Śpiewanie, słuchanie lub tworzenie muzyki prowadzi do lepszego samopoczucia i poprawy jakości życia związanej ze zdrowiem. Naukowcy w badaniu opublikowanym w Journal of the American Medical Association Network Open przeanalizowali 26 badań i stwierdzili, że muzyka działała na dobrostan badanych osób i poprawia nastrój w taki sam sposób jak utrata masy ciała u osób z otyłością.
Muzyka wpływa na dorostan człowieka i poprawę jakości życia
Dobrostan (ang. wellbeing) oznacza subiektywne poczucie szczęścia i zadowolenia z życia rozpatrywane zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Pojęcie to obejmuje dobre samopoczucie i komfort psychiczny, zadowolenie z życia rodzinnego, zawodowego, społecznego, a także zdrowie fizyczne. Badania naukowe udowadniają, że na dobrostan człowieka pozytywnie wpływa słuchanie muzyki.
Metaanaliza naukowców obejmująca 26 badań, w których wzięło udział 779 osób m.in. z Wielkiej Brytanii, USA i Australii wykazała, że interwencje muzyczne były związane ze statystycznie i klinicznie istotnymi zmianami w zdrowiu psychicznym. Badania dotyczyły słuchania muzyki, muzykoterapii, śpiewu oraz oddziaływania muzyki gospel.
We wszystkich badaniach zaobserwowano pozytywne działanie muzyki na komfort psychiczny uczestników i poprawę ich samopoczucia. Bez względu na to, czy słuchali oni muzyki, grali czy śpiewali następowała poprawa ich dobrostanu. Każda forma muzyki przynosiła uczestnikom badań takie same korzyści i tak samo pozytywnie wpływała na ich samopoczucie, jak poprawa nastroju w wyniku ćwiczeń fizycznych i utraty masy ciała.
Muzyka jako forma leczenia
Naukowcy sugerują, że muzyka mogłaby stać się formą terapii i wspomagać leczenie chorób psychicznych takich jak depresja lub wspierać osoby po zabiegach chirurgicznych w czasie ich rekonwalescencji. W badaniach dodanie muzyki do standardowego leczenia w przypadku wielu schorzeń wiązało się z istotną poprawą kondycji psychicznej w porównaniu z samym standardowym leczeniem. Efekty były takie same bez względu na rodzaj czy dawkę muzyki.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) również podkreśla znaczenie muzyki i zaleca ją jako sposób na poprawę jakości życia, nie tylko poprzez jej słuchanie, ale szczególnie poprzez tworzenie – śpiewanie, granie na instrumentach. Optymalne rodzaje i dawki interwencji muzycznych nie są jednak znane, co utrudnia zalecanie muzyki jako terapii w różnych schorzeniach.
„Potrzebne są przyszłe badania, aby wyjaśnić optymalne interwencje muzyczne i dawki do zastosowania w określonych scenariuszach klinicznych.” – czytamy w artykule.
Najlepsza jakość dźwięku
Źródło:
Association of Music Interventions With Health-Related Quality of Life JAMA Network