Chcesz mieć zdrowe serce i uniknąć zawału? Koniecznie wyeliminuj te nawyki. Sprawdź, które czynniki zwiększają ryzyko zawału serca

Agata Siemiaszko
Przyczyn zawału serca jest wiele, jednak większość z nich zależy przede wszystkim od naszego stylu życia. Sprawdź, w jaki sposób możesz wspierać swoje serce. Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Przyczyn zawału serca jest wiele, jednak większość z nich zależy przede wszystkim od naszego stylu życia. Sprawdź, w jaki sposób możesz wspierać swoje serce. Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. PIKSEL/gettyimages
Szacuje się, że co roku na zawał serca zapada ponad 70 tys. Polaków, z czego nawet 15 tys. kończy się zgonem. Przyczyn niedokrwienia serca jest wiele, jednak większości przypadków dałoby się uniknąć, gdyby profilaktyka została wprowadzona odpowiednio wcześnie. Sprawdź, co możesz zrobić, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju zawału serca.

Spis treści

Czym jest zawał serca i jakie są jego objawy?

Zawał serca to niedokrwienie mięśnia, które powstaje na skutek nagłego zmniejszenia przepływu krwi przez tętnice wieńcowe. Objawy zawału mogą być różne, w zależności od stopnia zaawansowania.

Czytaj także: Porażenie piorunem jest niebezpieczne, ale nie musi być śmiertelne. Po tym człowiek już nie jest taki sam

Do najpopularniejszych symptomów niedokrwienia serca zalicza się:

  • duszność,
  • spadek ciśnienia tętniczego krwi,
  • przyspieszona akcja serca, czyli tachykardia,
  • ból głowy,
  • zawroty głowy,
  • ból w okolicy mostka,
  • lęk i niepokój,
  • bladość skóry,
  • podwyższona temperatura ciała,
  • wzmożona potliwość,
  • nudności.

Co ważne, objawy zawału są różne u mężczyzn i kobiet, przy czym u pań są one trudniejsze do rozpoznania.

Jakie są przyczyny zawału serca?

Przyczyn zawału serca jest wiele, jednak większość z nich zależy od naszego stylu życia. Najczęstszym czynnikiem rozwoju zawału serca jest miażdżyca, czyli choroba spowodowana nadmiernym odkładaniem się cholesterolu w ścianach tętnic.

Czytaj także: Spóźnia Ci się okres? Może grozić Ci zawał serca lub migotanie przedsionków. Nieregularne miesiączki podwyższają ryzyko chorób serca

Jak dochodzi do zawału serca? Blaszka miażdżycowa ulega pęknięciu, a w tym czasie płytki krwi przyłączają się do tego miejsca, co dodatkowo zmniejsza średnicę naczynia i utrudnia przepływ krwi. Po pewnym czasie dochodzi do całkowitego zamknięcia przepływu krwi i niedokrwienia mięśnia sercowego.

Czynniki zwiększające ryzyko zawału serca

Zmiana stylu życia może w znacznym stopniu zmniejszyć ryzyko rozwoju zawału serca. W galerii przedstawiamy czynniki, które warto wyeliminować z codziennego życia.

Te czynniki zwiększają ryzyko zawału serca

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia