Występuje w wodzie pitnej. Może uchronić przed różnymi typami nowotworów

Katarzyna Wąś-Zaniuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Zgodnie z badaniami opublikowanymi w czasopiśmie „JAMA Network Open”, wyższy poziom litu w wodzie pitnej może przyczyniać się do obniżenia ryzyka zachorowania na różne typy nowotworów.

Spis treści

Lit występujący w wodzie pitnej może zapobiegać chorobom nowotworowym?

​Badania opublikowane w czasopiśmie „JAMA Network Open” sugerują, że wyższe stężenie litu w wodzie pitnej może obniżać ryzyko zachorowania na różne typy nowotworów. W testach prowadzonych od 31 maja 2017 r. do 30 czerwca 2022 r. przez międzynarodowy zespół badaczy z University of Chicago uwzględniono 252 178 członków programu All of Us Research Program.

Specjaliści mieli na celu sprawdzić, jak lit występujący w wodach gruntowych wpływa na ryzyko zachorowania na raka. Analizie poddano wodę z 4700 studni w Stanach Zjednoczonych. Średnia wieku uczestników badania wynosiła 52 lata, a większość z nich – 60,1% – stanowiły kobiety. Przez około 3,6 roku monitorowano ich pod kątem rozwoju nowotworów, a w tym czasie odnotowano 7573 przypadki zachorowań na różne typy nowotworów.

Lit to pierwiastek, który występuje w wodzie pitnej.
Lit to pierwiastek, który występuje w wodzie pitnej.
Freepik

Naukowcom udało się ustalić, że wyższa ekspozycja na lit obecny w wodzie gruntowej była związana z niższym ryzykiem zachorowania na wszystkie rodzaje nowotworów, u obu płci.

Naukowcy podkreślają jednak, że choć wyniki są obiecujące, konieczne są dalsze badania, aby w pełni zrozumieć zastosowanie pierwiastka, jakim jest lit, w profilaktyce nowotworowej.

Właściwości zdrowotne litu

Lit, pierwiastek chemiczny, należący do grupy metali alkaicznych. Od dawna znajduje zastosowanie w psychiatrii jako skuteczny środek stabilizujący nastrój, szczególnie u pacjentów cierpiących na chorobę afektywną dwubiegunową. Stosuje się go u pacjentów w przypadku wystąpienia epizodu maniakalnego. Lit jako lek, przeciwdziała nawrotom choroby afektywnej dwubiegunowej.

Pierwiastek jest wykorzystywany jako lek wspomagający w leczeniu lekoopornej depresji jednobiegunowej, zwłaszcza gdy standardowe antydepresanty nie przynoszą oczekiwanych efektów.

Lit charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym i przeciwświądowym. Wspiera funkcjonowanie szpiku kostnego. Może przyczyniać się do ochrony układu sercowo-naczyniowego oraz pomagać w regulacji poziomu cukru i ciśnienia krwi. Pierwiastek ten bierze udział w procesach krzepnięcia krwi oraz wspomaga transport witaminy B12 do mózgu.

Jego właściwości sprawiają, że jest stosowany jako wsparcie w leczeniu ADHD. Zmniejsza skutki stresu pourazowego oraz redukuje objawy zespołu chronicznego zmęczenia wywołanego wypaleniem zawodowym.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia