Jak wybrać maść na żylaki? Polecane składniki aktywne i produkty wzmacniające żyły nóg oraz wspomagające leczenie hemoroidów

Marzena Herka
Objawy żylaków kończyn dolnych łagodzą kremy i żele zawierające aktywne związki chemiczne i roślinne, natomiast w przypadku żylaków odbytu stosowane środki mają raczej charakter maści lub czopków
Objawy żylaków kończyn dolnych łagodzą kremy i żele zawierające aktywne związki chemiczne i roślinne, natomiast w przypadku żylaków odbytu stosowane środki mają raczej charakter maści lub czopków Benjamas Sremugda/123RF
Maść na żylaki należy do najpopularniejszych preparatów stosowanych przy tej dolegliwości i ma za zadanie łagodzić jej objawy. Na rynku dostępnych jest wiele takich preparatów przeznaczonych zarówno do stosowania na skórę, jak i do leczenia hemoroidów, jednak przed kupnem konkretnego produktu warto sprawdzić, co znajduje się jego składzie. Podpowiadamy, na jakie substancje czynne warto zwrócić uwagę przy jego wyborze, a także jak zapobiegać powstawaniu i powiększaniu się żylaków na inne sposoby.

Żylaki nóg to nie to samo, co pajączki

Żylaki kończyn dolnych to poszerzenia żylne, które są wynikiem niewydolności ich zastawek. Gdy krew nie odpływa w kierunku serca, tylko zalega w żyłach, powoduje to ich nadmierne obciążenie prowadzące do zmian w ich budowie, a także do powstawania opuchlizny zwłaszcza na wysokości kostek.

Najczęstszą przyczyną powstawania poszerzeń żylnych są uwarunkowania genetyczne. Na żylaki dwa razy częściej cierpią kobiety niż mężczyźni, zwłaszcza po ukończeniu 40. roku życia. Dodatkowymi czynnikami ich rozwoju są przebyte ciąże, praca stojąca, otyłość oraz brak ruchu, który powoduje osłabienie mięśni nóg – a to właśnie one stanowią rodzaj pompy ułatwiające odprowadzanie krwi z kończyn dolnych.

Rozwój żylaków kończyn dolnych przebiega w kilku stadiach. Najpierw pod skórą widoczne są sine żyły, następnie powstają rosnące uwypuklenia o krętym przebiegu, którym mogą później towarzyszyć obrzęki i sine zgrubienia, a nawet rany i owrzodzenia. Często dostrzegalne są też popękane ściany naczyń krwionośnych, a zmiany są zwykle wyczuwalne za pomocą dotyku. Tak też się je diagnozuje, wspomagając rozpoznanie wynikami badania USG żył.

Co ważne, żylaki to nie to samo co pajączki na nogach. Te drugie to defekt kosmetyczny, który może jednak zwiastować pojawianie się poszerzeń żylnych w przyszłości. Wynika to z faktu, że u podłoża obu rodzajów zmian leżą zaburzenia gospodarki hormonalnej, rozkład budujących naczynia białek kolagenowych, a także zwiększenie ciśnienia tętniczego i jego wahania.

Czytaj także: To darmowy lek na stawy, krążenie i żylaki. Herbatka z kwiatów kasztanowca zwalczy hemoroidy i reumatyzm. Wypróbuj prosty przepis na napar

Pajączki to popękane naczynia włosowate, czyli najdrobniejsze naczynia krwionośne znajdujące się pod skórą. Bezpośrednią przyczyną ich tworzenia się jest osłabienie ścian tych naczyń, które pękają na skutek powtarzającego się rozkurczania i kurczenia.

Dowiedz się więcej:

Leczenie żylaków nóg

Leczenie żylaków kończyn dolnych, zwłaszcza w ich zaawansowanym stadium, jest zwykle długotrwałe i obejmuje metody objawowe oraz chirurgiczne. Elementem leczenia zachowawczego, czyli łagodzącego objawy choroby, jest stosowanie maści na żylaki nóg, a także noszenie specjalnych produktów uciskowych i sięganie po suplementy diety, które wspierają krążenie żylne i wzmacniają ściany naczyń krwionośnych.

W skład suplementów diety wspierających krążenie krwi wchodzi zwykle diosmina, hesperydyna i inne flawonoidy roślinne, a także rutyna, witamina C, krzem czy naturalne wyciągi bogate w te składniki.

Z kolei leki na żylaki, które podawane są metodą iniekcji przy bolesnym i niebezpiecznym zapaleniu żył zawierają heparynę, która ma za zadanie rozpuszczać skrzepy krwi i usprawniać przepływ poprzez jej odpowiednie rozrzedzenie.

Natomiast noszenie produktów uciskowych pomaga niwelować ból łydek i uczucie rozpierania, dając nogom poczucie większej lekkości. Pomaga zapobiegać nasileniu choroby i zapobiegać jej powikłaniom.

Podkolanówki uciskowe (a także pończochy, rajstopy i najmniej polecane getry) dzieli się na 4 grupy pod względem siły ucisku. Ich dobór wymaga konsultacji z lekarzem, zwłaszcza w zaawansowanym stadium żylaków. Te noszone profilaktycznie należą do klas I-II i powinny być dopasowany do rozmiarów nóg, a zwłaszcza obwodów łydek.

