Jak dobierać biustonosz, by był wygodny i nie szkodził piersiom? Podpowiadamy, jak zmierzyć rozmiar stanika i określić wielkość miseczki

Anna Rokicka-Żuk
Przy doborze biustonosza wiele kobiet w pierwszej kolejności kieruje się jego wyglądem. Tymczasem najważniejsze, by dobrze pasował, inaczej będzie niewygodnie się nosił, a nawet szkodził zdrowiu!
Przy doborze biustonosza wiele kobiet w pierwszej kolejności kieruje się jego wyglądem. Tymczasem najważniejsze, by dobrze pasował, inaczej będzie niewygodnie się nosił, a nawet szkodził zdrowiu! somemeans/123RF
Dobrze dopasowany biustonosz jest nie tylko komfortowy, ale też nie szkodzi piersiom, tylko je wspiera. Niestety, większość Polek nosi tę część bielizny w niewłaściwym rozmiarze i nie umie dobrać odpowiedniego. Przedstawiamy możliwe konsekwencje zdrowotne takich wyborów oraz instrukcję, jak jak zmierzyć rozmiar stanika i nie popełniać błędów przy jego zakupie. Podpowiadamy też, dlaczego warto choć raz skorzystać z pomocy brafitterki oraz na co zwracać uwagę przy samodzielnym doborze tej części bielizny.

Tego dowiesz się z artykułu:

Dlaczego źle dobrany biustonosz szkodzi zdrowiu?

Nieprawidłowe dopasowanie biustonosza nie tylko sprawia, że piersi nie prezentują się optymalnie. Może też powodować szereg niekorzystnych skutków dla samopoczucia i zdrowia kobiety:

 • noszenie nieodpowiedniego stanika może przyczyniać się do powstawania otarć, odparzeń i przebarwień skóry,
 • źle dobrany biustonosz może boleśnie uciskać wrażliwą tkankę piersi i znajdujące się w ich okolicy węzły chłonne,
 • wbijające się w piersi fiszbiny powodują dyskomfort i mogą być niebezpieczne dla zdrowia – gdy blokują swobodny przepływ limfy, w piersiach mogą tworzyć się torbiele i guzki,
 • jeśli ramiączka są za wąskie lub za krótkie i z tego powodu wrzynają się w ciało, mogą uciskać mięśnie i naczynia krwionośne, powodując miejscowe niedokrwienie,
 • przy dużym biuście nieodpowiedni stanik może powodować wady postawy i bóle karku, głowy, szyi czy barków, co wynika z ucisku na nerwy.

Zobacz także:

Niedopasowany biustonosz to w Polsce norma

Małe piersi są zmartwieniem wielu kobiet, ale to duże rozmiary sprawiają najwięcej problemów – nie tylko estetycznych, ale też zdrowotnych! Ma je aż 60 procent Polek. Tymczasem z badań konsumenckich wynika, że nieodpowiednio dobrany biustonosz to problem nawet około 80 proc. kobiet w kraju.

Czytaj także: One nie noszą stanika i czują się z tym znakomicie. Dlaczego warto chodzić bez stanika? Sprawdź, czy będzie to dla ciebie zdrowe

Najpopularniejszym rozmiarem wybieranym przez Polki, które nie skorzystały z profesjonalnej pomocy przy kupnie biustonosza, jest rozmiar 75B (najczęściej źle dobrany), podczas gdy w rzeczywistości bliższy ideału byłby dobrze dobrany rozmiar 70D lub 70E bądź 65E-65F.

Sprawdź także:

Duży biust to duży problem

Jaki więc rozmiar to piersi małe lub duże? Na podstawie licznych konsultacji w profesjonalnych sklepach z bielizną można przyjąć, że:

 • małe piersi to takie, które mieszczą się w miseczce A-B-C,
 • średnie piersi – w D-DD-E,
 • duże piersi – F-FF-G,
 • obfite piersi – zaczynają się powyżej miseczki G.

Jak wynika z badań, ok. 43 proc. kobiet w naszym kraju ma pełny biust, a u 18 proc. jest on obfity. To daje razem aż 60 proc. Polek z dużym biustem!

Choć właściwe dopasowanie biustonosza jest ważne niezależnie od rozmiaru, wraz z nim rośnie trudność tego przedsięwzięcia. Bo choć dany biust zmieści się zwykle w miseczki staników o odmiennych parametrach, wcale nie łatwo wybrać ten jedyny, który jest odpowiedni. Na dodatek nie wszystkie firmy oferują pełną gamę rozmiarów – np. w przypadku bielizny z wielu „sieciówek” kończą się one na miseczce D. Ważna jest też odpowiednia konstrukcja tej części garderoby, która utrzyma biust w ryzach, zapewniając mu prawidłową stabilizację i ukształtowanie.

Rak piersi jest najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym wśród kobiet – zarówno w Polsce, jak i na świecie. Stanowi on ok. 23 proc. zachorowań na nowotwory u kobiet, co czyni go najczęstszą, ginekologiczną chorobą nowotworową na całym globie. Co ważne, w ostatnich 25. latach współczynnik zachorowań na raka piersi wzrósł aż o 30 proc., w tym zwłaszcza w krajach rozwiniętych. Sprawdź, 10 popularnych mitów na temat raka piersi!

Te mity ciągle się pojawiają wokół raka piersi. Czas z nimi ...

Jak zmierzyć rozmiar stanika? Co oznacza kombinacja cyfr i liter?

Dobierając odpowiedni biustonosz kierujemy się jego rozmiarem podanym jako cyfry (w zakresie 60-130) oraz litery (od „A” aż do „K”, którego polskim odpowiednikiem jest „O”). Cyfry określają obwód ciała pod biustem, natomiast litery opisują rozmiar miseczki stanika. Czy to jednak oznacza, że każda kobieta nosząca miseczkę powyżej „D” ma wielkie piersi? Wcale nie, jak wyjaśnia Izabela Sakutova, międzynarodowa ekspertka ds. brafittingu i lingerie stylingu.

Pojemność miseczki zależy od obwodu stanika pod biustem.

Na przykład miseczka „D” w biustonoszu z obwodem 65 jest o 4 rozmiary mniejsza niż miseczka „D” przy obwodzie 85. Wraz z powiększeniem lub zmniejszeniem obwodu biustonosza wymiar miseczki rośnie lub maleje o jeden rozmiar, przez co miseczka 65D mieści piersi takiej samej wielkości co 70C i 75B. Choć jednak pojemność miseczki jest ta sama, uzyskany efekt podtrzymania i zebrania biustu będzie się różnił. W tym właśnie tkwi różnica pomiędzy biustonoszem, który pasuje „mniej więcej”, a tym, który jest dopasowany idealnie.

To właśnie te rozbieżności sprawiają, że czasem tak trudno jest samodzielnie ocenić, czy biustonosz jest odpowiedni. Na szczęście coraz więcej sklepów z bielizną zatrudnia przeszkolone osoby, tzw. brafitterki, które nie tylko pomogą dokonać wyboru, ale też np. odpowiednio ustawią ramiączka biustonosza – dopiero wtedy można ocenić końcowy efekt dopasowania.

Wiele kobiet wie już jednak, jak powinien wyglądać i układać się na ciele odpowiednio dobrany biustonosz. Rozmiar tej części bielizny można określić za pomocą centymetra i tabeli rozmiarów, najlepiej producenta konkretnej marki bielizny, która jest zwykle dostępna na jego stronie internetowej.

Jak zmierzyć rozmiar stanika? Bezpośrednio pod biustem, na jednakowej wysokości z przodu i z tyłu, można zmierzyć obwód pasa biustonosza. Następnie trzeba zmierzyć obwód w biuście, opasając go centymetrem w najszerszym miejscu na wysokości sutków (gdy biust nie jest bardzo jędrny, warto się pochylić). Z różnicy między tymi obwodami wychodzi cyfra, dla której odczytuje się z tabeli literowe oznaczenie pojemności miseczki.

Należy pamiętać, że parametry odpowiedniego biustonosza nie są stałe przez całe życie kobiety.

Rozmiar biustu się zmienia, ponieważ tkanka piersi ulega wpływom hormonalnym (np. podczas ciąży czy menopauzy), podlega sile grawitacji czy zmniejsza lub zwiększa swoją objętość wraz ze zmianami masy ciała. Dlatego kupując nową bieliznę zawsze dobrze jest poświęcać odpowiednią ilość czasu na odpowiedni dobór tej części garderoby.

Zobacz również:

Co daje brafitting? Korzyści dla sylwetki i zdrowia

Modny obecnie termin brafitting to nic innego, jak profesjonalny dobór rozmiaru biustonosza. Dlaczego to takie ważne? Dobrze dopasowany biustonosz nie tylko jest „zdrowszy” dla piersi, ale też odciąża kręgosłup i poprawia wygląd całej sylwetki – a przy większym biuście sprawia nawet, że wygląda się szczuplej!

Odpowiedni stanik ogranicza wstrząsy i ruchy piersi, które powodują rozciąganie się ich delikatnej skóry, i dzięki temu pomaga spowolnić proces starzenia się okolic dekoltu. Powoduje też, że kobieta czuje się bardziej pewna siebie, zwłaszcza będąc w ruchu. Już nawet po kilku miesiącach noszenia prawidłowo dopasowanego biustonosza poprawia się wygląd i kondycja biustu, a nasza samoocena rośnie.

Dla zdrowia piersi ważne jest, by stanik dobrze leżał na ciele, skutecznie podtrzymywał biust i nie uciskał ani nie podrażniał skóry. Sprawdź, czy twój biustonosz jest odpowiedni. Oceń jego wygląd w lustrze i porównaj ze zdjęciami. Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Jak wybrać dobry biustonosz? Na te trzy elementy zwróć uwagę...

Jaki biustonosz dla kobiet, które mają duże piersi?

Izabela Sakutova przekonuje, że im większy biust ma kobieta, tym szerszy obwód pod biustem powinien mieć noszony przez nią biustonosz, ponieważ to właśnie jego elastyczny pas stanowi główne rusztowanie konstrukcji i decyduje o podtrzymaniu piersi. Ramiączka pełnią bowiem jedynie funkcję pomocniczą. Niemniej przy dużych piersiach powinny być one bardziej masywne – jednak 2 cm to zwykle szerokość zupełnie wystarczająca.

Równie ważny jest materiał, z którego uszyto biustonosz. Powinien być wytrzymały i zapewniać stabilność biustu, ale też być przyjazny dla skóry. Istotna jest jego elastyczność: im bardziej się rozciąga, tym mniejsze podtrzymanie zapewnia, a z czasem może przestać się sprawdzać. Zarówno pas, jak i ramiączka, powinny być sprężyste.

W przypadku większych piersi dobrze sprawdzają się biustonosze o miseczkach miękkich, nieusztywnionych, umieszczonych na fiszbinach i wykonanych z wytrzymałych materiałów. Wtedy doskonale kształtują biust i zapewniają mu tak potrzebne wsparcie, bez optycznego powiększania piersi, które dość często ma miejsce w przypadku wyboru przez biuściastą kobietę stanika z usztywnianymi miseczkami.

Dowiedz się więcej na temat:

Jak rozpoznać, że biustonosz jest dobrze dopasowany?

Izabela Sakutowa napisała o tym całą książkę, która nosi tytuł „Brafitting. Lifting piersi bez skalpela”. Nam zdradza swoje najważniejsze zalecenia.

 • Pas dobrze dopasowanego stanika powinien znajdować się mniej więcej na tym samym poziomie, co dół fiszbin pod miseczkami, które będą stabilnie zakotwiczone na klatce piersiowej.
 • Miseczki powinny całkowicie okalać piersi, nie powodując wybrzuszeń nad ich górną krawędzią lub pod pachą. Jeśli fiszbiny wbijają się w piersi pod pachą, oznacza to, że potrzebujemy większego rozmiaru miseczki.
 • Pas obwodu nie może podciągać się do góry i zachodzić na łopatki, gdy się schylasz lub po coś sięgasz. Nie powinien też ściskać klatki piersiowej, utrudniając swobodne oddychanie.
 • Mostek biustonosza, czyli jego centralna część łącząca miseczki, powinien gładko przylegać do ciała. Jeśli odstaje, potrzebujemy większego rozmiaru miseczki, a nie ciaśniejszego pasa. Wyjątek tej reguły mogą zrobić kobiety, których mostek klatki piersiowej ma budowę wklęsłą lub wypukłą. W ich wypadku mostek stanika może odstawać.
 • Ramiączka powinny być wyregulowane w taki sposób, by zapewniały wygodne, ale stabilne dopasowanie. Wtedy „biorą na siebie” 15-20 proc. podtrzymania biustu. Jeśli powodują ból i pozostawiają czerwone ślady na skórze, powód zwykle jest jeden: zbyt luźny pas stanika. W takim wypadku należy wybrać mniejszy rozmiar pod względem obwodu.
Profilaktyka to nie tylko zdrowy tryb życia, to także robienie regularnych badań. Zobacz na kolejnych slajdach, które z nich i jak często powinny wykonywać osoby zdrowe, spoza grupy podwyższonego ryzyka.

Badania profilaktyczne mogą uratować Ci życie! Większość z n...

Modne stroje kąpielowe

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia