Spis treści
Swędzenie uszu — uciążliwa dolegliwość, której nie można bagatelizować
Swędzenie uszu jest dokuczliwą dolegliwością, która mimo uporczywego charakteru, często bywa bagatelizowana. To błąd. Uczucie świądu, zwłaszcza gdy towarzyszą mu inne objawy (jak choćby uczucie mrowienia, pieczenia i ból), może wskazywać na poważne schorzenie. Badanie lekarskie jest zatem koniecznością. W pierwszej kolejności należy udać się do lekarza rodzinnego. Jeżeli zajdzie taka konieczność, chory zostanie skierowany do otolaryngologa, dermatologa lub alergologa.
Jakie są przyczyny swędzących uszu? To nie zawsze musi być choroba
Swędzenie uszu na zewnątrz może być wynikiem podrażnienia skóry, wynikającego z długiej ekspozycji na słońce. Latem, gdy upały dają się we znaki, lub podczas górskich wycieczek, należy pamiętać o smarowaniu uszu kremem z filtrem UV.
Inną przyczyną może być ekspozycja na mróz i silny wiatr. W takim przypadku ulgę może przynieść miejscowe zastosowanie tłustego kremu lub maści przyspieszającej regenerację naskórka.
Swędzące uszy mogą być też rezultatem mikrourazów, które powstają podczas czyszczenia ucha patyczkiem higienicznym. W takiej sytuacji odczuwane jest swędzenie ucha w środku. Może towarzyszyć temu tkliwość i uczucie pieczenia. Dyskomfort najczęściej ustępuje samoistnie po kilku dniach, jednak aby uniknąć takich sytuacji w przyszłości, do czyszczenia ucha należy używać specjalnego płynu rozpuszczającego woszczynę.
Przeczytaj również:
Swędzenie uszu — na jakie choroby może wskazywać?
Swędzenie uszu w środku i na zewnątrz często jest objawem choroby. Mówiąc o częstych przyczynach takiego stanu, należy wskazać na grzybicze zapalenie ucha zewnętrznego. Do wystąpienia schorzenia mogą przyczynić się urazy i długotrwałe zaleganie wody w przewodzie słuchowym. Grzybica ucha może być też następstwem antybiotykoterapii. Czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia choroby, to:
Oprócz uczucia świądu chory może odczuwać ból w zmienionym chorobowo obszarze. Na skórze pojawiają się naloty o zabarwieniu żółtym i zielonym oraz zaczerwienienia. Innym objawem jest wyciek wydzieliny z ucha. Mogą wystąpić też zaburzenia słuchu. W ramach leczenia należy stosować przepisane przez lekarza miejscowe leki przeciwgrzybicze.
Swędzenie może być też objawem zapalenia ucha zewnętrznego, czyli ucho pływaka. Najczęstszą przyczyną występowania dolegliwości jest długotrwała ekspozycja przewodu słuchowego na działanie wody lub wilgoci. Wraz z uczuciem swędzenia, pojawia się:
- obrzęk,
- zaczerwienienie,
- pęcherzyki z wydzieliną,
- ból (ulegający nasileniu podczas jedzenia i picia),
- uczucie zatkanych uszu,
- gorączka.
Leczenie polega na przyjmowaniu kropli z antybiotykiem lub, gdy przyczyną są grzyby, leków przeciwgrzybiczych. W drugim przypadku konieczne może być też mechaniczne oczyszczenie ucha.
Swędzenie ucha w środku i na zewnątrz może być objawem alergii. Alergenem mogą być kosmetyki mające kontakt z uszami, preparaty do czyszczenia uszu, krople do uszu, wełna, pierze wypełniające poduszkę i przedmioty mające kontakt z uchem, np. słuchawki, klipsy i kolczyki. Zdarza się, że swędzące uszy są objawem alergii w obszarze układu oddechowego. Swędzeniu uszu towarzyszy wówczas świąd w okolicy nosa, gardła i podniebienia; kaszel; kichanie i katar. Objawy ustąpią, gdy ustanie kontakt z czynnikiem uczulającym.
Kolejną przyczyną swędzenia uszu jest zapalenie ucha środkowego. Chory odczuwa wtedy pulsujący ból, nasilający się w pozycji leżącej. Innym objawem jest uczucie pełności w uchu i pogorszenie słuchu. Dolegliwości bólowe ulegają zmniejszeniu, gdy pojawi się wyciek wydzieliny, który doprowadza do zmniejszenia ciśnienia w jamie bębenkowej. Leczenie polega na przyjmowaniu leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych, przeciwgorączkowych i miejscowo obkurczających błonę śluzową nosa. Jeżeli choroba ma podłoże bakteryjne, lekarz przepisze antybiotyki.
Przeczytaj również:
Domowe sposoby na swędzenie uszu. Jak poradzić sobie z problemem naturalnymi metodami?
Swędzenie uszu jest objawem, który wymaga konsultacji lekarskiej. Przed wizytą można jednak spróbować złagodzić uporczywe uczucie domowymi sposobami.
Swędzenie ucha na zewnątrz może być wynikiem podrażnienia naskórka, zatem ulgę przyniosą maści i kremy z witaminami A i E, które przyspieszają jego regenerację. Pomocne okażą się też preparaty z siarczanem cynku, tlenkiem cynku i z siarczanem miedzi. Należy jednak pamiętać, że służą one wyłącznie do użytku zewnętrznego. Jeżeli uporczywe uczucie pojawiło się pod wpływem ekspozycji na mroźne powietrze, na swędzącą skórę można zastosować wazelinę kosmetyczną.
Jeżeli objaw ma podłoże infekcyjne, ulgę może przynieść płukanie gardła wodą z solą. Doprowadza to do poprawy krążenia w obszarze nosogardzieli i do zmniejszenia obrzęku blokującego drenaż przez trąbkę Eustachiusza.
Przy zapaleniu ucha środkowego, warto stosować okłady z ciepłej soli. Sól (jedną szklankę) należy podgrzać w kuchence mikrofalowej lub na czystej patelni, przesypać do skarpety lub zawinąć w lnianą ścierkę, a następnie przyłożyć do ucha. Taki okład skutecznie wyciągnie wydzielinę i złagodzi nieprzyjemne objawy.
Innym środkiem zmniejszającym ból i swędzenie jest woda utleniona. Niewielką ilość należy wlać do ucha i pozostawić do momentu spienienia.