Spis treści
Czym jest otyłość i jakie są jej rodzaje?
Otyłość jest stanem patologicznym, charakteryzującym się nadmiernym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej. Można mówić o niej wówczas, gdy poziom tłuszczu stanowi 25 proc. masy ciała u mężczyzn i 30 proc. u kobiet. Podstawową przyczyną otyłości jest niewłaściwie zbilansowana dieta, polegająca na podaży kalorycznej, przekraczającej zapotrzebowanie energetyczne organizmu.
Wyróżnia się dwa podstawowe typy otyłości:
- Otyłość brzuszną, nazywaną również centralną i trzewną, która charakteryzuje się nadmiernym gromadzeniem tkanki tłuszczowej w okolicach talii.
- Otyłość pośladkowo-udową, która charakteryzuje się nadmiernym gromadzeniem tkanki tłuszczowej w obrębie bioder i pośladków.
Sprawdź też: Masz taką sylwetkę? To zagrożenie rakiem jelita grubego
Otyłość brzuszna bywa także nazywana nieprawidłowo brzuchem tarczycowym. Choć rzeczywiście sprzyjają jej zaburzenia hormonalne towarzyszące nieprawidłowej pracy tarczycy, nie są to jedyne przyczyny gromadzenia się tkanki tłuszczowej wokół narządów wewnętrznych.
Zobacz też:
Kiedy mówimy o otyłości brzusznej?
Otyłość brzuszna, nazywana również otyłością centralną, trzewną i typu jabłka, jest chorobą, z którą według statystyk znacznie częściej zmagają się mężczyźni niż kobiety. Polega ona na nadmiernym przyroście tkanki tłuszczowej we wewnętrznej części jamy brzusznej.
Według WHO otyłość brzuszną diagnozuje się wówczas, gdy obwód pasa u kobiety wynosi powyżej 80 cm, a u mężczyzny – powyżej 94 cm.
Co ważne, wskaźnik BMI nie znajduje zastosowania przy rozpoznaniu tej choroby, ponieważ nie każda osoba, która zmaga się z nadmiernymi kilogramami, cierpi również na otyłość centralną. Dodatkowo może się zdarzyć tak, że dana osoba ma BMI w normie, a przy tym jej obwód pasa jest zbyt duży.
Sprawdź też: Oponka na brzuchu? To może być brzuch stresowy. Zobacz, jak go rozpoznać. Wypróbuj 4 sposoby na pozbycie się go
Na rozwój otyłości brzusznej najbardziej narażeni są mężczyźni, a także kobiety po 40. roku życia.
Podstawową przyczyną otyłości brzusznej jest nieodpowiednio zbilansowana dieta – bogata w produkty przetworzone, tłuszcze trans, dania typu fast-food, alkohol, napoje gazowane. Duży wpływ na nadmierne gromadzenie się tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha ma również siedzący tryb życia i niedostateczna ilość ruchu. Otyłość brzuszna kobiet może wskazywać na zmiany hormonalne związane z menopauzą, co związane jest ze spadkiem poziomu estrogenów.
Przeczytaj poradniki:
Wpływ tłuszczu trzewnego na stan zdrowia
Otyłość brzuszna jest szczególnie niebezpiecznym typem otyłości, ponieważ wiąże się z podwyższonym ryzykiem rozwoju groźnych przewlekłych chorób, które pogarszają jakość i długość życia.
Do najpoważniejszych konsekwencji zdrowotnych otyłości brzusznej należą:
- cukrzyca typu 2,
- dyslipidemia (nieprawidłowy poziom trójglicerydów i cholesterolu we krwi),
- miażdżyca,
- choroba niedokrwienna serca,
- niewydolność serca,
- zawał serca,
- udar mózgu,
- astma,
- bezdech senny,
- zaburzenia hormonalne,
- choroba zwyrodnieniowa stawów,
- kamica pęcherzyka żółciowego,
- dna moczanowa (podagra).
Otyłość brzuszna bardzo często wiąże się z obniżonym poczuciem własnej wartości i niską samooceną. Osoby, które zmagają się z nią, mogą mieć problemy z nawiązywaniem i podtrzymywaniem kontaktów interpersonalnych, co może skutkować nawet rozwojem depresji.
Jak pokazują badania najbardziej niekorzystny dla zdrowia jest tłuszcz gromadzący się w obrębie brzucha. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że w przypadku tej choroby cząsteczki tłuszczu ulokowane są nie tylko pod skórą, ale również w obrębie organów zewnętrznych.
Zobacz też:
Jak spalić tłuszcz z brzucha?
Wiele osób zmagających się z nadmiarem tkanki tłuszczowej, zastanawia się jak spalić nadmiar tłuszczu z brzucha. Nie jest to jednak tak proste, jak mogłoby się wydawać. Niezbyt dobrym pomysłem jest wykonywanie brzuszków i innych ćwiczeń, których celem jest wzmocnienie i rozbudowanie mięśni brzucha. Podstawą w spalaniu tłuszczu, bez względu na to, z której partii ciała, są ćwiczenia kardio. Warto wykonywać zwłaszcza treningi interwałowe, jednakże polecane są one osobom bardziej zaawansowanym. Warto przy tym podkreślić, że trening kardio nie powinien trwać dłużej niż godzinę.
Rekomendowanym rozwiązaniem dla osób rozpoczynających swoją przygodę z aktywnością fizyczną jest szybki chód wykonywany naprzemiennie z truchtem (bardzo wolnym biegiem). Osoby otyłe powinny uważać przy tym, by nie obciążać nadmiernie stawów.
Co na płaski brzuch? Wybierz rekordowo skuteczne ćwiczenia!
Wciąż zdążysz wzmocnić i wyszczuplić swój brzuch przed Nowym Rokiem. By powitać go w lepszej formie, wybierz proste ćwiczenia. Jednak uważaj, nie wszystkie są równie dobre, bo niektóre mogą nawet opty...
Najważniejszą zasadą w odchudzaniu jest utrzymywanie ujemnego bilansu kalorycznego. W praktyce oznacza to, że dostarczamy mniej kalorii niż wynosi dzienne zapotrzebowanie organizmu.
Ważnym elementem w rzucaniu tkanki tłuszczowej i pozbywaniu się nadmiaru kilogramów jest odpowiednio zbilansowana dieta. Przy czym warto podkreślić, że diety niskokaloryczne (np. dieta 1000 kcal) są dobrym rozwiązaniem jedynie dla osób bardzo otyłych i powinny być przeprowadzane pod ścisłą kontrolą lekarza i dietetyka.
Zaleca się spożywanie: warzyw i owoców, fermentowanych napojów mlecznych i niskotłuszczowych produktów białkowych. Polecane są produkty pełnoziarniste, gdyż dostarczają błonnik pokarmowy. Ważnym zaleceniem przy diecie redukcyjnej jest picie min. 1,5-2 l dziennie przy niskim poziomie aktywności fizycznej i niemal dwa razy więcej przy intensywnym wysiłku fizycznym. Oprócz tego ze swojej diety należy wykluczyć: alkohol, wysokoprzetworzone produkty (m.in. typu fast-food), słodzone napoje, słodkie i słone przekąski.