Duży biust to zmora wielu kobiet. Jak dbać o pełne piersi i sprawić, aby żyło się z nimi lżej? Dobierz odpowiednie kosmetyki i biustonosz

Marta Siesicka-Osiak
Dobór odpowiedniego stanika jest szczególnie istotny u posiadaczek pełnych piersi.
Dobór odpowiedniego stanika jest szczególnie istotny u posiadaczek pełnych piersi. Polina Tankilevitch / Pexels
Duże piersi potrafią przysporzyć dużych problemów. Wiele pań o pełnym biuście mierzy się na co dzień z bólami pleców oraz szyi i jest zmuszona do zrezygnowania z niektórych aktywności. Ale nie musi tak być! O duży biust można odpowiednio zadbać i sprawić, że życie z nim stanie się lżejsze. Pierwszym krokiem jest dobranie odpowiedniego biustonosza, drugim – właściwych ćwiczeń wzmacniających plecy. Zobacz, co jeszcze możesz zrobić, aby cieszyć się pięknym i zdrowym dekoltem.

Spis treści

Duże piersi – dla jednych marzenie, dla drugich przekleństwo

Na przestrzeni lat piersi zmieniają swój wygląd, kształt, strukturę, a co za tym idzie – także rozmiar. Zmienia się on przez całe nasze życie, nawet w czasie cyklu miesięcznego. Wahania pojawiają się także przed, w trakcie i po zakończeniu karmienia piersią oraz przy większych skokach wagi.

Ostatnie, ale często znaczące zmiany występują w okresie menopauzy, kiedy w organizmie zaczyna być produkowana mniejsza ilość estrogenu. Skutkuje to m.in. tym, że ciało – w tym piersi – traci jędrność.

Czytaj także: One nie noszą stanika i czują się z tym znakomicie. Dlaczego warto chodzić bez stanika? Sprawdź, czy będzie to dla ciebie zdrowe

Piersi składają się z tkanki włóknistej, gruczołowej i tłuszczowej. Im więcej występuję dwóch ostatnich – szczególnie tłuszczowej – tym biust jest większy i cięższy. Przyjmuje się, że średnio jedna kobieca pierś waży ok. 500 g.

Czytaj także: Zioła zamiast operacji. Tania alternatywa dla drogich zabiegów. Taka kuracja to naturalne powiększenie biustu

Choć pełen dekolt jest marzeniem wielu kobiet, z których część nawet decyduje się na powiększenie piersi, to wiele z tych, które natura takim obdarzyła, twierdzi, że nie jest on powodem do radości.
Bywa bowiem przyczyną silnych bólów pleców, szyi i ramion, utrudnia wykonywanie niektórych ćwiczeń i spanie na brzuchu. Dlatego warto odpowiednio zadbać o duży biust tak, aby stał się on większym powodem do zadowolenia, niż do zmartwienia.

Dobry biustonosz to podstawa. Pamiętaj, że jego rozmiar może się zmienić

Szacuje się, że ok. 80 proc. kobiet nosi niewłaściwy rozmiar stanika – 70 proc. ma na co dzień za mały biustonosz, a 10 proc. za duży. Skala problemu jest naprawdę duża, bo pełny biust ma ponad 60 proc. Polek! Większość z nich wybiera rozmiar 75B, choć powinna nosić biustonosze o zdecydowanie pojemniejszych miseczkach, zaczynających się od F.

Zobacz: Zbawienie dla posiadaczek dużego biustu! Czym jest biustonosz minimizer? Zobacz, jakie daje efekty i jak go nosić

Dlaczego dobór stanika jest taki ważny? Bo za mały biustonosz może spowodować:

  • dyskomfort i dolegliwości bólowe (w tym bóle pleców i głowy),
  • szybsze starzenie się i uszkodzenia skóry piersi,
  • ucisk tkanki piersi, co może prowadzić do powstawania torbieli.

Udając się na zakupy warto więc nie tylko każdorazowo zmierzyć obwód w biuście i pod biustem (różnica między nimi wskazuje cyfrę, która w tabeli literowej oznacza pojemność miseczki), ale także wybrać salon, w którym doświadczona brafitterka, pomoże nam dobrać właściwy rozmiar biustonosza. W przypadku pań z dużym biustem ma to szczególnie duże znaczenie, ponieważ pomoże to odciążyć plecy i podniesie codzienny komfort.

O tym, jak kupić dobry stanik przeczytasz w naszym materiale: Jak dobrać biustonosz, by dobrze leżał i trzymał piersi?

Masuj i nawilżaj, a dekolt i piersi Ci się odwdzięczą

Skóra w okolicy piersi jest wyjątkowo delikatna i wymaga więcej uwagi niż zazwyczaj jej poświęcamy. Specjaliści zalecają stosowanie do jej pielęgnacji intensywnie nawilżających kremów. W ich składzie mogą pojawić się kwas hialuronowy i masło kakaowe. Środki używane do mycia – żele i peelingi – także powinny zawierać substancje nawilżające.

Latem warto dodatkowo należy pamiętać o regularnym używaniu kremu z filtrem UV. Jeśli piersi mają tendencję do nadmiernego pocenia, wysypek i podrażnień można używać do ich pielęgnacji także pudru dla niemowląt.

Nie należy zapominać o masażu piersi, który może pomóc zwiększyć krążenie krwi, a tym samym jędrność i wygląd biustu. Masaż należy wykonywać z wyczuciem, trzymając piersi w dłoniach i delikatnie naciskając, wykonywać koliste ruchy ku górze. Następnie wymasować opuszkami palców każdą z piersi – zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a następnie w przeciwnym kierunku. Masaż można wykonać pod prysznicem (najlepiej naprzemiennie ciepłym i zimnym) lub z użyciem ulubionego olejku.

Ćwicz, trzymaj dietę i wagę

Mając duży biust nie należy rezygnować z ćwiczeń! Są one wręcz wskazane, aby uniknąć dolegliwości bólowych. Planując aktywność fizyczną warto sięgnąć po biustonosz sportowy, który utrzyma piersi i odciąży plecy. Jeśli biust jest naprawdę duży, warto wybrać taki rodzaj sportu, w którym nie będzie on przeszkodą np. jazdę na rowerze, jogę czy basen.

Kobiety o pełnych piersiach powinny wykonywać ćwiczenia, które wzmocnią ich plecy, szyję i ramiona – dzięki temu uniknioną dolegliwości bólowych. Mogą być to wybrane asany jogowe czy pilates. Więcej przeczytasz w naszym artykule o najlepszych ćwiczenia na ból pleców.

Równie istotne jak ćwiczenia, jest utrzymanie odpowiedniej diety sprzyjającej prawidłowej masie ciała, Jest ona zazwyczaj bezpośrednio związana z wielkością piersi.

Regularnie badaj piersi – sama i u lekarza

National Breast Cancer Foundation zaleca następujące metody samodzielnego badania piersi:

  1. Pod prysznicem – używając trzech środkowych palców, zbadaj całą powierzchnię pierś i pachę, stopniując nacisk od lekkiego, przez średni po mocny.
  2. Przed lustrem – opuść ramiona wzdłuż ciała i przyjrzyj się swoim piersiom, następnie unieś ręce wysoko nad głowę i poszukaj wszelkich zmian w kształcie piersi lub w wyglądzie skóry. Zwróć uwagę na ewentualne obrzęki lub zmiany w sutkach. Następnie oprzyj dłonie na biodrach i mocno dociśnij, aby napiąć mięśnie klatki piersiowej. Sprawdź, czy nie ma zauważysz żadnych zmian, szczególnie po jednej stronie.
  3. Leżąc – kiedy leżymy tkanka piersi rozkłada się równomiernie wzdłuż klatki piersiowej. Umieść poduszkę pod prawym ramieniem i połóż prawą rękę za głową. Palcami lewej ręką delikatnie zbadaj całą prawą piersi i pachę. Następnie zrób to samo prawą ręką na lewej piersi.

Sprawdzaj obydwie piersi co miesiąc, zgłoś się do lekarza, jeśli wyczujesz jakąkolwiek grudkę, zgrubienie, stwardniały węzeł chłonny lub zauważysz inne niepokojące zmiany w obrębie piersi. Więcej o samobadaniu piersi dowiesz się z teksu: Samobadanie piersi – instrukcja krok po kroku.

Nie należy zapominać także o badaniu piersi u specjalisty – powinien on każdorazowo podczas wizyty przeprowadzić badanie palpacyjne oraz zlecić wykonanie mammografii lub usg piersi przynajmniej raz w roku.

Staniki w okazyjnych cenach

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Monika K
Duży biust, mały biust, każdy biust jest problemem... U jednych to powód kompleksu, u innych sprawia ból Ja posiadam swój w rozmiarze C czyli nie jest u mnie jeszcze najgorzej. Jeżeli chodzi o dbanie o biust to głównie chodzi o wzmocnienie mięśni klatki piersiowej. Ćwiczę 4 razy w tygodniu by mięśnie miały jak podpierać ten biust. Inna sprawa, ze jeszcze się masuję, smaruje frashe i muszę przyznać, że jest ogromna poprawa w wyglądzie biustu. Ujędrnił się, kształt jest jego lepszy, no i łatwiej mi się go nosi.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia