Ciśnieniomierz - rodzaje, funkcje i zastosowanie. Jaki aparat do pomiaru ciśnienia wybrać?

Justyna Śmigaruk
Ciśnieniomierz powinien cechować się przede wszystkim dokładnością pomiaru.
Ciśnieniomierz powinien cechować się przede wszystkim dokładnością pomiaru. 123rf.com
Udostępnij:
Ciśnieniomierz stanowi podstawowy sprzęt medyczny dla osób, które borykają się z chorobami układu krwionośnego lub podejrzewają, że takie choroby mogą się u nich rozwinąć. Dobry aparat do pomiaru ciśnienia pozwala na bieżąco sprawdzać, czy jego wartość jest prawidłowa i zapisywać pomiary. Do najpopularniejszych ciśnieniomierzy przystosowanych do domowego użytku należą ciśnieniomierz naramienny oraz ciśnieniomierz nadgarstkowy.

Czym jest ciśnieniomierz?

Ciśnieniomierz to sprzęt niezbędny w domu każdego pacjenta borykającego się ze skokami ciśnienia. Istnieje wiele wskazań do prowadzenia regularnej kontroli ciśnienia krwi – w tym utrzymujące się wysokie ciśnienie, szumy w uszach, nawracające zawroty głowy. Prowadzenie codziennych pomiarów zaleca się też osobom ze zdiagnozowanymi chorobami serca i naczyń krwionośnych.

Ciśnieniomierz – rodzaje i funkcje

W aptekach i sklepach ze sprzętem medycznym można kupić rozmaite rodzaje ciśnieniomierzy. Ich działanie opiera się na różnych technologiach. Dobry ciśnieniomierz powinien być łatwy w obsłudze dla osoby, która będzie go używała i dawać miarodajne wyniki pomiarów. Aby wybrać odpowiedni aparat do mierzenia ciśnienia, warto zapoznać się z podstawowymi typami ciśnieniomierzy dostępnymi na rynku.

Zobacz też:

Ciśnieniomierze manualne

Ciśnieniomierz manualny nadal można spotkać w przychodniach, gabinetach lekarskich, wiele osób ma je także w domu. Nie można jednak kupić nowego modelu, ponieważ zostały już wycofane z rynku. Tego typu ciśnieniomierze są uważane za przestarzałe, wyłączywszy najnowsze modele stosowane w gabinetach lekarskich. Nie da się obsługiwać ich samodzielnie, a proces pomiaru jest skomplikowany. Ich obsługa wymaga założenia na ramię mankietu, napompowania go przy pomocy specjalnej pompki, a następnie nasłuchiwania za pomocą stetoskopu tonów serca.

Okazje

Zadbaj o zdrowie seniora

Materiały promocyjne partnera

Istnieją dwa rodzaje ciśnieniomierzy manualnych. Ciśnieniomierz rtęciowy jest urządzeniem niezwykle dokładnym i niewymagającym kalibrowania. Niestety jest też ciężki, nieporęczny i trudny w obsłudze – pomiar i właściwa interpretacja wymagają umiejętności i doświadczenia. Ponadto zawiera szkodliwą rtęć. Z kolei ciśnieniomierz sprężynowy ustępuje rtęciowemu pod względem dokładności i trzeba go kalibrować, jest za to prostszy w obsłudze.

Ciśnieniomierze elektryczne
Ciśnieniomierze z tej grupy to bardzo nowoczesne i proste w obsłudze aparaty. Posiadają liczne udogodnienia takie jak głośne, nagrane instrukcje dla osób starszych czy możliwość zapisywania wyników poprzednich pomiarów. Aby je wykorzystać, nie trzeba używać stetoskopu, dzięki czemu pacjent może zmierzyć sobie ciśnienie samodzielnie. Niektórzy twierdzą, że takie ciśnieniomierze nie są zbyt dokładne w odczycie, jednak na domowy użytek w zupełności wystarczają. W zależności od tego, gdzie zakłada się rękaw, można wyróżnić modele naramienne i nadgarstkowe.

Ciśnieniomierz nadgarstkowy
Mankiet mierzący ciśnienie umieszcza się na nadgarstku, a wynik wyświetlany jest na monitorze urządzenia. To bardzo szybki w użyciu ciśnieniomierz, niestety wyniki często są zafałszowane. Dobry ciśnieniomierz nadgarstkowy sprawdzi się między innymi dla sportowców, którzy chcieliby orientacyjnie monitorować wartość ciśnienia krwi oraz u pacjentów często podróżujących. Ten typ urządzenia wyświetla błąd pomiaru, jeśli osoba mierząca cierpi na miażdżycę naczyń.

Ciśnieniomierz naramienny
Pozwala uzyskać nieco dokładniejszy wynik. Wybierając odpowiedni model warto zwrócić uwagę na to, czy ma możliwość zapisywania kolejnych pomiarów. Dobry ciśnieniomierz powinien też być automatyczny – nie wymagać pompowania ręcznie za pomocą gumowej gruszki, tylko nadmuchiwać rękaw po naciśnięciu przycisku. To znacząco ułatwia samodzielne mierzenie ciśnienia.

Obok zdrowego stylu życia poddawanie się badaniom jest najskuteczniejszą profilaktyką groźnych chorób, w tym nowotworów. Poznaj badania, które warto wykonywać regularnie, by cieszyć się zdrowiem!Zobacz slajdy z poradami, przesuwając zdjęcia w prawo, naciskając strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Podstawowe badania profilaktyczne, które mogą uratować Ci ży...

Jaki ciśnieniomierz wybrać?

Ciśnieniomierz to narzędzie, które powinno być względnie dokładne. Największą dokładnością cieszą się wciąż ciśnieniomierze tradycyjne, wykorzystujące stetoskop. Wykonywanie pomiarów tą metodą jest zalecane osobom z zaburzeniami rytmu serca. Niestety, metoda ta wymaga pomocy drugiej, wprawionej osoby. Istnieją specjalne, profesjonalne ciśnieniomierze z technologią Pulse Arrythmia Detection. Dzięki niej urządzenie wyświetla ostrzegawczą kontrolkę, gdy wykryje nieregularny rytm serca.

Ciśnieniomierz może też posiadać różne tryby zasilania. Warto zainwestować w model, który jest zasilany na baterie, ale istnieje też możliwość podłączenia go do prądu. Istotną funkcją jest możliwość zapamiętywania pomiarów wraz z datą ich wykonania. Nie zmienia to faktu, że warto prowadzić papierowy lub komputerowy dzienniczek z tymi danymi.

Przed wyjściem do apteki warto sprawdzić, jakie lekarstwa już mamy i czy termin ich ważności nie minął kilka miesięcy temu. Z kolejnych zdjęć dowiesz się, w co warto się zaopatrzyć.

Apteczka na czas pandemii COVID-19. Lista leków i środków me...

Nadciśnienie tętnicze to cichy zabójca. Coroczne pomiary ciśnienia oraz ograniczenie spożycia soli i alkoholu mogą uchronić przed zawałem:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Klaudia Waścińska
Najlepiej automatyczny, naramienny i koniecznie z walidacją kliniczną, np. iXellence BPM Easy
B
Bogna
29 stycznia, 14:34, Anka:

Ja mam ciśnieniomierz naramienny, automatyczny, jestem bardzo zadowolona bo ma dokładny pomiar, ma też funkcję IHB co w przypadku arytmii jest bardzo istotne i jest prosty w obsłudze, dokładnie to model Diagnostic DM-500 IHB, polecam, jakieś 130 zł a naprawdę dobry :)

Zgadzam się z Tobą, Diagnostic ma fajny sprzęt i dość tani, też mamy ciśnieniomierz tej firmy, korzysta cała rodzina.

A
Anka

Ja mam ciśnieniomierz naramienny, automatyczny, jestem bardzo zadowolona bo ma dokładny pomiar, ma też funkcję IHB co w przypadku arytmii jest bardzo istotne i jest prosty w obsłudze, dokładnie to model Diagnostic DM-500 IHB, polecam, jakieś 130 zł a naprawdę dobry :)

Przejdź na stronę główną Strona Zdrowia
Dodaj ogłoszenie