Morfologia krwi: co oznacza parametr P-LCR, kiedy należy go wykonać?

Justyna Śmigaruk
P-LCR (platelet large cell ratio) opisuje konkretnie odsetek dużych płytek krwi (trombocytów).
P-LCR (platelet large cell ratio) opisuje konkretnie odsetek dużych płytek krwi (trombocytów). pixabay.com
Udostępnij:
Parametr P-LCR w morfologii krwi mierzony jest wówczas, gdy wyniki podstawowych parametrów nie mieszczą się w normach. Wskazaniem do wykonania tego badania jest nieprawidłowa liczba płytek krwi w pobranej próbce. Nigdy nie należy interpretować go w oderwaniu od wyników innych badań krwi.

Morfologia krwi P-LCR - co oznacza ten parametr?

Skrót P-LCR na karcie wyników badania krwi oznacza jeden z parametrów opisujących zawartość płytek krwi. To jedno z badań niestandardowych, wykonywanych w celu dokładnego zbadania nieprawidłowości w morfologii krwi. Należy do tak zwanego układu płytkowego. P-LCR (platelet large cell ratio) opisuje konkretnie odsetek dużych płytek krwi (trombocytów). Nigdy nie wykonuje się go samodzielnie i nie interpretuje w oderwaniu od pozostałych parametrów układu płytkowego - PLT (badanie ilości płytek krwi w próbce), MPV (średnia objętość krwinek płytkowych), PDW (zróżnicowanie płytek krwi pod kątem ich objętości). Najczęściej wskazaniem do wykonania tego dodatkowego pobrania krwi i badań jest nieprawidłowa wartość parametru PLT, wchodzącego w skład podstawowego badania krwi. Gdy lekarz podejrzewa patologie związane z trombocytami krążącymi we krwi pacjenta, zleca rozszerzone badania.

Płytki krwi to element morfotyczny o strzępkowej budowie, niezawierający jądra komórkowego. Trombocyty biorą udział w procesie krzepnięcia krwi. Bez nich niemożliwe byłoby naprawianie ciągłości uszkodzonych tkanek.

P-LCR - norma wyników

Norma P-LCR mieści się w zakresie od 13% do 43%, a średnia wartość to 30%. Wraz z tym parametrem analizuje się także liczbę płytek krwi (prawidłowo 150-400 tys. na mikrolit) oraz średnią objętość płytek krwi (prawidłowo 9–14 fl).

Podwyższone P-LCR

Zbyt wysoka wartość P-LCR powiązana z podwyższonymi wartościami pozostałych parametrów związanych z układem płytkowym świadczy o istniejących nieprawidłowościach w procesach krwiotwórczych i wymaga dalszej diagnostyki. Zbyt wysoka wartość P-LCR może też być cechą indywidualną i nie stanowić powodu do niepokoju. Czasem jednak świadczy o chorobach, takich jak małopłytkowość immunologiczna (niszczenie przez organizm płytek krwi), anemia megaloblastyczna oraz nadczynność tarczycy.

Zobacz też

Niskie P-LCR

Zbyt niskie wartości P-LCR występują bardzo rzadko i zazwyczaj są cechą charakterystyczną danej osoby, która nie powinna wzbudzać niepokoju. Jeśli nie występują z zaburzonymi wynikami innych badań, nie stanowią wskazania do dalszej diagnostyki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strona Zdrowia
Dodaj ogłoszenie