natomiast tylko 2,6 mln jest skutecznie leczonych – informuje raport i podaje możliwe skutki nadciśnienia, takie jak:

Co więcej, nadciśnienie tętnicze wiąże się z chorobami sercowo-naczyniowymi niezależnie od płci czy wieku.

Jakie ciśnienie krwi jest niebezpieczne? Kiedy trzeba jechać do szpitala z nadciśnieniem? Szybkiej interwencji lekarskiej wymaga stan, w którym ciśnienie skurczowe przekracza 180 mm Hg i/lub ciśnienie rozkurczowe przekracza 120 mm Hg).

Kiedy trzeba do szpitala z nadciśnieniem?
Jeśli wartość pomiaru to ok. 220/120-140 mmHg, należy przyjąć leki i udać się jak najszybciej do szpitala. Warto też wtedy skontaktować się z dyspozytorem pogotowia ratunkowego w celu uzyskania wskazówek, co robić.

Czytaj też:Leczenie cukrzycy typu 2 według nowych wytycznych. Ułatwienia dla pacjentów diabetologicznych w opiece koordynowanej i zalecenia PTMR

Jak i kiedy prawidłowo mierzyć ciśnienie w domu?

W domu najlepiej mierzyć ciśnienie ciśnieniomierzem automatycznym, z dobrze dobranym mankietem.
Częstotliwość pomiarów zależy od konsultacji z lekarzem, jednak ciśnienie wymaga kontroli po modyfikacji leczenia i przed każdą wizytą. Wówczas należy mierzyć je przez siedem dni – dwa razy rano i dwa wieczorem, na tym samym ramieniu, przed posiłkiem i zażyciem leków. Powinno zapisywać się wyniki obu pomiarów.

Z kolei w gabinecie lekarskim ciśnienie powinno się mierzyć dwukrotnie, a optymalnie trzykrotnie, na tym samym ramieniu, w odstępie około minutowym. Za wynik należy wziąć średnią z dwóch ostatnich pomiarów.

Jak interpretować wyniki pomiarów ciśnienia krwi? Autorzy raportu podają:

  1. wartości graniczne dla rozpoznania nadciśnienia tętniczego: wyższe lub równe 135/85 mmHg;
  2. wartości dla kontroli ciśnienia tętniczego:

    • mniejsze od 135/85 mmHg (kontrola mniej intensywna),
    • mniejsze od 130/80 mmHg (kontrola bardziej intensywna).

Komu grozi nadciśnienie, kto jest w grupie ryzyka?

W szczególności narażone na nadciśnienie tętnicze są osoby, u których występują nadwaga lub otyłość, zespół metaboliczny, stan przedcukrzycowy bądź cukrzyca, bezdech senny, choroba sercowo-naczyniowa i zaburzenia lipidowe, a także pacjenci, których krewni mieli problem z nadciśnieniem przed 50 rokiem życia.

Całodobowa rejestracja ciśnienia tętniczego

Całodobowa rejestracja ciśnienia tętniczego dostępna jest w ramach POZ, a także w poradniach specjalistycznych, w tym w ramach krajowej sieci kardiologicznej. Wskazaniami do takiej rejestracji mogą być rozbieżności pomiędzy wynikami w wysokości ciśnienia, przeprowadzanymi w gabinecie i w domu lub też brak możliwości pomiaru domowego. Innym ze wskazań jest podejrzenie opornego nadciśnienia tętniczego, a także konieczność oceny w nocy.

Wówczas interpretacja wyniku wygląda następująco:

  1. wartości graniczne dla rozpoznania NT: dzień ≥135/85 mm Hg, noc ≥120/70 mm Hg
  2. wartości dla kontroli ciśnienia tętniczego:

    • dzień <135/85 mm Hg (kontrola mniej intensywna), <130/80 mm Hg (kontrola bardziej intensywna);
    • noc <120/70 mm Hg

Jakie ciśnienie, w jakim wieku jest prawidłowe?

W 2022 roku zaostrzono normy ciśnienia tętniczego. Prawidłowe ciśnienie tętnicze:

  • 120-129/70-79 mmHg – dla osób do 65. roku życia,
  • 130-139/70-79 mmHg – dla osób powyżej 65. roku życia,
  • 130-149/70-79 mmHg – dla osób powyżej 80. roku życia.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia