Przygotuj wodę i zapasy żywności na 72 godziny. Czym jest strategia Unia Gotowości?

Katarzyna Wąś-Zaniuk
Strategia Unia Gotowości ma na celu przygotowanie obywateli na różne kryzysowe sytuacje.
Strategia Unia Gotowości ma na celu przygotowanie obywateli na różne kryzysowe sytuacje. vecstock/Freepik
Komisja Europejska namawia osoby zamieszkujące państwa członkowskie do gromadzenia zapasów żywności, wody oraz podstawowych artykułów na co najmniej 72 godziny w razie niebezpieczeństwa. Strategia Unia Gotowości ma na celu przygotowanie obywateli na różne kryzysowe sytuacje.

Spis treści

Czym jest Unia Gotowości?

Komisja Europejska przedstawiła pierwszą strategię w ramach tak zwanej Unii Gotowości. Strategia ma pomóc mieszkańcom państw członkowskich lepiej przygotować się na różne kryzysy i zagrożenia, a także zapobiegać pojawiającym się zagrożeniom.

Konflikty geopolityczne, cyberataki, manipulacja informacją, zmiany klimatu czy klęski żywiołowe to tylko niektóre z wyzwań, przed którymi stoją europejskie społeczeństwa.

– Nowe realia wymagają nowego poziomu gotowości w Europie. Nasi obywatele, nasze państwa członkowskie i nasze przedsiębiorstwa potrzebują odpowiednich narzędzi do działania zarówno w celu zapobiegania kryzysom, jak i szybkiego reagowania w przypadku wystąpienia klęski żywiołowej. Rodziny mieszkające w strefach powodziowych powinny wiedzieć, co robić, gdy wody wzrosną. Systemy wczesnego ostrzegania mogą zapobiec utracie cennego czasu przez regiony dotknięte pożarami. Europa jest gotowa wspierać państwa członkowskie i zaufanych partnerów w sąsiedztwie w ratowaniu życia i źródeł utrzymania – ujawniła przewodnicząca Ursula von der Leyen.

Główne cele i działania strategii Unia Gotowości

Do głównych celów oraz działań strategii Unii Gotowości należy zaliczyć:

  • zwiększenie zapasów kryzysowych – Unia apeluje, by obywatele państw członkowskich, zaczęli gromadzić zapasy żywności, wody i leków na co najmniej 72 godziny. Badania Eurobarometru pokazują, że połowa obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej po trzech dniach kryzysu mogłaby zostać bez dostępu do podstawowych zasobów. Celem tego działania jest zapewnienie, by ludzie byli w stanie przetrwać przez co najmniej trzy dni bez pomocy z zewnątrz, a w razie potrzeby mogli liczyć na wsparcie dopiero po tym okresie;

  • edukacja obywateli – strategia przewiduje wprowadzenie do programów nauczania lekcji gotowości, które będą przygotowywać młodsze pokolenia do radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. Chodzi tu o praktyczną wiedzę na temat tego, jak przetrwać bez dostępu do podstawowych usług przez minimum trzy dni, w tym jak zabezpieczyć się w przypadku braku dostępu do żywności czy wody;

  • usprawnienie gromadzenia zapasów krytycznego sprzętu i materiałów

  • współpraca ze strategicznymi partnerami, takimi jak NATO, w zakresie mobilności wojskowej, klimatu i bezpieczeństwa, powstających technologii, cyberprzestrzeni, przestrzeni kosmicznej i przemysłu obronnego;

  • wzmocnienie zdolności prognozowania i przewidywania celem jest opracowanie kompleksowej oceny ryzyka i zagrożeń na szczeblu Unii Europejskiej. Dzięki temu łatwiej będzie zapobiec kryzysom takim jak klęski żywiołowe lub zagrożenia hybrydowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia