Na czym polega niewydolność nerek?
Niewydolność nerek jest niebezpiecznym schorzeniem, które prowadzi do poważnych zaburzeń. Nerki, będące częścią układu moczowego, pełnią wiele istotnych funkcji. Są one odpowiedzialne za produkcję moczu, regulują gospodarkę wodno-elektrolitową, biorą udział w produkcji niektórych hormonów i przede wszystkim oczyszczają krew z produktów przemiany materii czy toksyn. Właściwa czynność nerek gwarantuje, że wszystkie narządy i tkanki w organizmie będą miały optymalne warunki do prawidłowej pracy.
Najważniejszym wskaźnikiem czynności nerek jest ich wydolność, którą określa się poprzez przesączenie kłębuszkowe. Spadek wartości takiego wskaźnika oznacza, że zmniejszyła się również liczba czynnych nefronów. O tym, że funkcje nerek zostały upośledzone, można mówić jednak dopiero, gdy stwierdzone zostanie uszkodzenie miąższu nerek na poziomie 70 procent. Jedna nerka, która pracuje prawidłowo, jest zatem wystarczająca do zachowania funkcji tego narządu.
Polecamy przeczytać:
W sytuacji, gdy zostanie stwierdzona niewydolność nerek, dochodzi do niedostatecznego usuwania wody z organizmu i oczyszczania krwi. W efekcie wzrasta stężenie produktów przemiany materii i toksyn oraz następuje przewodnienie, co sprawia, że nerki nie są już w stanie pełnić wszystkich swoich funkcji regulacyjnych. Należy przy tym zaznaczyć, że niewydolność nerek ma wpływ na cały nasz organizm, ponieważ nieoczyszczona prawidłowo krew trafia do wszystkich narządów i tkanek, wpływając negatywnie na ich pracę. Niewydolność nerek może przez bardzo długi czas nie dawać żadnych objawów. Z tego względu, choroba ta może być szczególnie groźna dla zdrowia i życia.