
Leki mogą szkodzić w upały. Te środki zwiększają ryzyko przegrzania
Wysoka temperatura latem zagraża udarem cieplnym zwłaszcza osobom, które przyjmują określone lekarstwa.
Sprawdź, które leki zwiększają wrażliwość na upał! Przesuwaj zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
fot. shurkin_son/freepik

Leki moczopędne (diuretyki)
Leki moczopędne (diuretyki) zwiększają wydalanie wody i elektrolitów z organizmu w celu regulacji ciśnienia krwi. Przyjmują je m.in. pacjencie z nadciśnieniem tętniczym i niewydolnością mięśnia sercowego, którzy są z tego powodu szczególnie narażeni na odwodnienie. Gdy nie przyjmują dość płynów i soli mineralnych, zwłaszcza sodu i potasu, by zrównoważyć zwiększone straty podczas upału, zagraża to ich zdrowiu i życiu.


Beta-blokery – leki betaadrenolityczne
Beta-blokery, czyli leki betaadrenolityczne, m.in. metoprolol, spowalniają zbyt szybką pracę serca poprzez zwiększenie skurczu naczyń krwionośnych i zwiększenie oporu przy pompowaniu krwi. Przy upale i zmniejszonej ilości krwi obciąża to serce. Zwężenie naczyń krwionośnych i upośledzenie ich rozkurczu zmniejsza wydzielanie potu i ogranicza zdolność regulacji temperatury w organizmie. Środki te stosowane są u pacjentów z chorobą wieńcową i niewydolnością serca, a także zaburzeniami rytmu jego pracy, nadciśnieniem tętniczym, jaskrą czy nadczynnością tarczycy.