Spis treści
Codzienne nawyki, które pogarszają słuch. Czego należy unikać?
Szacuje się, że prawie połowa Polaków, którzy skończyli 60. rok życia ma problemy ze słuchem. Składa się na to wiele czynników, w tym stopniowe starzenie się organizmu. Są jednak pewne nawyki, które mogą zdecydowanie przyśpieszyć ten proces i doprowadzić do znacznych ubytków w słuchu.
Zajrzyj do naszej galerii, aby zobaczyć, jakie codzienne czynności mogą uszkadzać słuch.
Jak bezpiecznie czyścić uszy?
Czyszczenie uszu patyczkami, to najgorszy z możliwych sposobów. Może prowadzić do uszkodzeń aparatu słuchu, stanów zapalnych, a nawet trwałych ubytków słuchu. Dlatego warto znać i wykorzystywać inne, bezpieczne dla naszych metody pozbywania się woskowiny z uszu.
Warto pamiętać o tym, że jeśli woskowina nie jest wytwarzana w nadmiarze, nie ma potrzeby jej usuwania, ponieważ tworzy naturalną barierę ochronną przed bakteriami i grzybami. Jest usuwana samoistnie, pomagają jej w tym ruchy żuchwy podczas jedzenia i mówienia.
Jeśli mamy potrzebę wyczyszczenia uszu, warto sięgnąć po ogólnodostępne w aptekach spraye, które należy stosować 1-2 w tygodniu. Przy wyjątkowo trudnej do usunięcia woskowinie, warto skonsultować się z laryngologiem, który poleci specjalne krople, które rozpuszczą powstały czop, a następnie przepłucze ucho.
Wśród domowych sposób czyszczenia uszu, wymienia się: płukanie ich ciepłą wodą, roztworem wody utlenionej oraz zakraplanie oliwy z oliwek. Aby poznać szczegóły stosowania tych metod, przeczytaj: Domowe sposoby na czyszczenie uszu, które pozwolą pozbyć się zalegającej woskowiny
Zobacz także: