Rak piersi. Terapia hormonalna nie zabija wszystkich komórek nowotworowych?

Ewa Zwolak
Rak piersi jest jednym z najbardziej niebezpiecznych nowotworów na świecie.
Rak piersi jest jednym z najbardziej niebezpiecznych nowotworów na świecie. 123rf.com
Rak piersi jest drugą po raku płuc najczęściej rozpoznawaną chorobą nowotworową na świecie. Wybór metody leczenia onkologicznego wymaga określenia, czy mamy do czynienia z rakiem hormonozależnym czy hormononiezależnym. W pierwszym przypadku stosuje się m.in. leczenie hormonalne, którego celem jest zabicie wszystkich komórek nowotworowych, a tym samym zapobieganie nawrotom choroby. Czy jednak terapia hormonalna zabija wszystkie komórki nowotworowe?

Ile kobiet umiera z powodu raka piersi?

Według danych z raportu Krajowego Rejestru Nowotworów rak piersi jest najczęściej diagnozowanym nowotworem wśród kobiet w Polsce, stanowiąc ponad 1/5 przypadków. Według dostępnych obecnie danych z 2016 roku rozpoznano go u ponad 18,6 tysięcy Polek.

Rak piersi jest też na drugim miejscu najbardziej śmiercionośnych nowotworów – z jej powodu umiera corocznie średnio ok. 6,5 tys. kobiet w Polsce. Rak piersi dotyka głównie kobiety pomiędzy 50. a 69. rokiem życia, przy czym w ostatnich latach zaobserwowano wzrost liczby zachorowań wśród kobiet w wieku 20-49 lat.

Wśród czynników ryzyka zachorowania na raka piersi, można wymienić:

  • Wiek powyżej 35. roku życia.
  • Urodzenie pierwszego dziecka po 30. roku życia.
  • Stosowanie środków antykoncepcyjnych przez co najmniej 8-10 lat.
  • Wczesną miesiączkę i późne przekwitanie.

W latach 2003-2005 wśród kobiet ze zdiagnozowanym nowotworem piersi 1-roczne wskaźniki przeżyć wynosiły 93,2 procent, natomiast przeżyć 5-letnich wynosiły 77,2 procent. W 2016 roku z powodu nowotworów złośliwych piersi zmarło ponad 5,8 tysiąca kobiet.

Liczba zgonów z powodu raka piersi na przestrzeni 1980-2016 r.

ROKLICZBA ZGONÓW Z POWODU RAKA PIERSI
19803446
19853446
19904323
19954665
20004712
20055112
20105226
20165816

Źródło danych: Krajowy Rejestr Nowotworów

Sprawdź także:

Rak piersi a terapia hormonalna

Większość, bo około 80 procent diagnozowanych raków piersi to nowotwory hormonozależne, które według Piotra Wysockiego – onkologa z Wielkopolskiego Centrum Onkologii – znacznie lepiej rokują, ponieważ komórki nowotworowe rosną nieco wolniej niż w przypadku raka hormononiezależnego.

Obecność receptorów hormonalnych w komórkach nowotworowych ocenia się na podstawie analizy histopatologicznej. Jest to niezbędny krok przy doborze ukierunkowanego postępowania leczniczego. Jedną z celowanych metod leczenia hormonozależnego raka piersi jest hormonoterapia, której podstawowym celem jest zmniejszenie ryzyka nawrotu choroby i śmierci.

Receptory są substancjami białkowymi, które znajdują się w komórkach. Ich podstawą rolą jest kontrolowanie funkcji komórek przez uwalnianie hormonów – estrogenów i progesteronu.

Wyróżnia się kilka podstawowych typów hormonoterapii stosowanej przy raku piersi, w tym m.in.: antyestrogeny, inhibitory aromatazy i zahamowanie funkcji jajników. Jeszcze do niedawna uważano, że hormonoterapia należy do najskuteczniejszych metod zapobiegania reemisji hormonozależnego raka piersi. Tymczasem odkrycia grupy badaczy zrzeszającej m.in. naukowców z Uniwersytetu w Mediolanie i Imperial College London udowodniły, że terapia hormonalna nie zabija komórek nowotworowych, a jedynie je „usypia’". Według autorów badania komórki takie mogą „podróżować” po całym organizmie i „budzić się” w innych narządach, a co za tym idzie – powodować tzw. nowotwory wtórne. Choć terapia hormonalna wciąż pozostaje jedną z najlepszych metod leczenia raka piersi, dalsze badania trwają.

Rak piersi, jajnika, sromu, trzonu oraz szyjki macicy to nowotwory kobiece, które bywają podstępne trudne do zdiagnozowania w pierwszej fazie choroby. Ich objawy poznasz na kolejnych slajdach.

Te objawy mogą świadczyć o raku szyjki macicy lub piersi. Na...

ŹRÓDŁA:

  1. Wojciechowska U., Czaderny K., Ciuba A., et.al., Nowotwory złośliwe w Polsce w 2016 r. Ministerstwo Zdrowia, Warszawa 2018.
  2. Smaga A., Mikułowska M., Komorowska A., et.al., Rak piersi w Polsce – leczenie to inwesytucja. Polskie Towarzystwo Badań Nad Rakiem, Warszawa 2014.
  3. Pil Hong S., Chan T.E., Lombardo Y., et.al. Single-cell transcriptomics reveals multi-step adaptations to endocrine therapy: www.nature.com/articles/s41467-019-11721-9 [dostęp 06.09.2019]
  4. Cohut M., Breast cancer: Hormone therapy may only put some cells to „sleep” www.medicalnewstoday.com/articles/326226.php [dostęp 06.09.2019]

Więcej leków refundowanych i szerszą opiekę w ramach BCU zapowiedział minister zdrowia Ł. Szumowski:

Sprawdź, jakie są czynniki sprzyjające nowotworom, a także które z nich są realne do wyeliminowania w Twoim przypadku!

Rak piersi jest najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym wśród kobiet – zarówno w Polsce, jak i na świecie. Stanowi on ok. 23 proc. zachorowań na nowotwory u kobiet, co czyni go najczęstszą, ginekologiczną chorobą nowotworową na całym globie. Co ważne, w ostatnich 25. latach współczynnik zachorowań na raka piersi wzrósł aż o 30 proc., w tym zwłaszcza w krajach rozwiniętych. Sprawdź, 10 popularnych mitów na temat raka piersi!

Te mity ciągle się pojawiają wokół raka piersi. Czas z nimi ...

ZOBACZ: Profilaktyka raka piersi w kilku łatwych krokach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia