Czy ciepła woda jest dobra dla zdrowia? Przekonaj się sama! Ułatwi zrobienie kupy, poprawi krążenie i pomoże zrzucić zbędne kilogramy

Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Jak często pijesz wodę? I jaką wodę wybierasz? Może ci się wydawać, że woda to woda, jednak pewne niuanse mają wpływ na jej właściwości. Picie ciepłej (a nawet gorącej) wody jest zalecane w chińskiej medycynie tradycyjnej oraz ajurwedzie. To ciepła woda sprawia, że twój organizm lepiej funkcjonuje. Sprawdź, jakie korzyści daje picie ciepłej wody.

Spis treści

Co daje picie ciepłej wody? Gorąca woda na problemy z trawieniem, odtrucie organizmu i nawodnienie

Kubek gorącej wody może być dobrym pomysłem na rozpoczęcie i zakończenie dnia. Dzięki temu zapewniasz swojemu organizmowi nawodnienie, a ciału odprężenie. Choć sama woda nie wyleczy żadnych chorób, to może być wsparciem w wielu dolegliwościach. Szczególnie dobrze działa na układ trawienny, wspomagając trawienie, łagodząc zaparcia i odtruwając organizm.

Ciepła, a nawet gorąca woda jest chętnie pijana w Chinach i Indiach, gdzie jest traktowana jak remedium na wiele problemów i środek wspomagający zdrowie
Ciepła, a nawet gorąca woda jest chętnie pijana w Chinach i Indiach, gdzie jest traktowana jak remedium na wiele problemów i środek wspomagający zdrowie na wielu poziomach. freepik
  • Wspomaga trawienie – ciepła woda poprawia trawienie. Niektórzy uważają, że picie gorącej wody aktywuje procesy trawienne – stąd bardzo popularne wypijanie szklanki tego napoju zaraz po przebudzeniu. Picie ciepłej wody pomaga szybciej trawić pokarm. Zmniejsza też ryzyko zaparć. Badanie z 2016 roku wykazało, że ciepła woda może mieć korzystny wpływ na ruchy jelit i wydalanie gazów po operacji.
  • Może pomóc złagodzić zaparcia – częstą przyczyną zaparć jest odwodnienie. Picie wody jest skutecznym sposobem na złagodzenie i zapobieganie zaparciom. Utrzymanie nawodnienia na odpowiednim poziomie pomaga zmiękczyć stolec i ułatwia jego wydalanie. Picie ciepłej wody może pomóc w regularnym wypróżnianiu się.
  • Odtruwa organizm – gorąca woda może pomóc w detoksykacji organizmu. Jeżeli temperatura wody jest wystarczająco wysoka, aby spowodować pocenie się, wydalimy część toksyn i oczyścimy pory. Picie wody może też pomóc chronić nerki, rozcieńczając szkodliwe substancje we krwi.
  • Utrzymuje nawodnienie organizmu – picie wody pomaga utrzymać nawodnienie. Kobiety powinny dostarczać organizmowi ok. 2,3 litra dziennie, a mężczyźni 3,3 l. Mieści się w tym woda z żywności, warzyw, owoców. Dobrą praktyką jest rozpoczynanie i kończenie dnia szklanką ciepłej wody.

Sprawdź również:

W czym pomaga picie ciepłej wody?

Choć większość korzyści zdrowotnych, jakie płyną z picia ciepłej wody, opiera się na niepotwierdzonych doniesieniach (wciąż istnieje niewiele badań naukowych w tej dziedzinie), to wiele osób odczuwa korzystny wpływ tego prostego i dostępnego środka – zwłaszcza z samego rana lub tuż przed snem.

Sprawdź: Czysta woda może tuczyć?

  • Poprawia krążenie – gorąca woda rozszerza naczynia krwionośne, przez co poprawia krążenie. Może to też pomóc rozluźnić mięśnie i zmniejszyć ból. Choć do tej pory żadne badania nie powiązały bezpośrednio picia ciepłej wody z trwałą poprawą krążenia, to nawet jego krótkotrwałe polepszenie może wspomóc przepływ krwi w organizmie.
  • Pomaga w utracie zbędnych kilogramów – picie większej ilości wody może pomóc w zrzuceniu wagi. Może to być spowodowane uczuciem pełności, jakie odczuwamy po wypiciu tego napoju. Badanie opublikowane w 2003 roku wykazało, że zamiana zimnej wody na ciepłą może zwiększyć utratę wagi. Wypicie 500 ml wody przed posiłkiem zwiększyło metabolizm o 30 proc. – stwierdzili naukowcy.
  • Pomaga zwalczyć przeziębienia i poprawia stan zdrowia zatok – dzięki piciu gorącej wody zgromadzony w przeziębionym organizmie śluz może się szybciej przemieszczać, przez co możesz się go pozbyć poprzez kaszel i wydmuchiwanie nosa. Bardzo ciepły napój zapewnia ulgę przy katarze, kaszlu, bólu gardła i zmęczeniu. Jest też bardziej skuteczny aniżeli ten w temperaturze pokojowej.
  • Obniża poziom stresu – picie ciepłej wody pomaga zredukować stres i poprawić nastrój. Ma to związek z działaniem ciepłej temperatury napoju na centralny układ nerwowy. Gorące napoje zmniejszają stres i uczucie niepokoju. Odpowiednie nawodnienie i ciepło ma relaksujące działanie na nasz organizm.
  • Zmniejsza ból – gorąca woda poprawia krążenie, przez co jest lepszy przepływ krwi, szczególnie do kontuzjowanych mięśni. Mimo że żadne badania nie powiązały bezpośrednio spożywania gorącej wody z łagodzeniem bólu, to stosowanie termoforów czy okładów z ciepłą wodą jest powszechne (i pomocne – szczególnie w czasie menstruacji). Gorący napój także może przynieść ulgę, ale należy pamiętać, że wysoka temperatura może też zwiększyć opuchliznę.
Gotujesz tę samą wodę w czajniku kilka razy? Sprawdź, czy to zdrowe

Gotujesz tę samą wodę w czajniku kilka razy? Sprawdź, czy to zdrowe

Gotujesz wodę w czajniku na herbatę, a gdy wystygnie zagotowujesz kolejny raz, żeby zrobić kawę? Dla wielu osób to niedopuszczalne, a raz przegotowana woda nie powinna być ponownie doprowadzana do wrz...

Monika Góralska
Monika Góralska

Dlaczego picie ciepłej wody jest zdrowe?

Picie wody wspomaga całe twoje ciało. Zapewnianie sobie jej w wystarczającej ilości wspiera zdrowie skóry, mięśni i stawów. Dzięki wodzie twój organizm wchłania i przetwarza składniki odżywcze. Samo picie wody jest dobre dla twojego samopoczucia, ale ciepła lub gorąca woda może być dla ciebie jeszcze korzystniejsza.

Ciepła, a nawet gorąca woda jest chętnie pijana w Chinach i Indiach, gdzie jest traktowana jak remedium na wiele problemów i środek wspomagający zdrowie na wielu poziomach. Choć w azjatyckich systemach gorąca woda jest obecna od tysięcy lat, medycyna zachodnia zaczęła badać płynące z niej korzyści dopiero niedawno.

Sięganie po ten napój pozwala nawadniać organizm i utrzymać go w dobrej kondycji. Gorąca woda może poprawić trawienie, złagodzić przekrwienie, a nawet wprowadzić w stan relaksu.

O korzyściach płynących z picia ciepłej wody przeprowadzono do tej pory niewiele badań naukowych, jednak wiele osób odczuwa pozytywny wpływ takiej praktyki. Szczególnie popularne stało się wypijanie szklanki bardzo ciepłej wody rano lub przed snem.

Czy warto pić wodę z kranu?

Czy warto pić wodę z kranu?

Do picia wody z kranu nawołują billboardy i sławne osoby. Ma być ekonomicznie i ekologicznie – ale czy na pewno picie kranówki jest korzystne dla naszego zdrowia? Przedstawiamy istotne argumenty „za” ...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

Jaka jest optymalna temperatura wody?

Większość ciepłych napojów, takich jak czarna kawa, herbata czy zioła, zwykle są zalewane wrzątkiem. Wypicie wody o temperaturze przekraczającej 50 stopni Celsjusza może skończyć się poparzeniem, dlatego powinna ona być ciepła, ale nie za gorąca. Optymalna temperatura napoju bezpośrednio po jego przygotowaniu powinna oscylować pomiędzy 54 a 71 stopni Celsjusza.

Ile wody pić dziennie, żeby się nie odwodnić? Sprawdź, jaka woda jest najlepsza

Ile wody pić dziennie, żeby się nie odwodnić? Sprawdź, jaka woda jest najlepsza

Ile wody powinno się pić dziennie, co ile godzin i w jakich ilościach, by dobrze się nawadniać? Wiele osób ma trudności w wypijaniu dostatecznych porcji, tymczasem odwodnienie organizmu wywołuje złe s...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Zadbaj o optymalne trawienie

Dodaj firmę Autopromocja

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pol
Najlepsza wieczorem jest ciepła wóda.
P
Pol
22 marca 2023, 20:02, Julka:

Za ciepłą nie przepadam. Taka zimna cisowianka prosto z lodówki zwłaszcza latem to mój ulubiony napój :D

Nie trzymaj tylko plastików w lodówce, poczytaj o tym, to b.ważne!!!

J
Julka
Za ciepłą nie przepadam. Taka zimna cisowianka prosto z lodówki zwłaszcza latem to mój ulubiony napój :D
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia