Spis treści
Co to jest dna moczanowa?
Dna moczanowa, określana mianem artretyzmu, podagry lub skazy moczanowej, to choroba, której przyczyną jest zbyt duże stężenie kwasu moczowego we krwi (hiperurykemia). W przebiegu choroby zaobserwować można nawracające stany zapalne stawów – gromadzenie się kryształów soli kwasu moczowego w obrębie stawów, ścięgien i nerek prowadzi do zapaleń.
W naszym kraju z podagrą zmaga się około 400 tysięcy osób. Artretyzm, jako choroba zapalna stawów, najczęściej dotyczy stawu śródstopno-paliczkowego, stawu kolanowego i skokowego.

Główne objawy dny moczanowej to:
opuchlizna i zaczerwienienie,
sztywność stawu,
tkliwość stawu,
gorączka,
dreszcze,
problemy ze snem.
Dna moczanowa – test domowy
Wielu pacjentów zastanawia się, czy istnieje test domowy na dnę moczanową. Spieszymy z odpowiedzią. Nie ma domowego testu, który jednoznacznie potwierdziłby tę chorobę zapalną stawów, ale istnieją pewne opcje, które mogą pomóc w ocenie poziomu kwasu moczowego we krwi.
Jednym z takich narzędzi jest monitor kwasu moczowego. Urządzenie działa podobnie do glukometru i wymaga pobrania kropli krwi z palca.
Warto podkreślić, że wysoki poziom kwasu moczowego może sugerować dnę moczanową, ale nie jest to jednoznaczna diagnoza.
Hiperurykemia czasami powiązana jest z innymi schorzeniami, na przykład:
chorobą nerek,
cukrzycą typu 2,
zespołem metabolicznym.
Test domowy na dnę moczanową, a prawidłowe rozpoznanie choroby
Testy wykonywane w warunkach domowych, choć mogą stanowić wskazówkę, nie zapewniają wystarczającej dokładności i rzetelności, które są niezbędne do postawienia prawidłowego rozpoznania dny moczanowej.
Jeśli podejrzewamy u siebie podagrę, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli specjalista zauważy coś niepokojącego, skieruje nas do reumatologa.
Diagnostyka dny moczanowej
Diagnostyka dny moczanowej to kluczowy etap w rozpoznawaniu choroby. Jakie badania warto wykonać, by mieć pewność, że cierpimy na podagrę? Prawidłowa diagnoza wymaga przeprowadzenia specjalistycznych badań laboratoryjnych, takich jak analiza płynu stawowego czy oznaczenie stężenia kwasu moczowego we krwi.
W przypadku podejrzenia podagry, specjalista może także zlecić wykonanie badań obrazowych (RTG, USG, rezonans magnetyczny).