Wysoka temperatura otoczenia, zwłaszcza przy nasłonecznieniu oraz dużej wilgotności powietrza, jest bardziej niebezpieczna dla osób z problemami zdrowotnymi. Zagrożoną grupą są nie tylko sercowcy czy astmatycy, ale także pacjenci przyjmujący określone leki. Wiele farmaceutyków zwiększa wrażliwość na gorąco, co sprzyja przegrzaniu organizmu i udarowi cieplnemu.
Po pierwsze podwyższona temperatura zmienia metabolizm leków. W ten sposób może zmniejszać ich skuteczność lub niebezpiecznie nasilać działanie, jak również zwiększać toksyczność. Gdy bowiem w organizmie maleje ilość krwi, rośnie stężenie leku i produktów jego przemian, zmienia się też jego przetwarzanie i wydalanie.
Drugą kwestią jest to, że podczas upału istotne efekty uboczne stosowania niektórych leków ulegają nasileniu. Może to być działanie:
- odwadniające,
- zaburzające termoregulację,
- zmniejszające odczuwanie skutków upału,
- zaostrzające stan przegrzania,
- zmieniające zaopatrzenie w krew poszczególnych części ciała.
Uważaj na niepokojące momenty pogorszenia samopoczucie zwłaszcza wtedy, gdy zaczynasz przyjmować całkiem nowy lek albo zmieniasz dawkę tego, który był już stosowany.
Które leki są niebezpieczne podczas upałów? Zobacz w naszej galerii.
Objawy odwodnienia i przegrzania to m.in. pragnienie, suchość ust, bóle i zawroty głowy, przyspieszone bicie serca, nudności, osłabienie, obrzęki kończyn, kurcze mięśni, wymioty, gorączka, zaburzenia widzenia i świadomości. Nie dopuść do ich wystąpienia!