Luksusowy dodatek do kanapki i kosmetyków. Odmładza, wygładza zmarszczki i wspomaga pracę serca. Koniecznie spróbuj

Monika Góralska
Najlepiej używać go schłodzonego prosto z lodówki, w restauracjach czasem podawany jest również w słoiczku lub miseczce chłodzonych w wodzie z lodem.
Najlepiej używać go schłodzonego prosto z lodówki, w restauracjach czasem podawany jest również w słoiczku lub miseczce chłodzonych w wodzie z lodem. freepik.com
Znany już od czasów starożytnych i uważany za odpad obecnie uznawany jest za luksusowy dodatek do potraw, a także kosmetyków. Jego cena sięga nawet kilkunastu tysięcy złotych, a wiele osób ceni go za niepowtarzalny smak. Jednak kawior to również bogactwo cennych dla zdrowia składników odżywczych. Dzięki temu opóźnia on procesy starzenia, wygładza zmarszczki i odżywia skórę. Kawior w kosmetykach rozświetla i nawilża cerę. Jego spożywanie wzmacnia serce oraz chroni przed miażdżycą i udarem. Zobacz, jak jeść kawior i jakie ma właściwości.

Spis treści

Czym jest kawior? Poznaj jego rodzaje

Kawior to solona ikra, czyli niezapłodnione jajeczka. Pochodzi on głównie od ryb z rodziny łososiowatych i pstrągowatych żyjących w Morzu Czarnym oraz Kaspijskim. W zależności od tego z jakich ryb pochodzi kawior ma różne kolory i wielkość jajeczek, różni się też smakiem. Wyróżnia się rodzaje kawioru takie jak:

  • czarny lub rosyjski (z jesiotrowatych: bieługi, jesiotra zachodniego, siewrugi, sterleta),
  • czerwony (z łososiowatych),
  • żółty, norweski (z dorszowatych),
  • złocisty (z pstrągów),
  • biały (carski),
  • podróbki kawioru – syntetycznie barwiona ikra taszy.

W dawnych czasach kawior był pozyskiwany po zabiciu ryby. Obecnie istnieją specjalne hodowle, w których rybom podaje się środki hormonalne zwiększające produkcję jaj. Następnie przeprowadza się zabieg nacięcia i wydobycia ikry bez uśmiercania ryby. Wkrótce wytwarza ona kolejne jajeczka.

Kawior z bakłażana na kanapki i do obiadu. Możesz jeść go codziennie!

Kawior z bakłażana na kanapki i do obiadu. Możesz jeść go codziennie!

Kawior z bakłażana to idealny dodatek do kanapek i dań obiadowych. Ta pyszna i sycąca pasta warzywna jest łatwa do przygotowania i niezwykle zdrowa. Choć istnieją wersję ikry z bakłażana z dodatkiem r...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

Od taniego odpadu do towaru luksusowego. Ile kosztuje kawior?

Obecnie kawior jest uważany za towar luksusowy, a jego ceny dochodzą nawet do kilkudziesięciu tysięcy. Znany on był jednak już w starożytności i wtedy traktowany jako odpad, a spożywany jedynie przez najbiedniejszych. Usuwano go z ryb przed podaniem ich możnowładcom. Dopiero później trafił na stoły carów i królów i stał się towarem luksusowym szczególnie w Rosji, która była jego największym producentem. Obecnie jednak większe ilości rybiej ikry produkowane są w Chinach, Francji, Stanach Zjednoczonych oraz Polsce.

Najdroższy na świecie kawior to czarny kawior z bieługi, a jego cena wynosi nawet 20 tysięcy złotych za kilogram. Natomiast kawior produkowany w Polsce kosztuje nawet 5 tysięcy złotych za kilogram i jest to cenny towar eksportowy. Nie trzeba jednak wydawać aż takich kwot, żeby spróbować kawioru. Mały słoiczek w sklepie kupimy już za mniej niż 100 zł. Trzeba tylko uważać na podróbki, ponieważ często tańsze produkty zawierają ikrę śledzia z barwnikami, które nadają jej odpowiedni kolor. Spotkać można również „kawior” robiony z bulionu rybnego z dodatkiem chemicznych konserwantów i ulepszaczy smaku.

Rozkładamy sushi na części i sprawdzamy czy jest zdrowe. Kto nie powinien go jeść?

Rozkładamy sushi na części i sprawdzamy czy jest zdrowe. Kto nie powinien go jeść?

