Po czym poznać, że ryba jest świeża? Te niezawodne triki ułatwią życie! Dowiedz się, jak kupić świeżą rybę

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Po czym poznać świeżość ryby? Poznaj sprawdzone triki, które ułatwia zakup świeżej ryby.
Po czym poznać świeżość ryby? Poznaj sprawdzone triki, które ułatwia zakup świeżej ryby. 123RF.com
Jeśli jeść rybę, to tylko świeżą. Ryby to produkty spożywcze niezwykle cenne dla zdrowia. Mają mnóstwo białka i kwasów tłuszczowych omega-3. Świeże ryby niestety szybko się psują, zwłaszcza gdy są nieprawidłowo przechowywane podczas transportu, w sklepie czy domowej lodówce. Dowiedz się, jak sprawdzić, czy ryba jest świeża i jak uniknąć kupowania zepsutych produktów.

Kupowanie świeżych ryb nie jest łatwym zadaniem. W Polsce nadal brakuje specjalistycznych sklepów z rybnym asortymentem. Wprawdzie jest coraz więcej sprzedawców ryb w sieci, ale nie każdy z nas lubi dokonywać zakupów spożywczych przez Internet. Najczęściej rybę na obiad nabywamy na osiedlowym ryneczku, w dyskoncie i hipermarkecie. Warto więc poznać 6 najważniejszych cech, które powinna mieć ryba, żeby nam nie zaszkodziła.

1. Neutralny zapach

Świeża ryba powinna mieć w miarę neutralny zapach, który jest charakterystyczny dla aromatu surowych ryb. Możemy wyczuwać również delikatną woń wód jeziornych, rzecznych lub morskich, bo w nich przebywała. Nieprzyjemny, odrzucający zapach świadczy o tym, że ryba jest nieświeża!

2. Błyszczące, przejrzyste i wypukłe oczy

Oczy świeżej ryby są błyszczące i wypukłe, a źrenice wyraźnie zaznaczone. Patrząc na nie, mamy wrażenie, że są żywe i skierowane w naszą stronę. Jeśli ryba, którą chcemy kupić, ma matowe, zamglone i zapadnięte gałki oczne to istotny znak, że ryba nie jest pierwszej świeżości, więc lepiej zrezygnujmy z jej zakupu!

3. Skrzela o intensywnej barwie

Kolejną kluczową cechą, dzięki której możemy poznać świeżość ryby, jest wygląd jej skrzeli. Świeża ryba powinna mieć skrzela o intensywnej barwie (od różowej do purpurowej), w zależności od gatunku, bez śluzu i plam. Jeśli ryba jest nieświeża, to skrzela są wyblakłe i przybierają kolor żółty lub szary, z białym nalotem.

4. Skóra – gładka, błyszcząca i śliska

W kolejnym kroku sprawdźmy, czy skóra ryby jest gładka, błyszcząca, śliska oraz pozbawiona śluzu. Rybia paszcza powinna być zamknięta, a łuska równo przylegać do skóry. Wszystkie te cechy świadczą o świeżości ryby. Nieświeża ryba ma łuski pozbawione połysku.

5. Sprężyste mięso

Świeża ryba powinna mieć sprężyste mięso. Można to sprawdzić, naciskając na rybę, po zabraniu palca mięso powinno wrócić do pierwotnego kształtu i nie powinno się odbarwić. Mięso zepsutej ryby jest „kaszowate” i ma konsystencję przypominającą plastelinę.

6. Kolor skrzeli

Jeśli kupujemy w sklepie rybę wypatroszoną, to sprawdzimy jej skrzela. Świeża ryba powinna mieć skrzela o barwie jasnoczerwonej lub jasnoróżowej, pozbawione śluzu.

Już po zakupie ryby możemy w domu wykonać dodatkowo test wodny. Umieśćmy rybę w dużym naczyniu z wodą. Ryba zepsuta pozostanie na powierzchni, a świeża powinna opaść na dno naczynia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia