Czym jest ferrytyna?
Ferrytyna to białko odgrywające ważną rolę w metabolizmie człowieka. Odpowiada za gromadzenie żelaza w wątrobie. Ten rezerwuar dostarcza następnie żelaza do produkcji hemoglobiny.
Działanie żelaza w organizmie człowieka nie sprowadza się jedynie do produkowania hemoglobiny, jest także niezbędne w układzie odpornościowym, nerwowym oraz trawiennym. Dlatego tak istotne jest sprawne działanie jej magazynu.
Ferrytyna jest jednym z białek, których poziom wzrasta w momencie infekcji. Ma to związek z utleniającym działaniem żelaza, które jest wykorzystywane do niszczenia patogenów. Za sprawą ferrytyny pierwiastek ten jest zawsze przechowywany w bezpiecznej i dostępnej formie
.
Oprócz tego ferrytynę można znaleźć także w innych narządach i tkankach, takich jak:
- śledziona,
- szpik kostny,
- mięśnie szkieletowe,
- nerki.
Badanie poziomu ferrytyny we krwi pozwala zorientować się, jaki jest rzeczywistym poziomie żelaza w organizmie pacjenta. Jest dużo dokładniejsze i bardziej miarodajne niż sam pomiar stężenia żelaza we krwi, które musi być utrzymywany w określonych granicach. Dlatego powszechnie wykorzystuje się je w laboratoryjnej diagnostyce niedokrwistości.
Dowiedz się więcej na temat:
Ferrytyna – badanie poziomu FER we krwi
Ferrytyna to białko, którego poziom oznacza się poprzez badanie laboratoryjne próbki krwi. Na wynikach oznaczana jest skrótem FER.
Krew należy pobrać rano, przy czym pacjent powinien być od co najmniej 10-12 godzin na czczo. Zjedzenie posiłku przed badaniem nie wpływa na wynik pomiaru ferrytyny, jednak wraz z nią bada się często także inne parametry. Przed wizytą w punkcie pobrań należy się wyspać, wypić szklankę niegazowanej wody.
Próbkę pobiera się najczęściej z żyły łokciowej. Badanie trwa kilkanaście sekund, a oczekiwanie na wynik – około doby. Skierowanie na badanie poziomu ferrytyny może wypisać lekarz, jednak nie wchodzi w skład podstawowych badań profilaktycznych. Istnieje także możliwość wykonania go prywatnie (koszt to 35-50 zł).
Przeczytaj także:
Kiedy należy wykonać badanie ferrytyny?
Ferrytyna wskazuje na poziom żelaza w organizmie. Najczęstszym wskazaniem do wykonania badania jest podejrzenie niedokrwistości (anemii) wywołanej nieprawidłowym przyswajaniem żelaza.
Badanie poziomu ferrytyny pozwala także zróżnicować rodzaje niedokrwistości. Pomiędzy stężeniem żelaza a poziomem ferrytyny bowiem występuje ścisła, prosta zależność. Im więcej ferrytyny, tym więcej żelaza w organizmie. Badanie jest zlecane także pacjentom leczonym suplementami żelaza, by monitorować postępy leczenia oraz ich aktualny stan.