Spis treści
- Na co pomaga Gałganek Aliny? Wąchanie czosnku na katar i kaszel
- Przepis na gałganek Aliny i czosnkowe tampony do nosa
- Jak zrobić tampony z propolisem na katar?
- Przepis na kataplazm z gorczycy i siemienia lnianego na kaszel
- Tak zrobisz krople z buraka i miodu na katar
- Płukanka z octem jabłkowym na ból gardła
Na co pomaga Gałganek Aliny? Wąchanie czosnku na katar i kaszel
„Gałganek Aliny” to rodzaj tradycyjnej aromaterapii, w której wykorzystuje się działanie lotnych związków czosnku. Ząbki umieszczone przy łóżku chorej osoby mają właściwości lokalnie dezynfekujące powietrze i pomagają udrożnić drogi oddechowe. Mogą być stosowane w przypadku chorych dzieci, a także przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.
Nazwa metody pochodzi od alliiny – substancji, która w kontakcie z tlenem przekształca się do allicyny. Właśnie dlatego w recepturach leczniczych ząbki czosnku powinny być rozdrobnione. Związki aktywne z tej grupy występują w roślinach czosnkowatych (Allium), a więc również w cebuli, i odpowiadają za właściwości antybiotyczne i łagodzące objawy infekcji górnych dróg oddechowych.
Sprawdź też: Jaka nalewka na przeziębienie?
Przepis na gałganek Aliny i czosnkowe tampony do nosa
Do przygotowania czosnkowej aromaterapii potrzebny jest czosnek, gaza i sznurek. Sposób wykonania gałganka Aliny:
- Obierz 5 ząbków czosnku lub cebulę i odkrój kawałek, po czym zgnieć miąższ w prasce lub posiekaj. Składniki można też połączyć.
- Nałóż papkę na płócienną ściereczkę lub grubą gazę, zawiń dokładnie i zawiąż sznurkiem.
- Ustaw przy łóżku chorego, wymieniaj gałganek codziennie na nowy. W przypadku dzieci gałganek należy ustawić odpowiednio daleko, by zapach nie był zbyt mocny, a czosnek pozostał poza zasięgiem malucha.
Przy katarze możesz zastosować ponadto czosnkowe tampony do nosa, które mają silne działanie odkażające, jednak przy podrażnionej śluzówce mogą wywołać nawet krwotok. Choć modne jest wkładanie do nosa całych ząbków, metoda może nie podziałać. Nawet blogerzy odradzają na szczęście używanie ząbków rozkrojonych – umieszczenie ich w nosie jest bolesne, a nawet niebezpieczne. Zamiast tego lepiej wdychać zapach rozdrobnionego czosnku lub po prostu zjeść go na kanapce.
Spożywany regularnie czosnek stanowi też źródło prebiotycznych związków, które wspomagają prawidłową mikroflorę jelitową. Należy przy tym pamiętać, że właśnie w jelicie znajduje się nawet 80 proc. komórek odpornościowych, a równowaga flory bakteryjnej warunkuje prawidłowe działanie układu immunologicznego.
Jak zrobić tampony z propolisem na katar?
Stan zapalny błony śluzowej nosa złagodzi propolis, czyli pszczeli kit. Produkt pszczeli znany z silnych właściwości odkażających służy w ulu do uszczelniania i zarazem konserwowania jego zawartości. Zawiera żywice, woski i olejki eteryczne, które pomagają zwalczać bakterie, grzyby i wirusy.
W celu leczenia nieżytu nosa warto sięgnąć po propolis w naturalnej postaci, a nie – jego wyciąg alkoholowy.
Przepis na tampony z propolisu na katar:
- Wymieszaj 20 g pokruszonego propolisu z 40 g masła – albo masła shea czy kakaowego, ew. lekko podgrzej w kąpieli wodnej.
- Dodaj 40 g oleju spożywczego, najlepiej oliwy z oliwek extra virgin lub sezamowego, leczniczego – konopnego z wyciągiem CBD, lub kosmetycznego, np. migdałowego lub kokosowego.
- Nasącz mieszanką gaziki lub waciki higieniczne i zwiń w tamponiki.
- Wkładaj tamponiki do nosa 2 razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem, na ok. 15 minut. Mieszanką można też jedynie pokryć śluzówkę i pozostawić.
Przepis na kataplazm z gorczycy i siemienia lnianego na kaszel
Kataplazm gorący, wilgotny okład z substancji roślinnych. Słowo pochodzi od greckiej nazwy plastra. Tradycyjnie stosowany na stany zapalne skóry i górnego układu oddechowego, a także kolki.
Przy kaszlu, np. w infekcjach sezonowych, zapaleniu oskrzeli, a także bólach reumatycznych, np. w zapaleniu stawów, polecany jest kataplazm z nasion gorczycy i lnu zwyczajnego.
Zobacz także: przepis na płukankę z siemienia lnianego na ból gardła.
Gorczyca, czyli kapusta czarna (Brassica nigra), jest źródłem nasion wykorzystywanych jako przyprawa oraz główny składnik musztardy. Obfituje w antyoksydanty, m.in. glukozynolany. Należy do nich glikozyd o nazwie synigryna, który odpowiada za pikantny smak nasion (a także blisko spokrewnionych roślin, jak chrzan czy rukola).
Synigryna to związek lotny, który wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwzapalne, a także przeciwmiażdżycowe i wspierające gojenie ran, a także wspierające obumieranie komórek rakowych, w tym ograniczające ich ukrwienie.
Okłady z gorczycy na skórę powodują jej przekrwienie będące skutkiem rozszerzenia naczyń krwionośnych. Poprawa krążenia skutkuje złagodzeniem bólu i zapalenia. Siemię lniane wraz z wodą tworzy ochronny i łagodzący żel, który również zmniejsza nasilenie stanu zapalnego.
Jak przygotować kataplazm na kaszel?
- Zmiel 50 g nasion gorczycy i 200 g nasion siemienia lnianego (ew. użyj świeżych mączek).
- Połącz mączki i dodaj wodę w ilości umożliwiającą uzyskanie gęstej, ciastowatej papki.
- Podgrzej papkę delikatnie do temperatury nieco wyższej niż ciepłota ciała.
- Rozprowadź papkę grubą warstwą na ciasno tkaną, płócienną ściereczkę (bawełnianą lub lnianą) lub wielokrotnie złożoną gazę, po czym owiń wolnymi brzegami, by uzyskać kompres.
- Przykładaj kataplazm na klatkę piersiową i/lub plecy, lub bolące stawy na ok. 10 minut u dorosłych lub 3-5 minut u dzieci.
Należy pamiętać, że zbyt duża ilość gorczycy lub za długi czas kontaktu okładu ze skórą może doprowadzić do jej podrażnienia, a nawet odczuwania bólu, uszkodzenia naskórka i powstania pęcherzy. Okładów nie należy stosować na skórę uszkodzoną, wrażliwą, z żylakami oraz w przypadku niewydolności krążenia.
Sprawdź także:
Tak zrobisz krople z buraka i miodu na katar
Niedrożność nosa to skutek obrzęku błony śluzowej, wywołanego stanem zapalnym. W takiej sytuacji warto łagodzić go za pomocą silnie działających rozwiązań, niekoniecznie aptecznych. Niedocenionym środkiem jest sok z buraka, który wykazuje działanie przeciwzapalne i wspomagające regenerację tkanek.
Zwyczajny miód można zastąpić w przepisie nowozelandzkim miodem manuka, który ma najsilniejsze działanie lecznicze ze względu na niezwykle wysoką zawartość dezynfekującego związku o nazwie metyloglioksal, MGO.
Jak zrobić na krople do nosa z buraka i miodu[/b]?
- Wyciśnij sok z surowego buraka (ew. użyj gotowego, niepasteryzowanego).
- Połącz sok z buraka z miodem w proporcji 7 do 3 łyżeczek, przelej do buteleczki z dozownikiem, np. pipetą.
- Zakraplaj po 5-6 kropli najlepiej 4-5 razy dziennie.
Zobacz również:
Płukanka z octem jabłkowym na ból gardła
Przy nieżycie gardła, zapaleniu krtani, anginie polecane jest płukanie gardła mieszanką octu jabłkowego (najlepiej dobrej jakości i naturalnie mętnego, bo taki jest najbogatszy w antyoksydanty) oraz miodu, przy czym do polecanych rodzajów (oprócz miodu Manuka o wygórowanej cenie) należy miód spadziowy.
Ze względu na działanie wykrztuśne miód ze spadzi iglastej jest też polecany w przypadku uporczywego kaszlu jako dodatek do ciepłych, ale nie gorących napojów.
Przepis na płukankę do gardła z octem jabłkowym:
- Dodaj 2 łyżeczki octu jabłkowego i 2 łyżeczki miodu do 1/2 szkl. ciepłej, przegotowanej wody,
- Płucz gardło roztworem 3 razy dziennie.