Spis treści
- Czym jest hałas? Ile decybeli to już głośne dźwięki?
- Jakie są rodzaje hałasu?
- Jak szkodzi nam hałas? Wpływ głośnych dźwięków na zdrowie
- Kto powinien unikać hałasu? Ostrzeżenie dla młodych ludzi
- Jak słuchać muzyki w słuchawkach? Jak działa na nas muzyka na koncertach?
- W jaki sposób chronić uszy i dbać o słuch?
- Ochrona przed smogiem akustycznym
Czym jest hałas? Ile decybeli to już głośne dźwięki?
Hałas to określenie dźwięków o poziomie natężenia, który w pewnych sytuacjach może wywoływać u danego człowieka dyskomfort psychiczny i fizyczny.
Jakie jest natężenie głośności otaczających nas dźwięków?
- Łagodny szelest liści to dźwięk o natężeniu 10-20 dB. Nieco głośniejszy jest śpiew ptaków (40-60 dB). Takie odgłosy przyrody mają kojący wpływ na naszą psychikę i nie działają negatywnie na nasze zdrowie, choć już powyżej 35 dB można odczuwać lekką irytację, zwłaszcza jeśli wykonujemy czynności wymagające skupienia.
- Przy poziomie 30-60 dB można usłyszeć włączony telewizor. Tak samo głośna może być zwykła rozmowa. To właśnie w tym przedziale natężenia dźwięków zaczynamy powoli odczuwać dyskomfort, a hałaśliwa pogawędka lub zbyt intensywny dźwięk płynący z telewizora może sprawić, że będziemy się łatwiej męczyć.
- Dźwięki o natężeniu 55-75 dB wywołują już rozdrażnienie i dekoncentrację. Hałas na poziomie 60 dB wydaje suszarka do włosów, ok. 70 dB – odkurzacz, powyżej 80 dB – np. kosiarka do trawy.
- Od 65 dB do 85 dB wynosi głośność ruchu ulicznego, a górną granicę (85 dB) może przekraczać odgłos np. przejeżdżającej ciężarówki.
Szkodliwy wpływ dźwięków na zdrowie zaczyna się przy głośności dźwięków powyżej 70 dB. Zaczynamy wtedy odczuwać pogorszenie samopoczucia, częściej skarżymy się na bóle głowy i możemy być mniej efektywni podczas wykonywania swoich obowiązków. Taki poziom głośności może już przyczyniać się do ubytku słuchu.
Dowiedz się na temat:
Jakie są rodzaje hałasu?
Hałas to nie tylko dźwięki o dużym natężeniu decybeli (dB), ponieważ ważna też jest ich częstotliwość. W zależności od zakresu częstotliwości, która mierzona jest w hercach (Hz), możemy wyróżnić:
- hałas infradźwiękowy – dźwięki o częstotliwościach od 1 do 20 Hz,
- hałas słyszalny – dźwięki o częstotliwościach od ok. 16 Hz do 16 kHz,
- hałas ultradźwiękowy – dźwięki od 10 do 40 kHz.
Natomiast ze względu na to, w jaki sposób hałas oddziałuje na organizm, wyróżnia się: