Czym jest ciśnieniomierz?
Ciśnieniomierz to sprzęt niezbędny w domu każdego pacjenta borykającego się ze skokami ciśnienia. Istnieje wiele wskazań do prowadzenia regularnej kontroli ciśnienia krwi – w tym utrzymujące się wysokie ciśnienie, szumy w uszach, nawracające zawroty głowy. Prowadzenie codziennych pomiarów zaleca się też osobom ze zdiagnozowanymi chorobami serca i naczyń krwionośnych.
Ciśnieniomierz – rodzaje i funkcje
W aptekach i sklepach ze sprzętem medycznym można kupić rozmaite rodzaje ciśnieniomierzy. Ich działanie opiera się na różnych technologiach. Dobry ciśnieniomierz powinien być łatwy w obsłudze dla osoby, która będzie go używała i dawać miarodajne wyniki pomiarów. Aby wybrać odpowiedni aparat do mierzenia ciśnienia, warto zapoznać się z podstawowymi typami ciśnieniomierzy dostępnymi na rynku.
Zobacz też:
Ciśnieniomierze manualne
Ciśnieniomierz manualny nadal można spotkać w przychodniach, gabinetach lekarskich, wiele osób ma je także w domu. Nie można jednak kupić nowego modelu, ponieważ zostały już wycofane z rynku. Tego typu ciśnieniomierze są uważane za przestarzałe, wyłączywszy najnowsze modele stosowane w gabinetach lekarskich. Nie da się obsługiwać ich samodzielnie, a proces pomiaru jest skomplikowany. Ich obsługa wymaga założenia na ramię mankietu, napompowania go przy pomocy specjalnej pompki, a następnie nasłuchiwania za pomocą stetoskopu tonów serca.
Zadbaj o zdrowie seniora
Istnieją dwa rodzaje ciśnieniomierzy manualnych. Ciśnieniomierz rtęciowy jest urządzeniem niezwykle dokładnym i niewymagającym kalibrowania. Niestety jest też ciężki, nieporęczny i trudny w obsłudze – pomiar i właściwa interpretacja wymagają umiejętności i doświadczenia. Ponadto zawiera szkodliwą rtęć. Z kolei ciśnieniomierz sprężynowy ustępuje rtęciowemu pod względem dokładności i trzeba go kalibrować, jest za to prostszy w obsłudze.
Ciśnieniomierze elektryczne
Ciśnieniomierze z tej grupy to bardzo nowoczesne i proste w obsłudze aparaty. Posiadają liczne udogodnienia takie jak głośne, nagrane instrukcje dla osób starszych czy możliwość zapisywania wyników poprzednich pomiarów. Aby je wykorzystać, nie trzeba używać stetoskopu, dzięki czemu pacjent może zmierzyć sobie ciśnienie samodzielnie. Niektórzy twierdzą, że takie ciśnieniomierze nie są zbyt dokładne w odczycie, jednak na domowy użytek w zupełności wystarczają. W zależności od tego, gdzie zakłada się rękaw, można wyróżnić modele naramienne i nadgarstkowe.
Ciśnieniomierz nadgarstkowy
Mankiet mierzący ciśnienie umieszcza się na nadgarstku, a wynik wyświetlany jest na monitorze urządzenia. To bardzo szybki w użyciu ciśnieniomierz, niestety wyniki często są zafałszowane. Dobry ciśnieniomierz nadgarstkowy sprawdzi się między innymi dla sportowców, którzy chcieliby orientacyjnie monitorować wartość ciśnienia krwi oraz u pacjentów często podróżujących. Ten typ urządzenia wyświetla błąd pomiaru, jeśli osoba mierząca cierpi na miażdżycę naczyń.
Ciśnieniomierz naramienny
Pozwala uzyskać nieco dokładniejszy wynik. Wybierając odpowiedni model warto zwrócić uwagę na to, czy ma możliwość zapisywania kolejnych pomiarów. Dobry ciśnieniomierz powinien też być automatyczny – nie wymagać pompowania ręcznie za pomocą gumowej gruszki, tylko nadmuchiwać rękaw po naciśnięciu przycisku. To znacząco ułatwia samodzielne mierzenie ciśnienia.
Jaki ciśnieniomierz wybrać?
Ciśnieniomierz to narzędzie, które powinno być względnie dokładne. Największą dokładnością cieszą się wciąż ciśnieniomierze tradycyjne, wykorzystujące stetoskop. Wykonywanie pomiarów tą metodą jest zalecane osobom z zaburzeniami rytmu serca. Niestety, metoda ta wymaga pomocy drugiej, wprawionej osoby. Istnieją specjalne, profesjonalne ciśnieniomierze z technologią Pulse Arrythmia Detection. Dzięki niej urządzenie wyświetla ostrzegawczą kontrolkę, gdy wykryje nieregularny rytm serca.
Polecane oferty
Ciśnieniomierz może też posiadać różne tryby zasilania. Warto zainwestować w model, który jest zasilany na baterie, ale istnieje też możliwość podłączenia go do prądu. Istotną funkcją jest możliwość zapamiętywania pomiarów wraz z datą ich wykonania. Nie zmienia to faktu, że warto prowadzić papierowy lub komputerowy dzienniczek z tymi danymi.
Nadciśnienie tętnicze to cichy zabójca. Coroczne pomiary ciśnienia oraz ograniczenie spożycia soli i alkoholu mogą uchronić przed zawałem: