Spis treści
Czy dorośli z ADHD są bardziej narażeni na rozwój demencji?
Badania sugerują, że dorośli z ADHD mogą być bardziej narażeni na rozwój demencji. Nowe badanie potwierdziło ten związek, wskazując na możliwe mechanizmy, które mogą wyjaśniać zwiększone ryzyko.
Profesor Paul G. Unschuld, kierownik Oddziału Psychiatrii Geriatrycznej HUG, profesor nadzwyczajny w Katedrze Psychiatrii na Wydziale Lekarskim UNIGE i inicjator badania, wyjaśnił w komunikacie prasowym, dlaczego przeprowadzono badania:
– Ostatnie badania pokazują, że dorośli cierpiący na ADHD mają zwiększone ryzyko demencji w zaawansowanym wieku, ale mechanizm, poprzez który ADHD stanowi ryzyko, nie jest znany – przyznał profesor.

Badanie naukowców, opublikowane w Psychiatry and Clinical NeurosciencesTrusted Source, wykazało, że dorośli z ADHD mają podwyższony poziom żelaza w obszarach mózgu, które są związane z funkcjami poznawczymi. Znaleziono również biomarkery uszkodzenia nerwów we krwi, podobne do tych obserwowanych u osób z demencją.
– Potrzebne są dalsze badania podłużne, aby potwierdzić, czy akumulacja żelaza w mózgu i uszkodzenie aksonów bezpośrednio zwiększają ryzyko demencji, czy też inne czynniki takie jak na przykład styl życia, przyjmowane leki, genetyka, przyczyniają się do tego – przyznał Steve Allder, MD, neurolog konsultant w Re:Cognition Health.
Jak przebiegały badania?
Żelazo odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu mózgu, ale jego nadmiar może prowadzić do uszkodzenia komórek nerwowych i układu odpornościowego, co zwiększa ryzyko chorób neurodegeneracyjnych, takich jak Alzheimer. Badania wykazały, że wraz z wiekiem żelazo gromadzi się w naszych mózgach, co i wpływać na gorszą wydajność poznawczą.
W badaniach naukowych udział wzięły 32 osoby dorosłe z kliniczną diagnozą ADHD, w wieku 20-58 lat. W drugiej grupie badawczej znalazło się 29 osób w wieku 19-59 lat. Wszyscy uczestnicy przeszli rezonans magnetyczny mózgu (MRI), standardowe testy psychometryczne i ocenę czynników stylu życia, takich jak palenie tytoniu i wskaźnik masy ciała (BMI), które mogą wpływać na zdrowie naczyń krwionośnych w mózgu, potencjalnie zwiększając ryzyko demencji.
W badaniu z udziałem osób z ADHD i grupy kontrolnej, oceniano gromadzenie żelaza w mózgu za pomocą mapowania podatności na magnetyzm (QSM) oraz analizowano poziom neurofilamentów (NfL) w osoczu, co pozwoliło ocenić zdrowie komórek nerwowych.
Dr Marissa Sobolewski, adiunkt medycyny środowiskowej i neurologii, University of Rochester Medical Center, wyjaśniła znaczenie tego faktu:
– Żelazo jest krytycznie ważne dla mielinizacji neuronów i potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć, w jaki sposób przeciążenie żelazem może wpływać na uszkodzenia neuronów, w tym badania nad formą śmierci komórki zwaną ferroptozą. Przeładowanie żelazem jest powszechnym fenotypem związanym z chorobami neurodegeneracyjnymi i ważnym obszarem przyszłych badań skoncentrowanych na zaburzeniach neurorozwojowych, takich jak ADHD – ujawniła specjalistka.
Jakie są objawy ADHD u dorosłych?
ADHD u dorosłych objawia się przede wszystkim trudnościami z:
koncentracją,
nadmierną aktywnością,
organizacją codziennych zadań.
Osoby dorosłe z ADHD mogą mieć problemy z zarządzaniem czasem. Bywa, że szybko się rozpraszają i są zapominalscy. Dodatkowo obserwuje się u nich trudności w radzeniu sobie ze stresem.