Fala zachorowań na krztusiec trwa: „Mamy niewątpliwie wzrost epidemiczny”. Zapomniana choroba cały czas jest realnym zagrożeniem

Katarzyna Wąś-Zaniuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Znaczący wzrost zachorowań na krztusiec w ostatnich miesiącach budzi coraz większy niepokój wśród lekarzy i epidemiologów. Choroba, która szczególnie zagraża niemowlętom, a u dorosłych może powodować poważne powikłania, rozprzestrzenia się w tempie pozwalającym już mówić o epidemii. Tymczasem skuteczną ochroną przed nią są szczepienia – obowiązkowe dla dzieci, lecz nie zawsze realizowane przez rodziców.

Spis treści

Fala zachorowań na krztusiec trwa

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie alarmuje, że w ostatnich miesiącach obserwujemy znaczący wzrost zachorowań na krztusiec zarówno w Polsce, jak i na świecie:

W woj. zachodniopomorskim w pierwszym kwartale tego roku zarejestrowaliśmy 213 przypadków krztuśca, w całym 2024 było to 642 przypadki.

Mamy niewątpliwie wzrost epidemiczny. Krztusiec charakteryzuje się tym, że co 3-5 lat obserwujemy większą liczbę zachorowań – podkreśliła specjalistka epidemiologii – Renata Opiela, kierownik Oddziału Epidemiologii WSSE w Szczecinie podczas briefingu prasowego na temat krztuśca.

W 2024 roku w naszym kraju odnotowano łącznie ponad 32 430 przypadków krztuśca, co stanowi rekordowy wynik. To niemal 35-krotnie więcej zachorowań w porównaniu do roku 2023 roku. Jak donosi „Gazeta Wyborcza”, w samych Katowicach w ubiegłym roku na tę chorobę zachorowały 207 osoby, w tym 137 dorosłych pacjentów. Jak wynika z danych Sanepidu, oznacza to wzrost o ponad 6800% w porównaniu do 2023 roku. Wówczas w tym mieście krztusiec stwierdzono zaledwie u 3 osób.

W Polsce odnotowano falę zachorowań na krztusiec.
W Polsce odnotowano falę zachorowań na krztusiec.
Freepik

Rok 2025 również przyniósł wiele zachorowań na krztusiec. W marcu tego roku specjaliści zdiagnozowali koklusz u 6711 osób. Od początku tego roku rozpoznano niebezpieczną chorobę u około 13 tys. pacjentów.

Co daje szczepionka przeciwko krztuścowi?

Jak podkreśliła niedawno dr Małgorzata Domagała-Dobrzycka, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie, szczepienia ochronne wciąż pozostają najskuteczniejszą metodą obrony przed krztuścem.

– W ostatnim czasie obserwujemy znaczny wzrost zachorowań na krztusiec, chorobę, która szczególnie zagraża noworodkom i niemowlętom. Szczepienia ochronne pozostają najskuteczniejszym sposobem zapobiegania tej chorobie, a ich szczególne znaczenie dotyczy kobiet w ciąży, które mogą w ten sposób chronić swoje dzieci, już od pierwszych dni – przyznała podczas konferencji prasowej dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Szczecinie.

W Polsce, w ramach obowiązkowego programu szczepień dzieci, skoniugowana szczepionka przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi (DTP) zapewnia ochronę przed poważnym przebiegiem kokluszu.

Dzieci otrzymują szczepionkę DTP lub DTaP w wieku 2, 3-4 oraz 5 miesięcy. Kolejną dawkę szczepionki DTaP podaje się w 6. roku życia. W 14. roku życia nastolatkowie dostają szczepionkę Tdap, która zawiera mniejszą ilość składników odpowiedzialnych za krztusiec i błonicę.

Ochrona po zaszczepieniu dziecka szczepionką DTP (z całokomórkowym składnikiem krztuśca) utrzymuje się przez około 10-12 lat, natomiast po zastosowaniu szczepionki DTaP (z bezkomórkowym składnikiem) wynosi około 5 lat.

Dorośli również powinni pamiętać o ochronie przed krztuścem. Aby utrzymać odporność, zaleca się szczepienie przypominające szczepionką Tdap w 19. roku życia, a następnie co 10 lat.

Dorośli mogą otrzymać szczepionkę Tdap, która chroni przed błonicą, tężcem i krztuścem. W składzie takiej szczepionce przeciwko krztuścowi znajdziemy obniżoną ilość antygenów odpowiedzialnych za tę chorobę.

Jakie są powikłania po krztuścu?

Krztusiec, znany również jako „koklusz,” to zakaźna choroba bakteryjna wywołana przez Bordetella pertussis, która atakuje górne drogi oddechowe. Objawia się głównie uporczywym kaszlem, który może trwać nawet kilka tygodni i przypomina „krztuszenie się” – stąd nazwa choroby. Krztusiec jest wysoce zakaźny i przenosi się drogą kropelkową – przez kaszel, kichanie czy rozmowę.

Na powikłania po krztuścu szczególnie narażone są nieuodpornione niemowlęta i małe dzieci. To one przechodzą chorobę najciężej. Krztusiec może u nich prowadzić do:

  • bezdechów,

  • zapalenia płuc,

  • drgawek,

  • uszkodzeń mózgu,

  • encefalopatii, czyli krztuścowego uszkodzenia mózgu,

  • przedwczesnego zgonu.

W przypadku seniorów choroba często powoduje powikłania ze strony układu oddechowego takie jak zapalenie płuc, niewydolność oddechowa.

U nastolatków i dorosłych najczęstsze powikłania krztuśca to:

  • omdlenia,

  • problemy ze snem,

  • nietrzymanie moczu,

  • nietrzymanie stolca.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia



Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia