Spis treści
Czy wodę w czajniku można gotować kilka razy?
Gotowanie wody to najlepszy sposób na otrzymanie ciepłego napoju czy zupy, ale też na usunięcie z niej niebezpiecznych drobnoustrojów, które mogą się w niej znajdować. Przegotowanie wody usuwa z niej wirusy i bakterie, które giną w wysokiej temperaturze.
Jednak kilkukrotne zagotowanie tej samej wody w czajniku dla wielu osób jest niedopuszczalne. W internecie można także znaleźć wiele teorii mówiących o tym, że stężenie składników mineralnych w wielokrotnie zagotowywanej tej samej wodzie zwiększa się, przez co staje się ona toksyczna i szkodliwa dla zdrowia. Dlatego może to doprowadzić nawet do wystąpienia groźnych chorób takich jak kamica nerkowa i żółciowa, zawał serca, zaburzenia psychiczne, złamania kości czy nowotwory.
Gotujesz tę samą wodę wiele razy? Czy to zdrowe?
Skład mineralny wody kranowej może nieznacznie się różnić w zależności od miejsca zamieszkania, sposobów jej oczyszczania i dostarczania do mieszkańców, itp. Woda kranowa zawiera więc zwykle minimalne ilości magnezu, siarczanów i chlorków. Może zawierać także metale ciężkie, takie jak miedź, chrom, nikiel, kadm, żelazo, a nawet ołów. Wśród najbardziej szkodliwych dla zdrowia wymienia się związki takie jak arsen, fluor i azotany.
Faktem jest, że zagotowanie wody sprawia, że część z niej zamienia się w parę wodną i wyparowuje, a więc ilość wody w czajniku zmniejsza się. To sprawia, że stężenie składników mineralnych staje się większe, ponieważ ich ilość pozostaje taka sama, ale rozpuszczona jest w mniejszej ilości cieczy. Jednak wartości te nadal są znikome, a skład mineralny wody jest kontrolowany przez odpowiedni nadzór. Woda docierająca do naszych domów musi przejść wiele badań, aby mieć odpowiednią jakość i zostać uznana za zdatną do spożycia.
Czytaj też: Robisz tak? Możesz gotować zdrowo, a i tak narażasz się na zatrucie, astmę, a nawet śmierć
Aby stała się ona toksyczna musiałaby być gotowana przez bardzo długi czas tak, by większość płynu odparowała, a pozostał jedynie osad ze składników mineralnych. Jednak i wtedy mógłby on mieć zbyt niskie stężenie, żeby nam zaszkodzić. Należy bowiem mieć na uwadze, że substancje takie jak arsen, fluor i azotany działają toksycznie w dużych dawkach.
Czy gotowanie zmienia smak wody?
Niektóre osoby mogą także zauważyć, że smak kilkukrotnie przegotowanej wody jest inny niż wody tylko raz doprowadzonej do wrzenia. Dzieje się tak dlatego, że gotowanie zmniejsza ilość tlenu w wodzie, a woda odtleniona ma zwykle bardziej „płaski” smak. Zmiana proporcji składników mineralnych również może zmienić smak wody, a tym samym przygotowanej kawy lub herbaty, ale zwykle nieznacznie i bez uszczerbku dla zdrowia.
Warto także wiedzieć, że kawę należy zalewać wodą o temp. ok. 90 st. C, a nie wrzątkiem. W tym przypadku sposób parzenia ma wpływ na smak napoju, a także na jej właściwości zdrowotne.
Niektóre osoby twierdzą, że obniżenie natlenienia wody sprawia, że w takiej wodzie rozwijają się bakterie beztlenowe. Może się tak dziać, gdy woda stoi zbyt długo. Jednak jej zagotowanie niszczy te drobnoustroje, dzięki czemu nadaje się ona do spożycia.
Bez obaw możesz więc pić kilkukrotnie przegotowaną wodę i w żaden sposób nie będzie to miało szkodliwego wpływu na twoje zdrowie. Zawsze należy jednak zachować zdrowy rozsądek. Dlatego, gdy woda w czajniku stoi kilka dni to oczywiście lepiej ją wylać, czajnik przepłukać i zagotować świeżą wodę, aby mieć pewność, że przygotowany w ten sposób napój będzie smaczny i zdrowy. W przypadku twardej wody z kranu używaj także filtrów do wody i regularnie czyść czajnik za pomocą odkamieniacza najlepiej naturalnego takiego jak kwasek cytrynowy czy ocet.