Maść na żylaki nóg

Lek na żylaki do stosowania zewnętrznego najczęściej ma postać kremu lub żelu. Preparaty takie są zwykle bogate w składniki aktywne o działaniu wzmacniającym naczynia krwionośne, zmniejszającym obrzęki, poprawiającym krążenie i przeciwzapalnym.

Do najważniejszych substancji czynnych wspomagających walkę z żylakami należą:

  • Dobesylan wapnia – zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych, redukuje opuchliznę i przeciwdziała zastojom krwi.
  • Heparyna – hamuje procesy zapalne, rozrzedza krew i wspomaga jej przepływ, dzięki czemu zmniejsza obrzęk i działa przeciwzakrzepowo.
  • Diosmina – obniża napięcie w ściankach naczyń krwionośnych, łagodzi uczucie ciężkich nóg oraz poprawia krążenie żylne.
  • Hesperydyna – uszczelnia naczynia krwionośne oraz regeneruje skórę, wspomagając syntezę kolagenu.
  • Escyna – tak jak zawierający ją wyciąg z nasion kasztanowca hamuje aktywność enzymu rozkładającego kwas hialuronowy, który jest spoiwem śródbłonka naczyń krwionośnych. Pomaga przywracać elastyczność żył, usprawnia rozpuszczanie zakrzepów oraz działa przeciwbólowo.
  • Witamina C – wspomaga syntezę kolagenu, co wzmacnia ściany żył i pomaga chronić je przed działaniem wolnych rodników.
  • Kwercetyna – jako silny antyoksydant ma cenne właściwości przeciwzapalne.
  • Naryngenina – ma działanie przeciwzapalne i antyseptyczne.
  • Rutozyd i rutyna – zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych, usprawnia działanie wit. C i ma właściwości antyoksydacyjne.
  • Wyciąg z zielonej gryki – jest bogaty w rutynę, witaminę C i składniki mineralne.
  • Wyciąg z kłącza ruszczyka – uszczelnia i obkurcza naczynia krwionośne oraz limfatyczne, a zawarta w nim ruskogenina zapobiega rozkładowi włókien elastynowych, które razem z kolagenem tworzą tkankę łączną.
  • Wyciąg z miłorzębu japońskiego – wspomaga krążenie krwi, zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych i poprawia ich stan.
  • Wyciąg z arniki górskiej – ma właściwości przeciwzakrzepowe i wspomagające krążenie żylne, pomaga zredukować opuchliznę i stan zapalny, poprawia krążenie obwodowe,
  • Wyciąg z mięty i mentol – mają działanie chłodzące i przeciwbólowe.

Przeczytaj na temat:

Usuwanie żylaków kończyn dolnych

Gdy objawowe leczenie żylaków nie daje oczekiwanych rezultatów, należy rozważyć metody chirurgiczne. Jednym z najmniej inwazyjnych zabiegów jest skleroterapia, polegająca na wstrzyknięciu w miejsce żylaka środka chemicznego powodującego jego zarośnięcie i wchłonięcie.

Najnowocześniejszym i najbezpieczniejszym sposobem jest laserowe usuwanie żylaków, które daje trwałe i estetyczne efekty. Inne metody to m.in. krioterapia oraz stripping polegający na całkowitym lub częściowym usunięciu chorych żył.

Masz obrzęki nóg, bóle i inne objawy niedokrwienia? Na problemy z krążeniem pomogą zioła i naturalne suplementy diety. Przesuwaj zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Pomogą na ciężkie nogi i obrzęki. Skuteczne zioła i suplemen...

Maść na żylaki odbytu

Maść na żylaki stosuje się również przy żylakach odbytu, choć mają inny skład od tych stosowanych na skórę nóg. Są one szczególnie pomocne w początkowej fazie choroby.

Żylaki powstają na hemoroidach, czyli tzw. guzkach krwawniczych w odbycie, w których zlokalizowane są naczyniach krwionośne. Według statystyk problem ten dotyczy co drugiego Polaka. Szczególnie narażone na ich rozwój są osoby prowadzące siedzący tryb życia, kobiety w ciąży oraz osoby po 50. roku życia. Pierwszym symptomem choroby jest świąd i pieczenie odbytu. Następnie pojawia się ból, problemy z wypróżnianiem oraz wypadające z odbytu guzki krwawnicze.

Zaawansowane żylaki odbytu wymagają leczenia u proktologa, lecz na wcześniejszym etapie można poradzić sobie z nimi w domu dzięki preparatom dostępnym bez recepty.

Dobra maść na żylaki odbytu powinna zawierać tribenozyd, który ma działanie przeciwzapalne i przeciwświądowe oraz lidokainę łagodzącą ból. Z kolei adrenalina w maści pomoże w obkurczeniu naczyń krwionośnych.

Warto też wypróbować preparaty naturalne. Do szczególnie skutecznych należy ten z propolisem, który ma silne działanie przeciwzapalne i stymulujące naturalne procesy usuwania nieprawidłowych tkanek. Można też wybrać maść na hemoroidy z dodatkiem wyciągu z kory kasztanowca, który wzmacnia ściany żył i poprawia krążenie, lub wyciąg z kory dębu o właściwościach ściągających, przeciwzapalnych i hamujących krwawienie.

Jeżeli doraźnie stosowana maść na żylaki odbytu nie przyniesie poprawy w przeciągu kilkunastu dni, należy udać się do lekarza.

Polecamy również:

ZOBACZ: Proste sposoby na prawidłowy pomiar ciśnienia. Czego unikać? Ekspert: Michał Domaszewski, lekarz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia