Hemoroidy: przyczyny, objawy, leczenie i zapobieganie. Czy istnieją skuteczne sposoby na hemoroidy?

Ewa Zwolak
Ewa Zwolak
Hemoroidy dla wielu osób są wstydliwym problemem, co znacznie utrudnia i opóźnia ich prawidłową diagnostykę.
Hemoroidy dla wielu osób są wstydliwym problemem, co znacznie utrudnia i opóźnia ich prawidłową diagnostykę. 123rf.com
Hemoroidy to potoczna nazwa choroby hemoroidalnej, która jest stanem patologicznym, polegającym na nadmiernym przekrwieniu guzków krwawniczych. Wśród przyczyn ich występowania można wymienić: otyłość, przewlekłe zaparcia, siedzący tryb życia oraz dietę ubogą w błonnik. Charakterystyczne objawy hemoroidów to: krwawienie z odbytu, ból podczas wypróżniania oraz nieustanne parcie na stolec. Leczenie hemoroidów polega przede wszystkim na zmianie stylu życia, przyjmowaniu leków przeciwzaparciowych i przeciwzapalnych. Pomocne może być również stosowanie maści na hemoroidy.

Czym są hemoroidy i jak powstają?

Hemoroidy, nazywane również guzkami krwawniczymi, są naczyniami zatokowymi usytuowanymi w kanale odbytu. Związana z nimi przypadłość – choroba hemoroidalna jest najczęściej występującą chorobą proktologiczną na świecie. Stanowi ona bezpośrednią konsekwencję przekrwienia guzków krwawniczych, a wśród czynników predestynujących do jej wystąpienia można wymienić: otyłość, przewlekłe zaparcia, niewłaściwe nawyki żywieniowe oraz siedzący tryb życia. Najbardziej charakterystyczne objawy hemoroidów to: krwawienie z odbytu, ból przy wypróżnianiu, krew w kale, parcie na stolec i uczucie niepełnego wypróżniania. Leczenie hemoroidów uzależnione jest od stopnia zaawansowania stanu chorobowego.

Hemoroidy to guzki krwawnicze, które są strukturami naczyniowymi zlokalizowanymi w kanale odbytu. Ich podstawową funkcją jest kontrolowanie procesu defekacji (oddawania stolca). Wobec tego samo posiadanie guzków krwawniczych nie świadczy o występowaniu stanu chorobowego, gdyż są one prawidłowymi strukturami, występującymi u każdego człowieka. Według doktora Thomosona hemoroidy są specyficznymi połączeniami naczyniowymi o strukturze ciał jamistych. Umiejscowione są one w odbycie, a dokładniej w obrębie obszaru pozbawionego receptorów bólowych (dlatego też ból nie jest jednym z charakterystycznych objawów choroby hemoroidalnej).

Hemoroidy, w nomenklaturze medycznej nazywane guzkami krwawniczymi, ma każdy z nas. Są to struktury naczyniowe, które zlokalizowane są w kanale odbytu. Ich główną funkcją jest uszczelnianie odbytu i ułatwianie procesu wypróżniania. Zdrowe hemoroidy nie są wyczuwalne i nie skutkują żadnymi dolegliwościami bólowymi. Niemniej, jednak gdy z jakichś powodów hemoroidy „chorują” to potrafią znacznie obniżyć nasz komfort życia.

U każdej osoby guzki krawnicze zlokalizowane są w kanale odbytu: dwa znajdują się po prawej stronie i jeden – po lewej. Złożone są one z naczyń zatokowych, tkanki łącznej i mięśni gładkich. U zdrowej osoby podczas wypróżniania ciśnienie jamie brzusznej rośnie, co skutkuje pęcznieniem hemoroidów i zamknięciem odbytu. W przypadku stanu chorobowego najczęściej dochodzi do zbyt wysokiego ciśnienia żylnego.

Skąd się biorą żylaki odbytu?

Bezpośrednią przyczyną żylaków odbytu jest nadmierne przekrwienie guzków krwawniczych. Za tego typu stan może odpowiadać:

 • Wzmożone napięcie zwieraczy odbytu.
 • Wypadanie błony śluzowej odbytu.
 • Przewlekłe zaparcia.
 • Ciąża i poród.
 • Częste stosowanie środków przeczyszczających.
 • Przewlekłe biegunki.
 • Siedzący tryb życia (z tego powodu o hemoroidach często mówi się jako o „chorobie kierowców”).
 • Nieodpowiednia dieta.
 • Otyłość.
 • Zespół jelita drażliwego.

Zobacz też:

Jak objawia się choroba hemoroidalna?

Choroba hemoroidalna jest wstydliwym problemem. Niestety bardzo rzadko rozpoznawana jest na wczesnym etapie rozwoju, gdyż większość osób, zupełnie niesłusznie, obawia się wizyty u lekarza. Objawy żylaków odbytu różnią się w zależności od tego, czy stanem chorobowym dotknięte są hemoroidy zewnętrzne, czy wewnętrzne.

 • Hemoroidy zewnętrzne.

Zazwyczaj nie towarzyszy im silny dyskomfort i dolegliwości bólowe. Ich cechą charakterystyczną jest nabrzmienie i zaczerwienienie, które może utrzymywać się nawet kilka miesięcy. Niekiedy jednak hemoroidy zewnętrzne o sporych rozmiarach mogą podrażniać skórę wokół odbytu, utrudniać higienę osobistą, a także powodować uporczywy świąd.

 • Hemoroidy wewnętrzne.

W początkowej fazie rozwoju nie towarzyszą im żadne dolegliwości bólowe. Ich charakterystycznym objawem jest bezbolesne krwawienie z odbytu o jasnoczerwonym zabarwieniu. Przy czym sam kolor stolca pozostaje niezmienny. Oprócz tego hemoroidy wewnętrzne cechują się wydzielaniem śluzu, świądem i problemami z trzymaniem stolca.

Charakterystyczne objawy choroby hemoroidalnej to:

 • Krwawienie z odbytu (krew ma zabarwienie żywoczerwone).
 • Ostry ból podczas wypróżniania.
 • Nieustanne poczucie parcia na stolec.
 • Pieczenie i swędzenie odbytu.
 • Obecność śluzu w stolcu.
 • Poczucie dyskomfortu w okolicy odbytu.
 • Występowanie tzw. luźnych stolców (przy zaawansowanej chorobie hemoroidalnej).

Żylaki odbytu rozwijają się etapowo, co oddaje klasyfikacja stworzona w latach 80. W ramach niej wyróżnia się cztery stopnie zaawansowania hemoroidów. Określenie stopnia stanu chorobowego ułatwia późniejszy proces leczenia.

 • Stopień I: hemoroidy niewypadające, występuje jedynie nieznaczne poszerzenie naczyń krwionośnych. Możliwe są niewielkie krwawienia.
 • Stopień II: hemoroidy wypadają jedynie przy parciu na odbyt (m.in. przy wypróżnianiu), a następnie samoistnie wracają do swojej prymarnej pozycji. Krwawienia z odbytu występują stosunkowo często.
 • Stopień III: hemoroidy wypadają na zewnątrz i nie cofają się samoistnie, ale można je wprowadzić wewnątrz odbytu za pomocą palca. Krwawienia towarzyszą niemal każdej defekacji.
 • Stopień IV: hemoroidy znajdują się stale poza odbytnicą, nie cofają się samoistnie, ani też nie można wprowadzić do odbytu. Krwawienia występują często i są one bardzo obfite.

Przy podejrzeniu hemoroidów należy wybrać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Skłonić nas do tego powinna przede wszystkim jasnoczerwona krew na papierze toaletowym. W większości przypadków odpowiadają za nią właśnie „chore” hemoroidy! Lekarz stawia diagnozę na podstawie wywiadu lekarskiego oraz badania proktologicznego. Niekiedy może także skierować pacjenta do proktologa. Lekarz zazwyczaj pyta o sposób wypróżniania, sposób odżywiania i tryb życia.

Jak się pozbyć przekrwionych guzków krwawniczych?

Leczenie hemoroidów uzależnione jest przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby. Oprócz tego należy wziąć pod uwagę również: styl życia, wiek i ewentualne choroby towarzyszące. W procesie tym wykorzystuje się zarówno leczenie zachowawcze, jak i zabiegowe.
Podstawowe wskazania do leczenia zachowawczego:

 • Hemoroidy I i II stopnia jako leczenie podstawowe.
 • Hemoroidy III i IV stopnia jako leczenie wspomagające.
 • Ciąża i połóg.
 • Zakażenie wirusem HIV.
 • Białaczka.
 • Chemioterapia.
 • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Leczenie zachowawcze hemoroidów obejmuje eliminację podstawowych czynników, mogących przyczyniać się to występowania stanu chorobowego. Jego podstawowym elementem jest zmiana dotychczasowego trybu życia – dotyczy to diety i trybu życia. W przypadku hemoroidów zalecana jest dieta przeciwzaparciowa, która powinna obejmować:

 1. Wypijanie co najmniej 2 litrów niegazowanej wody mineralnej dziennie.
 2. Spożywanie pokarmów zawierających błonnik (dodatkowo można wspomóc się preparatami błonnikowymi).
 3. Przyjmowanie leków przeciwzaparciowych (np. 1-2 łyżki parafiny stołowej dziennie).
 4. Unikanie spożywania pikantnych przypraw i alkoholu.

Hemoroidy - jak leczyć w domu?
Leczenie farmakologiczne przekrwionych guzków krwawniczych obejmuje stosowanie doustnych leków o działaniu przeciwobrzękowym, przeciwzapalnym i przeciwzakrzepowym. Tego typu preparaty w swoim składzie zawierają zazwyczaj: flawonoidy, saponiny, rutynę i wyciągi z kasztanowca. Co ważne, flawonoidy – jeden ze składników leków na hemoroidy – są dobrze tolerowane oraz nie wchodzą w interakcję z innymi lekami, a także są bezpieczne dla kobiet w ciąży.

W leczeniu farmakologicznym hemoroidów stosuje się również preparaty miejscowe, które mogą mieć formę: maści, żeli oraz czopków. Przy czym warto zauważyć, że nie likwidują one przyczyn występujących objawów, a jedynie je łagodzą. W składzie tego typu środków można odnaleźć: wazelinę, tlenek cynku, a także epinefrynę, która zwęża naczynia krwionośne. Przy stosowaniu tego typu środków należy pamiętać przede wszystkim o systematyczności.

Czytaj też:

Operacja na hemoroidy - kiedy jest konieczna?

Leczenie zabiegowe żylaków odbytu stosuje się w przypadku zaawansowanego stadium choroby – najczęściej III i IV stopnia. Wśród najpopularniejszych, a zarazem najmniej inwazyjnych, zabiegów można wymienić:

 • Podwiązanie gumką, które polega na założeniu elastycznej gumki na wewnętrzny żylak, w celu odcięcia dopływu krwi. Wówczas w ciągu ok. 5-7 dni obumarły żylak odpada. Skuteczność tej metody szacowana jest na ok. 87 proc.
 • Skleroterapia, która polega na wstrzyknięciu fenolu wewnątrz żylaka. Skutkuje to zamknięciem naczyń krwionośnych i skurczeniem hemoroidów.
 • Metody kauteryzacyjne, które polegają na zniwelowaniu żylaków odbytu za pomocą promieniowania podczerwonego, chirurgi laserowej lub kriochirurgi.

W przypadku, gdy wyżej wymienione sposoby leczenia hemoroidów nie przyniosą zadowalających rezultatów to wówczas, stosuje się zabiegi chirurgiczne w tym m.in. operację wycięcia żylaków odbytu, przezodbytniczą technikę zamykania naczyń hemoroidalnych, oraz hemoroidektomię z wykorzystaniem stapleta (szew mechaniczny).

Hemoroidy u kobiet ciąży

Przyszłe mamy bardzo często zmagają się z żylakami odbytu, które pojawiają się u nich najczęściej na skutek zmian fizjologicznych. ]Naturalnym rezultatem ciąży jest wzrost objętości macicy, co z kolei skutkuje wzrostem ciśnienia w żyłach. Nie bez znaczenia przy tym jest to, że ciąży bardzo często towarzyszą przewlekłe zaparcia, które są jednym z czynników ryzyka rozwoju choroby hemoroidalnej. Możliwą przyczyną zwiększonego ryzyka występowania hemoroidów w ciąży może być również zwiększone stężenie progesteronu. Z tego względu kobiety w ciąży, powinny stosować się do podstawowych zasad profilaktycznych, w tym przede wszystkim picia dużych ilości wody (ok. 3 l dziennie), spożywania produktów wysokobłonnikowych oraz codziennej aktywności fizycznej (spacery, plany ćwiczeniowe przygotowane z myślą o kobietach w ciąży).

Domowe sposoby na odporność. Czy rzeczywiście działają?

Źródła:

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Chciałbym się podzielić na temat leczniczych właściwości olejku cbd Od kilkunastu lat miałem problemy z hemoroidami.Szykowałem się nawet do zabiegu chirurgicznego.W prezencie dostałem olejek CBD 5 % decarboxyled na bezsenność na którą też cierpiałem Jakie było moje zdziwienie,że problemy z hemoroidami ustąpiły.Przeczytałem artykuł na temat właściwości olejków CBD co potwierdziło jej działanie jako środek przeciwzapalny,ściągający i nawet przeciw rakowy.Do dzisiaj nie mam problemu z hemoroidami i bezsennością od prawie 4 lat.Kupuję w sklepie Konopna Farmacja która mieści się w Poznaniu na ul. Ratajczaka 33 ale można zmówić z ich strony www.konopiafarmacja.pl Polecam jestem przekonany ,że to mnie pomogło.

G
Gość

W walce z hemoroidami, ale przy samym zapobieganiu ich powstawaniu ważna jest dieta i aktywność fizyczna. Sprawdziłam na sobie. Zdrowsze, bogatsze w błonnik jedzenie, picie dużej ilości wody i spacery oraz jogging dwa razy w tygodniu - poprawiły mój stan - w tym pozbyłam się hemoroidów.

M
MarekF
Hemoroidy były moim problemem od bardzo dawna. Ból towarzyszył mi już w pewnym momencie na okrągło, a ja cały czas wstydziłem się odwiedzić lekarza. W końcu nie miałem już zbytnio wyboru, ale powiedziałem sobie, że skoro już muszę TO komuś pokazać, o niech to będzie ktoś, kto się zna na rzeczy. Zdecydowałem się na konsutację w SCM Clinic w Krakowie (tam akurat mieszkam). Tam przyjęła mnie pani doktor Katarzyna Gotfryd- Bugajska, która oceniła stan mojego zdrowia i wykonała u mnie zabieg ligacji hemoroidów metodą Barrona. Świetna metoda, kompletnie bezbolesna, a naprawdę pomocna. Obecnie nie mam już właściwie żadnych dolegliwości i wszystkim życzę, żeby trafili na równie dobrych lekarzy jak ja :).
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3