Torbiele w piersiach – jak je rozpoznać i wyleczyć? Sprawdź, jakie objawy towarzyszą torbielom i jak je samemu rozpoznać?

Diana Lisowska
Torbiel w piersi może pojawić się w różnym wieku. Jednakże zdecydowanie najczęściej jej występowanie jest związane ze zmianami hormonalnymi w okresie przedmenopauzalny,
Torbiel w piersi może pojawić się w różnym wieku. Jednakże zdecydowanie najczęściej jej występowanie jest związane ze zmianami hormonalnymi w okresie przedmenopauzalny, 123rf.com
Torbiele w piersiach są podstawowym objawem dysplazji piersi o łagodnym charakterze. W przeważającej większości diagnozowane są one u kobiet po 40. roku życia. Jednakże dotykają one również kobiet w wieku rozrodczym i kobiet podczas dojrzewania płciowego. Podstawowym objawem torbieli w piersi jest bolesność, która odczuwana jest m.in. podczas badania piersi.

Torbiele na piersiach – przyczyny

Lekarze zwracają uwagę na to, że nie ma jednej tylko przyczyny pojawienia się torbieli na piersiach. I choć one same rzadko są zaczątkiem choroby nowotworowej, nie można wykluczyć także takiej ewentualności. Zdecydowanie częściej winę za nie ponoszą zaburzenia gospodarki hormonalnej. Najczęściej prowadzą one do rozrostu tkanki nabłonka w znajdujących się w sutku przewodach wyprowadzających, to zaś sprawia, że pojawiają się trudności z odpływem płynu surowiczego. Bez względu na to, z jaką przyczyną mamy do czynienia cysta nie może być bagatelizowana, jej wyczucie wymaga więc jak najszybszego kontaktu z lekarzem ginekologiem.

Torbiel w piersiach – grupy ryzyka

Z torbielami mamy zazwyczaj do czynienia w okresie okołomenopauzalnym, a także u kobiet, które przeszły już menopauzę. Prawdopodobieństwo ich pojawienia się rośnie wraz z wiekiem. Już po czterdziestym roku życia może je mieć co druga kobieta, a po siedemdziesiątym roku ich obecność pojawia się nawet u dziewięćdziesięciu procent pacjentek.

Torbiele na piersiach są zmianami, które najczęściej wykrywa się podczas badania mammograficznego. Ma to miejsce w odniesieniu do torbieli, które uległy procesowi zwapnienia, inne nie są w stanie bowiem wywołać tak charakterystycznego obrazu.

Torbiele w piersiach – objawy

Jedną z cech charakterystycznych dla torbieli w piersiach jest to, że co do zasady nie powodują one dolegliwości bólowych. Nie oznacza to jednak, że pacjentka nie jest w stanie wykryć ich podczas rutynowego badania piersi, które powinna wykonywać sama. Pierś jest zwykle bardziej napięta, wykazuje się też większą wrażliwością na dotyk, co daje o sobie znać zwłaszcza tuż przed menstruacją. Niestety, nie brakuje kobiet, które z nadwrażliwością piersi zmagają się co miesiąc. W takim przypadku torbiel na piersiach może rozwijać się bezobjawowo przez bardzo długi czas.

Inne objawy, które mogą sugerować obecność cysty to:

  • Bolesność odczuwana podczas badania piersi.
  • Obecność elastycznego guza wyczuwanego w gruczole sutkowym.
  • Obecność w gruczole sutkowym wyczuwanego podczas samobadania stwardniałego ogniska drobnych guzków.

Jak rozpoznać torbiele w piersiach?

Już na wstępie wypada podkreślić, że torbiele nie są dużymi zmianami. Zwykle mają od jednego do pięciu centymetrów, co jednak sprawia, że można je wyczuć dotykiem w trakcie rutynowego badania piersi. Przeważnie mamy też do czynienia ze zmianami mnogimi, które mogą pojawiać się zarówno na jednej, jak i na obu piersiach jednocześnie.

Zobacz też:

Cysty mogą się różnić między sobą nie tylko wielkością, ale i kształtem, zwykle jednak opisuje się je, używając porównania do wypełnionych płynem bąbelków

Torbiele w piersiach – diagnostyka

Torbiel w piersi zwykle jest diagnozowana przez ginekologa już podczas badania dotykiem. Przeważnie zleca się jednak również USG piersi, a nawet badanie mammograficzne, które może odpowiedzieć na pytanie o to, jaki jest charakter zmian.

Cysty a zagrożenie nowotworowe

Jeśli podstawowe badania sugerują, że torbiele w piersi lub piersiach mogą być sygnałem świadczącym o zagrożeniu nowotworowym, zwykle zleca się badanie histologiczne. Co do zasady, niegroźne torbiele znajdujące się w piersiach odznaczają się okrągłym, regularnym kształtem i możliwością przesuwania. Zmiany mające podłoże nowotworowe są twarde, a ich kształt jest zdecydowanie mniej regularny. Są też mniej ruchome niż niegroźne cysty. Warto też pamiętać, że jedną z cech charakterystycznych dla guzów nowotworowych jest to, że zazwyczaj ich zmiany są niezauważalne pomimo kolejnych faz cyklu miesiączkowego. W żadnym wypadku jednak nie należy stawiać diagnozy samodzielnie, bez konsultacji z lekarzem.

Torbiele w piersiach – leczenie

Gdy zmiany w piersiach mają charakter złośliwy, lekarz zaleca leczenie onkologiczne. Jeśli torbiele nie są złośliwe, ale dolegliwości bólowe z nimi związane przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu, można podjąć środki zaradcze. Lekarz najczęściej decyduje się na zabieg nakłucia i odessania płynu z wykorzystaniem aspiratora. Jest to praktyka, z którą mamy do czynienia zwykle wówczas, gdy torbiele są duże. Jeśli cysty mają dość grube ściany, prosty zabieg może jednak okazać się niewystarczający. W takim przypadku konieczne okazuje się leczenie operacyjne.

Warto pamiętać i o tym, że w procesie leczenia ważne jest ustalenie przyczyny problemu. Jeśli są to zaburzenia hormonalne, konieczne staje się wykonanie badań, których celem jest określenie poziomu poszczególnych hormonów. Na tej podstawie można zaproponować dalsze działania – w tym przede wszystkim terapię farmakologiczną.

Zobacz też:

Torbiele w piersiach – leczenie naturalne

Już na wstępie należy podkreślić, że leczenie naturalne nie może zastąpić wizyty u ginekologa. Nie powinno też odbywać się bez konsultacji z nim, a już w żadnym wypadku nie może prowadzić do ignorowania zaleceń otrzymanych od lekarza. Pełni funkcję wspomagającą i często przynosi znakomite rezultaty.

W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad zmianami w nawykach żywieniowych. Ponieważ torbiele przeważnie są konsekwencją zaburzenia równowagi estrogenowo-progesteronowej, warto obniżyć dominację estrogenu w organizmie. Pomagają w tym produkty bogate w błonnik, takie, jak choćby zboża oraz warzywa, a także te z nich, które posiadają duże ilości kwasów tłuszczowych omega-3 (tu warto wspomnieć o rybach morskich, owocach morza oraz o siemieniu lnianym). Nie wolno też zapominać o przeciwutleniaczach. Jeśli zdecydujemy się, że funkcję tę będą spełniać kolorowe warzywa i owoce, dodatkowo zapewnimy sobie dostęp do witaminy C i witaminy E. Jeśli dodatkowo chcemy wspomóc swój organizm ziołami, najlepszą opcją wydaje się korzeń maca, o którym mówi się, że ma wyjątkowo korzystny wpływ na gospodarkę hormonalną. Pomocny może okazać się również olej z wiesiołka.

Jak prawidłowo wykonać samobadanie piersi?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia