Tampony tradycyjne, z aplikatorem i inne dostępne rodzaje. Jak zaaplikować tampon i dobrać jego rozmiar? Wskazania i przeciwwskazania

Agata Orzełowska, Martyna Jaros
Tampony są dobrą alternatywą dla podpasek
Tampony są dobrą alternatywą dla podpasek Josefin / Unsplash
Tampony tradycyjne i tampony z aplikatorem to nowoczesna alternatywa dla podpasek używanych podczas miesiączki. Tampony są proste w użyciu i higieniczne, a ich rolą jest absorbowanie wypływającej z macicy krwi menstruacyjnej. W przeciwieństwie do podpaski tampony na basen mogą być stosowane, co stanowi duże ułatwienie dla amatorek regularnego pływania. Podpowiadamy: jak włożyć tampon, jakie są rodzaje tamponów i które będą najlepsze dla dziewic, na noc i podczas obfitych miesiączek.

Czym są tampony?

Tampony to niewielkie bawełniane lub wykonane z materiałów syntetycznych wałki ze sznurkiem przeznaczone do aplikacji dopochwowej w czasie okresu. Tampony zapewniają kobietom znacznie większy komfort niż stanowiące alternatywę podpaski, ponieważ są niewidoczne przez ubranie i nie powodują odparzeń okolic intymnych. Stosując je, można bez oporów nosić obcisłe spodnie i spodenki, a także strój kąpielowy i wyjść na basen.

Dobrze założony tampon jest niewyczuwalny w ciele, nawet wtedy gdy zwiększy swoją objętość nawet trzykrotnie. Powiększenie rozmiarów wynika z właściwości i roli tamponu, jaką jest wchłanianie krwi menstruacyjnej oraz płynów intymnych. Aplikacja jest bezboleska, a po kilku próbach okazuje się bardzo prosta. Regularna wymiana, co maksymalnie 3-4 godziny sprawia, że krew jest na bieżąco wchłaniana przy ujściu z macicy i nie wydostaje się na zewnątrz. Dzięki temu nie dochodzi po brudzenia bielizny.

Rodzaje tamponów. Jak wybrać najlepszy?

Tampony mają kształt dużego czopka i występują w kilku rozmiarach, ponieważ ich wielkość należy indywidualnie dopasować przede wszystkim do intensywności krwawienia. Te środki higieniczne różnią się również surowcem, z którego zostały wykonane, oraz rodzajem otoczki powlekającej tampon od zewnątrz. Te wszystkie cechy wpływają na cenę tamponów, która waha się od 5 do nawet 70 złotych, zależnie od wielkości opakowania.

 • Wielkość tamponów:

W drogeriach i sklepach wielobranżowych dostępne są tampony w trzech rozmiarach: mini (małe), midi (średnie) i maxi (duże). Można je rozróżnić nie tylko po nazwie, ale również oznaczeniu producenta. Na opakowaniu narysowane są kropelki imitujące intensywność krwawienia. Im większy rozmiar tamponu i im więcej kropelek (skala 1-5) widnieje w rogu opakowania, tym jest on większy i bardziej chłonny. W pierwszych dniach miesiączki warto wybrać tampony w większym rozmiarze (bardziej chłonne), a pod koniec menstruacji mniejsze.

 1. Tampony mini (2 kropelki) są odpowiednie dla dziewic, dziewcząt, które rozpoczęły miesiączkowanie, kobiet o skąpych miesiączkach oraz sprawdzą się na ostatnie dni krwawienia. Ta wielkość tamponów nie jest odpowiednia dla kobiet, które rodziły naturalnie, ponieważ w wyniku porodu doszło do fizjologicznego rozszerzenia pochwy. W konsekwencji zbyt mały zaaplikowany tampon może wypaść, nie stanowiąc oczekiwanej ochrony. Nie jest również wskazany dla pań o obfitych menstruacjach, ponieważ może przeciekać.
 2. Tampony średniej wielkości, tzw. normal (3 kropelki) sprawdzą się dla większości pań, ponieważ mają uniwersalną wielkość. Są przeznaczone dla kobiet o średnim nasileniu obfitości krwawienia miesiączkowego już od pierwszego dnia okresu.
 3. Tampony największe, tzw. maxi (4-5 kropelek) mają duży rozmiar i przeznaczone są dla kobiet, które rodziły siłami natury, oraz dla pań o bardzo obfitych krwawieniach. Sprawdzą się zwłaszcza na pierwsze dni krwawienia, a gdy to będzie słabsze można zastosować tampony o rozmiar mniejsze.
 4. Tampony na noc są większe i często posiadają również tzw. skrzydełka, które uniemożliwiają wysunięcie się tamponu z pochwy podczas snu. Dla wieku kobiet są lepszym wyborem niż podpaski, ponieważ ograniczają ryzyko zabrudzenia pościeli podczas obfitych krwawień. Należy je aplikować tuż przed snem i usunąć zaraz po przebudzeniu, by jak najkrócej znajdowały się w waginie.
 • Surowiec:

Większość tamponów jest wykonana z syntetycznego jedwabiu lub bawełny, albo obu tych materiałów. Na zewnątrz mają cienką otoczkę, która ułatwia aplikację i zapobiega zniekształceniom tamponu. Są zwykle bielone, aby wyglądały higieniczniej.

Ku uciesze amatorek dbania o planetę, coraz częściej można dostać tampony wykonane z ekologicznej bawełny. Są one bezpieczniejsze dla zdrowia, ponieważ nie są wybielane (ich kolor jest lekko szary), a materiał, z którego zostały wykonane naturalny. Niestety przekłada się to na wyższy ich koszt.

 • Rodzaj otoczki:

Tampony z otoczką są bardziej śliskie, dzięki czemu łatwiej zaaplikować je w pochwie, natomiast te bez otoczki mogą powodować pewne trudności. Zdania są podzielone, ponieważ wiele kobiet nie czuje większej różnycy między tamponami z dodatkową otoczką i tymi bez niej.

 • Tampony z aplikatorem:

Tampony z aplikatorem zawierają w opakowaniu jednorazowe aplikatory dołączone do każdego pojedynczego tamponu. Są one wykonane z plastiku, a ich zadaniem jest ułatwić prawidłowe założenie tamponu. Korzyścią z ich stosowania jest łatwość w aplikacji środka higienicznego oraz większa higiena. Warto pamiętać, że tampony z aplikatorem są znacznie droższe niż tampony bez aplikatora i generują więcej odpadów. Lepiej jak najszybciej opanować nietrudną sztukę aplikacji tamponu i nie przepłacać.

Bez względu na rodzaj wybranych środków higienicznych, tampony na basen można stosować wszystkie.

Jak zaaplikować tampon tradycyjny i tampon z aplikatorem?

 1. Tampon najwygodniej aplikować w pozycji siedzącej na ubikacji z lekko rozchylonymi na zewnątrz nogami.
 2. Tuż przed należy umyć ręce i jeśli jest możliwość, również zewnętrzne narządy płciowe (np. za pomocą nawilżanych chusteczek do higieny intymnej).
 3. Główkę tamponu należy przytrzymać w jednej dłoni, a jego dolną część w drugiej. Następnie szybkim ruchem należy skręcić ręce w przeciwnych kierunkach, nadal trzymając tampon w dwóch rękach. Ta czynność powinna skutkować przerwaniem folii zabezpieczającej tampon.
 4. Następnie należy złapać za główkę tamponu i zdjąć dolną część folii zabezpieczającej, a potem przytrzymać palcem wskazującym i kciukiem jego dolną część i wówczas usunąć dolną część folii (ważne, by dolnej części tamponu nie dotykać palcami).
 5. Nie zmieniając pozycji palców na tamponie, główkę skierować w stronę pochwy. Sznureczek powinien znajdować się na dole i swobodnie zwisać. Drugą ręką należy rozchylić wargi sromowe i umieścić tampon pionowo w pochwie.
 6. Trzeba ''wepchnąć'' go palcem wskazującym lub środkowym do środka, nieco ku tyłowi i jak najdalej jest to możliwe.
 7. Prawidłowo zaaplikowany tampon powinien być niewyczuwalny podczas ruchu, a sznurek powinien być widoczny u wejścia pochwy (musi z niej zwisać tak, by można było go swobodnie pociągnąć i wyjąć tampon – nie należy wkładać go zbyt głęboko).
 8. Wyjmowanie tamponu jest równie proste – należy lekko ukucnąć i pociągnąć za sznurek. Jeśli z jakiegoś powodu wyjęcie tamponu nie jest możliwe, należy udać się do lekarza.

Aplikacja tamponu a aplikatorem jest ułatwiona. Aplikator jest zbudowany z dwóch połączonych ze sobą rurek: większej, w której umieszczony jest tampon i mniejszej, dzięki której na zasadzie działania strzykawki można łatwo zaaplikować tampon we właściwym miejscu. Mniejszą rurkę należy wysunąć z większej. Potem wystarczy umieścić główkę tamponu u wejścia pochwy i nacisnąć na mniejszą rurkę, by sprawnie zaaplikować go w pochwie.

Rak piersi, jajnika, sromu, trzonu oraz szyjki macicy to nowotwory kobiece, które bywają podstępne trudne do zdiagnozowania w pierwszej fazie choroby. Ich objawy poznasz na kolejnych slajdach.

Te objawy mogą świadczyć o raku szyjki macicy lub piersi. Na...

Co ile zmieniać tampon?

Tampony należy wymieniać najpóźniej, co ok. 3-4 godziny lub wówczas, gdy zaczyna być odczuwalny w pochwie. Oznacza to, że w znacznym stopniu nasiąknął krwią i nie będzie spełniał już swoich funkcji. Maksymalnie można wstrzymać się z wymianą tamponu do ośmiu godzin, co ma miejsce w nocy.

Tampon umieszczony w pochwie przez dłuższy czas może zacząć przeciekać, ponieważ nie jest w stanie wchłonąć całej wyciekającej krwi. Zaczynają także rozwijać się na nim bakterie, co może prowadzić do wstrząsu toksycznego, o którego objawach zawsze można przeczytać w instrukcji zawartej do opakowania tamponów.

Co wybrać: tampony czy podpaski?

Wybór: podpaska czy tampon to kwestia bardzo indywidualna. Tampony są wygodne, ale niektóre kobiety czują dyskomfort związany z ich zakładaniem i wymienianiem. Podpaski nie stwarzają tego rodzaju problemów, są jednak widoczne pod ubraniem, a w ciepłe dni mogą powodować odparzenia okolic intymnych. Nawet te najcieńsze uniemożliwiają założenie bardzo obcisłych czy skąpych strojów. Wypływająca krew wydziela po pewnym czasie nieprzyjemną woń, więc podpaski trzeba zmieniać częściej niż tampony. Co więcej, znacznie częściej zdarza się, by to podpaski przeciekały.

Korzystając z tamponów, należy jednak pamiętać, że przynajmniej raz dziennie, najlepiej na noc, wskazane jest zastosować podpaskę.

Wskazania i przeciwwskazania do stosowania tamponów

Tampony są idealne dla dziewcząt i kobiet aktywnie uprawiających sport. Można także stosować tampony na basen, ponieważ nie są widoczne pod strojem kąpielowym, nie stwarzają zagrożenia dla kobiety je stosującej, ani dla innych użytkowników pływalni. Tampony mogą być stosowane przez dziewczęta, które zaczęły miesiączkować. Nie ma znaczenia, czy rozpoczęły współżycie, czy nadal są dziewicami. Tampony dla dziewic są mniejsze niż dla kobiet, które mają za sobą swój pierwszy raz.

Przeciwwskazaniem do stosowania tamponów są częste infekcje intymne, stosowanie wkładek domacicznych i leków dopochwowych. Warto pamiętać, że ani tampony, ani podpaski nie są ekologiczne. Aby miały idealnie biały odcień, bielone są za pomocą silnych substancji m.in. chloru. Najkorzystniej wybierać bezzapachowe tampony (i podpaski) wykonane z bawełny ekologicznej i bez nadruków. Te jednak są droższe. Dla kobiet o nowoczesnych poglądach najlepszym rozwiązaniem może okazać się silikonowy kubeczek menstruacyjny.

Tampony wchłaniają nie tylko krew menstruacyjną, ale też absorbują wilgoć, która naturalnie występuje w pochwie. Po kilku dniach stosowania kobiety mogą doświadczać suchości w pochwie, co powraca do stanu fizjologicznego po zakończeniu okresu.

Zespół wstrząsu toksycznego. Mozliwy skutek korzystania z tamponów

Ze stosowaniem tamponów związane jest ryzyko pojawienia się zespołu wstrząsu toksycznego. Wiąże się to z procesem rozwoju bakterii, które znajdują się w kobiecej pochwie. Po wprowadzeniu do pochwy materiał, z którego został wyprodukowany tampon, styka się bezpośrednio z błoną śluzową, a to może prowadzić do wstrząsu. Wstrząs wywołać mogą także nadmiernie namnażające się w pochwie bakterie (krew jest dla nich pożywką).

Zespół wstrząsu toksycznego objawia się zawrotami głowy, wysoką gorączką (nawet do 42 stopni Celsjusza), bólem mięśni i rozwolnieniem. Mogą pojawić się mdłości i wymioty, zaburzenia pracy serca i nerek oraz plamy na skórze lub wysypka.

Wstrząs toksyczny może pojawić się, gdy:

 • tampon jest zbyt długo niewymieniany (powyżej 8 godzin),
 • w ciągu doby nie ma przerw w stosowaniu tamponów (właśnie z tego względu należy przynajmniej raz dziennie stosować podpaskę),
 • tampon nasiąknięty krwią i zbyt długo znajduje się w pochwie - bardzo nasiąknięty tampon może wywołać zespół wstrząsu toksycznego nawet po dwóch godzinach od założenia),
 • tampon założony jest nieodpowiednio lub jest za duży.

Stosowanie się do zaleceń producenta i częste wymienianie tamponów powinno jednak uchronić przed tą groźną przypadłością. Wstrząs toksyczny może nawet zakończyć się śmiercią – znane są takie przypadki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia