Czym jest laktacja?
Natura zadbała o to, aby noworodek otrzymywał wartościowy pokarm od matki – nie tylko po to, by się najeść, ale też po to, by wzmocnić delikatny układ odpornościowy. Ponadto, karmienie piersią znacząco ułatwia tworzenie unikalnej więzi pomiędzy matką a dzieckiem. Żeby z sukcesem karmić malucha, trzeba zrozumieć, jak powstaje mleko. Ssące pierś niemowlę stymuluje organizm do wytworzenia prolaktyny – hormonu, który reguluje cały proces. Kiedy niemowlę opróżni pierś, mleko zacznie wytwarzać się na nowo, ponieważ organizm matki otrzymuje sygnał, że pokarm się skończył i wkrótce potrzebna będzie kolejna porcja.
Jak pobudzić laktację?
Zdecydowana większość kobiet jest w stanie wykarmić swoje potomstwo. Podstawowym bodźcem, pobudzającym proces laktacji, jest jak najczęstsze przystawianie niemowlęcia do piersi. Bardzo istotne jest karmienie nocne – nie należy z niego rezygnować. Maluch powinien spędzać przy jednej piersi co najmniej 10 minut.
Na laktację negatywnie wpływa stres i niepokój, dlatego stworzenie przyjaznej atmosfery i zadbanie o wypoczynek będzie nieocenioną pomocą ze strony otoczenia. Konieczne jest także zadbanie o pełnowartościową dietę oraz picie dużej ilości płynów (najlepiej wody). Problemy z pobudzeniem laktacji występują często po podaniu niemowlęciu butelki przez pierwsze 6-8 tygodni życia.
Herbata na laktację
Nie ma jednoznacznych badań naukowych, które potwierdzałyby skuteczność herbatek na pobudzenie laktacji. Niektórzy badacze sugerują, że ziołowe mieszanki mają wpływ na smak mleka, sprawiając, że maluch chętniej i dłużej je pije. Popularne herbaty mają w swych składach zioła uspokajające, co z kolei ma dobry wpływ na nastrój mamy, pomaga zrelaksować się i wyciszyć. Producenci sięgają najczęściej po koper włoski, anyż oraz kminek. Dobrą opinią cieszą się także kozieradka, melisa, pokrzywa czy werbena. Wybierając herbatę najlepiej omijać szerokim łukiem takie, które zawierają cukier.
Jak pobudzić laktację laktatorem?
Laktator to urządzenie, które umożliwia ściąganie pokarmu bez udziału niemowlęcia. Do wyboru mamy laktatory ręczne i elektryczne – te drugie cieszą się lepszą sławą, ponieważ są znacznie wygodniejsze w użyciu, szybsze i bardziej efektywne. Laktator może posłużyć jako narzędzie do wspomagania laktacji, zwłaszcza gdy częste przystawianie dziecka jest w jakiś sposób utrudnione.W pierwszych tygodniach po porodzie ważne jest zachowanie odpowiedniej częstotliwości karmienia. Optymalna ilość karmień wynosi 8–12 razy na dobę, w regularnych odstępach. Nocna przerwa może trwać maksymalnie 4 godziny, a samo odciąganie powinno trwać 15–30 minut (z każdej piersi).
Jeśli pobudzenie laktacji stanowi większy problem, warto sięgnąć po poradę i wsparcie certyfikowanego doradcy laktacyjnego, który pomoże w ustaleniu przyczyn problemu, a także ułatwi przejście przez laktacyjne kryzysy. Certyfikat jest nadawany przez Centrum Nauki o Laktacji, będący uznaną placówką szkolącą w tej dziedzinie wiedzy.
Jak zakończyć laktację?
Karmienie dziecka powinno trwać tak długo, jak zdecyduje o tym matka. Bardzo często decyzji tej towarzyszą trudne emocje, dlatego po raz kolejny warto podkreślić rolę wsparcia otoczenia. Kiedy chcemy zakończyć przygodę z karmieniem piersią, nasuwa się też pytanie – jak to zrobić? Trzeba przygotować się na to, że odstawienie dziecka od piersi to także proces, a więc nie wydarzy się to z dnia na dzień. Łagodne, stopniowe rezygnowanie z karmienia jest przeważnie lepiej tolerowane także przez dziecko. W taki sposób należy wprowadzać coraz więcej posiłków stałych. Trzeba być konsekwentnym – uleganie emocjom na pewno nie ułatwi sprawy. Słuchanie intuicji, łagodność, uatrakcyjnianie posiłków – to wszystko będzie sprzymierzeńcem w tej niełatwej drodze.
Wszystkie decyzje dotyczące karmienia powinna podejmować sama matka, która zna zarówno swoje dziecko, jak i własne możliwości. W przypadku problemów warto poszukać wsparcia u doradców laktacyjnych, położnych i najbliższej rodziny.
Leki na zatrzymanie laktacji
Niektóre mamy, chcąc sobie pomóc, szukają informacji na temat leków na wstrzymanie laktacji. Lekarz może wypisać receptę na odpowiedni specyfik, przeważnie — preparaty zawierające bromokryptynę. Niestety, tego typu leki mogą powodować nieprzyjemne skutki uboczne. Ich działanie oparte jest na zmniejszeniu uwalniania prolaktyny. Jeśli kobieta jest pewna, że potrzebuje farmakologicznego wsparcia, lekarz poinstruuje o dawkowaniu i zaleci równoległe, całkowite odstawienie dziecka od piersi. W takiej sytuacji laktacja ustępuje zwykle już po ok. tygodnia od stosowania leku.