Leki mogą szkodzić w upały. Te środki zwiększają ryzyko przegrzania i zagrażającego życiu udaru cieplnego. Zażywając je, chroń swój organizm

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Upał to znaczne obciążenie nawet dla zdrowego organizmu.  Wysoka temperatura utrudnia schładzanie ciała i prowadzi do przegrzania, a to grozi udarem cieplnym. Sprzyja temu niestety przyjmowanie niektórych leków, które w różne sposoby zaburzają termoregulację. Sprawdź, które lekarstwa zwiększają wrażliwość na upał! Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Upał to znaczne obciążenie nawet dla zdrowego organizmu. Wysoka temperatura utrudnia schładzanie ciała i prowadzi do przegrzania, a to grozi udarem cieplnym. Sprzyja temu niestety przyjmowanie niektórych leków, które w różne sposoby zaburzają termoregulację. Sprawdź, które lekarstwa zwiększają wrażliwość na upał! Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. liudmilachernetska/123RF
W upalne dni leki mogą wywoływać niepożądane reakcje. Wysoka temperatura zmienia ich działanie w organizmie, przez mogą w znacznym stopniu odwadniać, osłabiać pocenie i zagłuszać alarmujące objawy przegrzania. Aby uniknąć zagrożenia dla zdrowia i życia, podczas skwarów chroń się przed nadmiernym ciepłem, jeśli przyjmujesz te lekarstwa.

Wysoka temperatura otoczenia, zwłaszcza przy nasłonecznieniu oraz dużej wilgotności powietrza, jest bardziej niebezpieczna dla osób z problemami zdrowotnymi. Zagrożoną grupą są nie tylko sercowcy czy astmatycy, ale także pacjenci przyjmujący określone leki. Wiele farmaceutyków zwiększa wrażliwość na gorąco, co sprzyja przegrzaniu organizmu i udarowi cieplnemu.

Po pierwsze podwyższona temperatura zmienia metabolizm leków. W ten sposób może zmniejszać ich skuteczność lub niebezpiecznie nasilać działanie, jak również zwiększać toksyczność. Gdy bowiem w organizmie maleje ilość krwi, rośnie stężenie leku i produktów jego przemian, zmienia się też jego przetwarzanie i wydalanie.

Drugą kwestią jest to, że podczas upału istotne efekty uboczne stosowania niektórych leków ulegają nasileniu. Może to być działanie:

  • odwadniające,
  • zaburzające termoregulację,
  • zmniejszające odczuwanie skutków upału,
  • zaostrzające stan przegrzania,
  • zmieniające zaopatrzenie w krew poszczególnych części ciała.

Uważaj na niepokojące momenty pogorszenia samopoczucie zwłaszcza wtedy, gdy zaczynasz przyjmować całkiem nowy lek albo zmieniasz dawkę tego, który był już stosowany.

Które leki są niebezpieczne podczas upałów? Zobacz w naszej galerii.

Objawy odwodnienia i przegrzania to m.in. pragnienie, suchość ust, bóle i zawroty głowy, przyspieszone bicie serca, nudności, osłabienie, obrzęki kończyn, kurcze mięśni, wymioty, gorączka, zaburzenia widzenia i świadomości. Nie dopuść do ich wystąpienia!

Zwracaj szczególną uwagę na nawodnienie organizmu i zapewnienie sobie energii w postaci lekkostrawnych posiłków. Nie forsuj się fizycznie i poza godzinami porannymi i wieczornymi przebywaj w domu albo przewiewnym, zacienionym miejscu na zewnątrz.

Polecamy także:

Dodaj firmę
Logo firmy Główny Inspektorat Sanitarny
Warszawa, Targowa 65
Reklama

Miej ciśnienie pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rekord zakażeń COVID-19 w roku 2023 - video flesz

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia
Dodaj ogłoszenie