Leki, odszkodowania, kontrola szczepień, koniec 40 PLUS. Co się zmieni w opiece zdrowotnej od kwietnia 2025? Sprawdź najważniejsze zmiany

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
W kwietniu 2025 roku wejdą w życie ważne zmiany w ochronie zdrowia, w tym nowe zasady refundacji leków, koniec programu 40 PLUS i kontrola szczepień.
W kwietniu 2025 roku wejdą w życie ważne zmiany w ochronie zdrowia, w tym nowe zasady refundacji leków, koniec programu 40 PLUS i kontrola szczepień. freepik
Kwiecień 2025 to ważne zmiany dla pacjentów. Co się zmieni? Nowe zasady refundacji leków, koniec programu 40 PLUS, kontrola szczepień i Krajowa Sieć Onkologiczna – to tylko część reform, które wpłyną na funkcjonowanie służby zdrowia. Sprawdź, co dokładnie się zmieni i czy może to dotyczyć ciebie i twoich bliskich.

Spis treści

Nowa lista leków refundowanych od 1 kwietnia 2025

1 kwietnia 2025 r. wejdzie w życie nowa lista leków refundowanych, będąca już drugą w tym roku. Zawiera ona 29 nowych terapii:

  • 10 onkologicznych (w tym 3 w chorobach rzadkich),

  • 19 nieonkologicznych (w tym 4 w chorobach rzadkich).

Wśród kluczowych zmian znajduje się refundacja leków dla dzieci z mukowiscydozą od 2. roku życia, bezpłatne szczepienia przeciwko RSV dla kobiet w ciąży oraz przeciwko półpaścowi dla osób ze zwiększonym ryzykiem zachorowania i dla seniorów, a także nowe terapie onkologiczne.

Wyższe odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu w pracy

Od 1 kwietnia 2025 roku zmieniają się zasady dotyczące odszkodowań za uszczerbek na zdrowiu doznany w pracy. Kiedy można na nie liczyć? Jednorazowe świadczenie przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem wypadkowym, które ucierpiały na skutek:

  • wypadku przy pracy,

  • choroby zawodowej.

Świadczenie mogą otrzymać także uprawnieni członkowie rodziny osoby, która zmarła w wyniku wypadku przy pracy lub przez chorobę zawodową. Decyzję w tej sprawie podejmuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) na podstawie orzeczenia Lekarza Orzecznika lub Komisji Lekarskiej ZUS. Wysokość świadczenia zależy od procentowego stopnia uszczerbku na zdrowiu. Od kwietnia 2025 roku za każdy procent uszczerbku przysługuje 1636 zł brutto – o 205 zł więcej niż dotychczas.

Krajowa Sieć Onkologiczna. Zmiany dla pacjentów onkologicznych od kwietnia 2025

Krajowa Sieć Onkologiczna (KSO) wejdzie w życie 1 kwietnia 2025 r. Cel KSO to poprawa opieki nad pacjentami chorującymi na nowotwory, w tym:

  • wzrost efektywności dotyczącej profilaktyki nowotworów,

  • wczesna diagnostyka,

  • leczenie onkologiczne,

  • rehabilitacja pacjentów onkologicznych.

Co daje Krakowa Sieć Onkologiczna?

  1. Każdy pacjent onkologiczny, niezależnie od miejsca zamieszkania, będzie miał zapewnioną opiekę onkologiczną opartą na jednolitych standardach diagnostycznych i terapeutycznych.

  2. Leczenie onkologiczne będzie realizowane w ścisłej współpracy specjalistów z różnych dziedzin medycyny.

  3. Podmioty wchodzące w skład Krajowej Sieci Onkologicznej będą miały obowiązek wyznaczenia koordynatora onkologicznego dla każdego pacjenta.

  4. Powstanie ogólnokrajowa infolinia onkologiczna, która udzieli informacji o organizacji opieki onkologicznej w ramach KSO, w tym o dostępnych świadczeniach zdrowotnych.

  5. Wprowadzony zostanie obowiązek regularnej oceny satysfakcji pacjentów, co umożliwi wprowadzanie zmian w systemie opieki onkologicznej zgodnie z ich potrzebami i oczekiwaniami.

Wielka kontrola szczepień: GIS sprawdzi stan zaszczepienia dzieci w Polsce

Ogólnopolska kontrola kart szczepień dzieci rusza 1 kwietnia 2025 r. i zostanie przeprowadzona przez sanepid. Celem akcji jest sprawdzenie, ile z 7,5 miliona dzieci zostało zaszczepionych, ile nie i jakie są tego powody. GIS planuje stworzyć szczegółowy katalog zaszczepionych dzieci, by uzyskać dokładne dane na temat szczepień przeciwko 13 chorobom zakaźnym. Wstępne informacje wskazują na dużą rozbieżność w poziomie zaszczepienia, z różnicami między punktami szczepień – od 20-30 proc. do 95 proc.

Co w zamian 40 PLUS? Koniec jednego programu to początek innego

Program profilaktyczny „Moje zdrowie” zastąpi „Profilaktykę 40 PLUS” i zacznie obowiązywać od maja 2025 roku. Będzie dostępny dla osób od 20. roku życia, a jego celem jest szeroka ocena stanu zdrowia, obejmująca m.in. styl życia, wywiad rodzinny, choroby sercowo-naczyniowe, nowotwory, zdrowie psychiczne oraz uzależnienia.

Bilans zdrowia będzie realizowany co 5 lat dla osób w wieku od 20 59 lat i co 3 lata dla pacjentów 60+. Proces oceny zdrowia obejmować będzie ankiety w IKP lub w placówce POZ, a także podstawowe i rozszerzone badania diagnostyczne (m.in. morfologia, glukoza, lipidy, PSA, badanie kału na krew utajoną). Osoby powyżej 60. roku życia dodatkowo przejdą ocenę funkcji poznawczych.

Po wizycie pacjent otrzyma Indywidualny Plan Zdrowotny, a ci w grupie ryzyka – porady edukacyjne i antynikotynowe. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że pacjent nie pozostanie sam z wynikami – będzie mógł je skonsultować z lekarzem.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia