Fala upałów! Przegrzanie może być powodem nieprzyjęcia do lekarza, fryzjera czy kosmetyczki. Jak chronić się skutkami wysokiej temperatury?

Anna Rokicka-Żuk
Temperatury przekraczające 25 stopni Celsjusza w cieniu są niebezpieczne dla zdrowia
Temperatury przekraczające 25 stopni Celsjusza w cieniu są niebezpieczne dla zdrowia geralt/pixabay.com
Upał jest groźny nawet dla zdrowych osób, dlatego warto unikać przegrzania ciała. Gdy trzeba wyjść na wizytę u lekarza, fryzjera czy kosmetyczki, warto zabezpieczyć się przed konsekwencjami wysokiej temperatury i nadmiaru słońca. Bezpośrednim skutkiem ich negatywnego działania jest przegrzanie organizmu, co u niektórych osób może wywołać wynik pomiaru temperatury wynoszący blisko 38 stopni Celsjusza. Jest on podstawą do odmowy przyjęcia na umówioną wizytę.

Skutki upałów są groźne nawet dla zdrowych osób, dlatego warto unikać przegrzania ciała. Gdy trzeba wyjść na wizytę u lekarza, fryzjera czy kosmetyczki, warto zabezpieczyć się przed konsekwencjami wysokiej temperatury i nadmiaru słońca. Przegrzanie organizmu, a zwłaszcza głowy, może u niektórych osób wywołać wynik pomiaru temperatury wynoszący blisko 38 stopni Celsjusza. Jest on podstawą do odmowy przyjęcia na umówioną wizytę.

Jak dotrzeć bezpiecznie na miejsce?

  • Wybierz trasę i sposób dojazdu, który nie będzie wymagał przebywania w otwartym słońcu.
  • Ubierz się w przewiewnie ubranie z cienkiego materiału i załóż nakrycie głowy. Nie zapomij o kremie z filtrem UV i okularach z ciemnymi szkłami.
  • Weź ze sobą żelowy kompres chłodzący. Zapakuj go w torbę do mrożonek przed wyjściem z domu, zaraz po wyjęciu z zamrażalnika.
  • Przybądź na miejsce z zapasem czasu, jeśli to możliwe, najlepiej ok. kwadransa – zapytaj o możliwość wcześniejszego wejścia przy telefonicznym umawianiu wizyty.
  • Po przyjściu do placówki zdejmij nakrycie głowy i udaj się do łazienki. Umyj ręce, weź papierowy ręcznik i owiń w niego wkład chłodzący.
  • Przyłóż kompres do do karku, a pod dłuższej chwili do skroni, a następnie do czoła.
  • Odczekaj 5-7 minut przed pomiarem temperatury za pomocą termometru bezdotykowego.
Gdy temperatura sięga zenitu, łatwo o przegrzanie organizmu. Co więc robić, by przeżyć letnie dni bez uszczerbku na zdrowiu? Wypróbuj najlepsze sposoby na upał!

Jak przetrwać upał? Zobacz, jak najlepiej schłodzić organizm...

ZOBACZ: Jak prawidłowo mierzyć temperaturę? Ekspert Łukasz Durajski, lekarz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość

U mnie w salonie jest klimatyzacja, a dla każdej klientki mam butelkowaną cisowiankę perlage z lodówki. Szkoda tracić zarobek jak całe lato może być upalne. Trzeba się dostosować.

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia