Spis treści
Zioła na upały – ochłodzą, zmniejszą pocenie i obrzęki
Zioła kojarzą się z jesiennym chłodnym dniem, gdy potrzebujemy rozgrzania, a nie ochłodzenia. W czasie letnich upałów o nich zapominamy. Warto jednak wykorzystać ich moc, ponieważ wiele z nich może nam ulżyć, gdy żar leje się z nieba. Mimo, że musimy je zaparzyć to jednak nikt nie powiedział, że trzeba je pić tylko na gorąco. Ziołowy napar po zaparzeniu wystarczy więc schłodzić i dodać odpowiednie dodatki, aby cieszyć się letnim orzeźwieniem.
Chłodzą, dodają energii, zmniejszają pocenie. Zobacz, jakie zioła wykorzystać w czasie upałów!
Zioła posiadają właściwości pozwalające na szybsze odprowadzania ciepła z organizmu, dzięki czemu ułatwiają schłodzenie ciała w czasie upałów. Większość z nich ma właściwości diuretyczne, czyli moczopędne, co oznacza, że ułatwiają one oczyszczanie organizmu z toksyn oraz zapobiegają gromadzeniu się wody w tkankach. W czasie upału zwiększa się zapotrzebowanie organizmu na wodę, a jeśli dostarczamy jej za mało, organizm magazynuje ją, co skutkuje obrzękami.
Zioła na upały nie tylko do picia. Jak je wykorzystać?
Zioła pomogą nam również zniwelować inne groźne dla zdrowia skutki upałów. Dodatkowe nawodnienie w postaci naparów ziołowych pomoże zapobiegać odwodnieniu, zmniejszy ryzyko wystąpienia udaru cieplnego czy zniweluje nadmierne pocenie się, dzięki czemu będziemy tracić mniej wody z organizmu.
Zobacz także: Ten powszechny chwast zwalcza pasożyty, wzmacnia libido, łagodzi bóle stawów
Podstawowym i najłatwiejszym sposobem wykorzystania ziół również w czasie upałów są napary. Jednak chłodzące właściwości roślin można wykorzystać również na inne sposoby:
- mrożona ziołowa herbatka na upał – aby ją przygotować wystarczy łyżkę wybranego przez siebie ziela zalać 1 szklanką (250 ml) wrzątku i zaparzać pod przykryciem ok. 10-15 minut (lub stosować się do instrukcji podanej na opakowaniu). Po schłodzeniu tak przygotowanej herbatki możesz dodać do niej kostki lodu, sok owocowy lub plasterki cytryny czy pomarańczy. Możesz je również przechowywać w lodówce i wypić w ciągu 24 godzin. Zioła w postaci tak przygotowanego napoju orzeźwią i nawodnią,
- ziołowe kostki lodu – z zaparzonego naparu możesz przygotować kostki lodu. Wystarczy schłodzoną herbatkę wlać do foremek i zamrozić. Do każdej z nich można dodać również listki z wybranych ziół. Takie kostki można dodawać do czystej wody lub napojów owocowych. Nie tylko je schłodzą, ale też dodadzą cennych dla zdrowia właściwości ukrytych w roślinach,
- lody z ziołami – zioła można nie tylko pić. Ziołowe napary sprawdzą się równie jako baza do wielu dań, a najbardziej chłodzące, orzeźwiające i smaczne będą oczywiście domowej roboty lody z ziołami. Wystarczy więc, że przygotujesz mocny napar ziołowy z podanej ilości ziół, ale zmniejszonej do połowy ilości wody (pół szklanki). Po odcedzeniu i schłodzeniu herbatki zblenduj ją z dwoma szklankami jogurtu naturalnego lub greckiego (500 ml). Dzięki temu napowietrzysz płyn i zapobiegniesz zbytniej krystalizacji w czasie mrożenia. Możesz do niego dodać również ulubione owoce w całości lub także zmiksowane. Przelej w foremki i włóż do zamrażarki,
- chłodnik z ziołami – podczas wysokich temperatur nie mamy zbytnio ochoty na jedzenie, a już samo przygotowywanie posiłków poprzez gotowanie czy pieczenie sprawia, że robi nam się gorąco. Warto wtedy sięgać po chłodniki, a szczególnie te z dodatkiem chłodzących ziół. Wykorzystaj więc świeże ogórki, jogurt grecki, czosnek oraz listki mięty do przygotowania pożywnego, a równocześnie chłodzącego dania na lato.
Te zioła pomogą ci się schłodzić w czasie upałów. Wypróbuj ich zdrowotne właściwości!