Spis treści
Czym jest kawior? Poznaj jego rodzaje
Kawior to solona ikra, czyli niezapłodnione jajeczka. Pochodzi on głównie od ryb z rodziny łososiowatych i pstrągowatych żyjących w Morzu Czarnym oraz Kaspijskim. W zależności od tego z jakich ryb pochodzi kawior ma różne kolory i wielkość jajeczek, różni się też smakiem. Wyróżnia się rodzaje kawioru takie jak:
- czarny lub rosyjski (z jesiotrowatych: bieługi, jesiotra zachodniego, siewrugi, sterleta),
- czerwony (z łososiowatych),
- żółty, norweski (z dorszowatych),
- złocisty (z pstrągów),
- biały (carski),
- podróbki kawioru – syntetycznie barwiona ikra taszy.
W dawnych czasach kawior był pozyskiwany po zabiciu ryby. Obecnie istnieją specjalne hodowle, w których rybom podaje się środki hormonalne zwiększające produkcję jaj. Następnie przeprowadza się zabieg nacięcia i wydobycia ikry bez uśmiercania ryby. Wkrótce wytwarza ona kolejne jajeczka.
Od taniego odpadu do towaru luksusowego. Ile kosztuje kawior?
Obecnie kawior jest uważany za towar luksusowy, a jego ceny dochodzą nawet do kilkudziesięciu tysięcy. Znany on był jednak już w starożytności i wtedy traktowany jako odpad, a spożywany jedynie przez najbiedniejszych. Usuwano go z ryb przed podaniem ich możnowładcom. Dopiero później trafił na stoły carów i królów i stał się towarem luksusowym szczególnie w Rosji, która była jego największym producentem. Obecnie jednak większe ilości rybiej ikry produkowane są w Chinach, Francji, Stanach Zjednoczonych oraz Polsce.
Najdroższy na świecie kawior to czarny kawior z bieługi, a jego cena wynosi nawet 20 tysięcy złotych za kilogram. Natomiast kawior produkowany w Polsce kosztuje nawet 5 tysięcy złotych za kilogram i jest to cenny towar eksportowy. Nie trzeba jednak wydawać aż takich kwot, żeby spróbować kawioru. Mały słoiczek w sklepie kupimy już za mniej niż 100 zł. Trzeba tylko uważać na podróbki, ponieważ często tańsze produkty zawierają ikrę śledzia z barwnikami, które nadają jej odpowiedni kolor. Spotkać można również „kawior” robiony z bulionu rybnego z dodatkiem chemicznych konserwantów i ulepszaczy smaku.
Jak jeść kawior? Do czego pasuje ten ekskluzywny dodatek?
Kawior stosuje się jako dodatek do potraw nakładając jego niewielkie ilości np. na bliny ze śmietaną, jajka faszerowane lub tosty z masłem. Podaje się go najczęściej z szampanem lub wytrawnym białym winem.
Najlepiej używać go schłodzonego prosto z lodówki, w restauracjach czasem podawany jest również w słoiczku lub miseczce chłodzonych w wodzie z lodem. Do nakładania go stosuje się małą łyżeczkę najlepiej z masy perłowej lub drewna, ponieważ metalowa lub srebrna psuje smak kawioru.
Czy kawior jest zdrowy? Jakie ma właściwości i ile kalorii?
Kawior pod względem odżywczym to przede wszystkim skoncentrowana dawka witamin z grupy B, a głównie B2, B5 i choliny (B4) oraz składników mineralnych: magnezu, fosforu i żelaza. Już 100 g produktu pokrywa 50 proc. dziennego zapotrzebowania na te składniki. Kawior zawiera także sporo witamin B1, B6, B9 oraz wapnia, cynku i miedzi. Przy tym 100 g kawioru ma ok. 264 kcal.
W kawiorze znajdziemy również bogactwo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3 oraz witamin A, D i E. Składniki te wspierają układ nerwowy oraz krążenia i pozytywnie wpływają na pracę serca. Działają również przeciwnowotworowo i antyoksydacyjnie zwalczając wolne rodniki. Dzięki temu opóźniają procesy starzenia się organizmu oraz zmniejszają ryzyko rozwoju cukrzycy, miażdżycy, udaru i zawału serca. Kwasy tłuszczowe omega-3 wspomagają także odporność i przyspieszają leczenie infekcji.
Warto wiedzieć, że kawioru nie powinni jednak spożywać alergicy, szczególnie uczuleni na owoce morza oraz osoby z chorobami nerek i nadciśnieniem, ponieważ zawiera on sporą ilość sodu.
Kosmetyki z kawiorem odmładzają skórę
Już samo spożywanie kawioru korzystnie wpływa na wygląd skóry, włosów i paznokci. Stosuje się go jednak również jako składnik kosmetyków. Dzięki zawartości antyoksydantów oraz kwasów tłuszczowych omega-3 kawior niweluje szkodliwe działanie wolnych rodników i w ten sposób opóźnia procesy starzenia, odmładza cerę, wygładza zmarszczki i ujędrnia skórę. Aminokwasy i kwasy omega-3 nawilżają ją, odżywiają oraz odbudowują jej barierę ochronną.
Kawior poprawia również syntezę kolagenu, który jest budulcem skóry. Dzięki temu regeneruje skórę, spłyca zmarszczki i zapobiega powstawaniu nowych. Kosmetyki z kawiorem wyrównują koloryt cery, niwelują niedoskonałości, głęboko nawilżają i ujędrniają.