Sushi od dobrych kilkunastu lat gości w Polskich domach. Przyjęliśmy ten japoński specjał z otwartością i zainteresowaniem, nieco naginając do swoich upodobań kulinarnych. Dowiedz się, jak wygląda tra...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak

Jak jeść kawior? Do czego pasuje ten ekskluzywny dodatek?

Kawior stosuje się jako dodatek do potraw nakładając jego niewielkie ilości np. na bliny ze śmietaną, jajka faszerowane lub tosty z masłem. Podaje się go najczęściej z szampanem lub wytrawnym białym winem.

Najlepiej używać go schłodzonego prosto z lodówki, w restauracjach czasem podawany jest również w słoiczku lub miseczce chłodzonych w wodzie z lodem. Do nakładania go stosuje się małą łyżeczkę najlepiej z masy perłowej lub drewna, ponieważ metalowa lub srebrna psuje smak kawioru.

Dorsz, śledź czy panga? Sprawdź, jakie ryby warto kupować co dzień i na święta

Dorsz, śledź czy panga? Sprawdź, jakie ryby warto kupować co dzień i na święta

Mięso ryb to źródło cennego białka i kwasów tłuszczowych omega-3. Ryby są także źródłem selenu i jodu, które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Niestety, niektóre gatunki kumulują w swoim ...

Martyna Jaros
Martyna Jaros

Czy kawior jest zdrowy? Jakie ma właściwości i ile kalorii?

Kawior pod względem odżywczym to przede wszystkim skoncentrowana dawka witamin z grupy B, a głównie B2, B5 i choliny (B4) oraz składników mineralnych: magnezu, fosforu i żelaza. Już 100 g produktu pokrywa 50 proc. dziennego zapotrzebowania na te składniki. Kawior zawiera także sporo witamin B1, B6, B9 oraz wapnia, cynku i miedzi. Przy tym 100 g kawioru ma ok. 264 kcal.

W kawiorze znajdziemy również bogactwo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3 oraz witamin A, D i E. Składniki te wspierają układ nerwowy oraz krążenia i pozytywnie wpływają na pracę serca. Działają również przeciwnowotworowo i antyoksydacyjnie zwalczając wolne rodniki. Dzięki temu opóźniają procesy starzenia się organizmu oraz zmniejszają ryzyko rozwoju cukrzycy, miażdżycy, udaru i zawału serca. Kwasy tłuszczowe omega-3 wspomagają także odporność i przyspieszają leczenie infekcji.

Warto wiedzieć, że kawioru nie powinni jednak spożywać alergicy, szczególnie uczuleni na owoce morza oraz osoby z chorobami nerek i nadciśnieniem, ponieważ zawiera on sporą ilość sodu.

Maść na dłonie, usta i pod oczy. Kosztuje grosze, a działa jak drogi, luksusowy krem

Maść na dłonie, usta i pod oczy. Kosztuje grosze, a działa jak drogi, luksusowy krem

Chcesz zadbać o skórę, wygładzić zmarszczki, nawilżyć usta i pozbyć się cieni pod oczami? Nie potrzebujesz drogich, luksusowych kremów. Wystarczy tania maść z apteki, która zregeneruje i dogłębnie naw...

Monika Góralska
Monika Góralska

Kosmetyki z kawiorem odmładzają skórę

Już samo spożywanie kawioru korzystnie wpływa na wygląd skóry, włosów i paznokci. Stosuje się go jednak również jako składnik kosmetyków. Dzięki zawartości antyoksydantów oraz kwasów tłuszczowych omega-3 kawior niweluje szkodliwe działanie wolnych rodników i w ten sposób opóźnia procesy starzenia, odmładza cerę, wygładza zmarszczki i ujędrnia skórę. Aminokwasy i kwasy omega-3 nawilżają ją, odżywiają oraz odbudowują jej barierę ochronną.

Kawior poprawia również syntezę kolagenu, który jest budulcem skóry. Dzięki temu regeneruje skórę, spłyca zmarszczki i zapobiega powstawaniu nowych. Kosmetyki z kawiorem wyrównują koloryt cery, niwelują niedoskonałości, głęboko nawilżają i ujędrniają.

Czemu warto dodać kolagen w płynie do napoju? Skorzysta nie tylko skóra i włosy

Czemu warto dodać kolagen w płynie do napoju? Skorzysta nie tylko skóra i włosy

Kolagen w płynie zyskuje na popularności, nie bez znaczenia został okrzyknięty „białkiem młodości”. Jego zbawienny wpływ na poprawę wyglądu skóry, włosów i paznokci przyciąga coraz więcej fanów. Dodat...

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Dodaj firmę Autopromocja

Uzupełnij domową apteczkę

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia