Spis treści
- Jak zmniejszyć stan zapalny w stawach? Ekspertki polecają dostępne produkty
- Tłuste ryby na sprawny mózg i zapalenie stawów
- Siemię lniane – alternatywa dla ryb dla wegetarian
- Skórka z kurczaka – magiczny „odpad” dla twojego zdrowia
- Jagody – owocowa słodycz na zdrowe stawy
- Oliwa z oliwek – popularny składnik dobry także na stawy
Jak zmniejszyć stan zapalny w stawach? Ekspertki polecają dostępne produkty
Terapeutka zajęciowa Julie Jennings i farmaceutka Carolina Goncalves podzieliły się pięcioma produktami spożywczymi, które mogą pomóc zmniejszyć objawy zapalenia stawów. Poza zmniejszeniem bólu i sztywności stawów pomogą one także poprawić ogólny stan zdrowia.
– Wykazano, że niektóre składniki zmniejszają stan zapalny, wzmacniają układ odpornościowy i wzmacniają kości – powiedziała Bristol Live Julie Jennings, terapeutka zajęciowa.
W dalszej części artykułu dowiesz się, jakie produkty zmniejszą stan zapalny w stawach.
Tłuste ryby na sprawny mózg i zapalenie stawów
Tłuste ryby nie tylko wzmacniają mózg, ale także wykazują właściwości przeciwzapalne, które mogą złagodzić ból stawów. Ekspertki polecają przede wszystkim łososia, makrelę, tuńczyka, sardynki i dorsza.
– Tłuste ryby zawierają kwasy tłuszczowe omega-3, które są przekształcane w organizmie w związki przeciwzapalne. Związki te mogą pomóc ograniczyć produkcję cytokin zapalnych, które mają tendencję do niszczenia chrząstki i przyczyniają się do zapalenia stawów – wyjaśnia Carolina Goncalves, nadinspektor farmacji w Pharmica.
Siemię lniane – alternatywa dla ryb dla wegetarian
Siemię lniane ma podobne właściwości co tłuste ryby, przez co jest świetną alternatywą dla osób na diecie bezmięsnej. Łatwo możesz je włączyć do posiłków – wystarczy posypać nim płatki zbożowe lub owsiankę, użyć jako dodatkowy składnik mieszanek do pieczenia albo posypać nim sałatkę.
– Osoby poszukujące opcji opartej na roślinach, która oferuje podobny efekt (jaki dają tłuste ryby – przyp. red.), mogą rozważyć nasiona lnu, które są bogatym źródłem kwasu alfa-linolenowego (ALA, rodzaj roślinnego kwasu tłuszczowego omega-3) – poleca Carolina Goncalves.
Skórka z kurczaka – magiczny „odpad” dla twojego zdrowia
Kurczak to popularne źródło białka, które często gości na polskich stołach. Mimo tej popularności wiele osób nie docenia wartości skórki kurczaka dla zdrowia.
– Skórka z kurczaka zawiera kolagen typu II, który według niektórych badań może pomóc zmniejszyć objawy choroby zwyrodnieniowej stawów poprzez potencjalne wspomaganie odbudowy chrząstki i pomoc w utrzymaniu elastyczności chrząstki – wyjaśnia Carolina Goncalves.
Jeżeli nie chcesz spożywać samej skórki z kurczaka, możesz ją ugotować lub dodać do zupy lub bulionu, w którym kolagen rozpuści się po ugotowaniu jej.
Jagody – owocowa słodycz na zdrowe stawy
Jagody to nie tylko słodki smak, ale też wiele korzyści zdrowotnych.
– Naturalnie występujące przeciwutleniacze w jagodach mogą pomóc w zapobieganiu zapaleniu stawów poprzez zwalczanie wolnych rodników w organizmie, które mogą potencjalnie uszkadzać komórki i przyczyniać się do procesów zapalnych związanych z zapaleniem stawów – mówi farmaceutka.
Co zrobić, żeby jeść więcej jagód? Terapeutka zajęciowa Julie Jennings poleca domowe koktajle.
– Aby dodać więcej jagód do swojej diety, dlaczego nie spróbować zrobić domowych koktajli? Są one nie tylko smaczne, ale także bardzo orzeźwiające podczas cieplejszych letnich miesięcy. Jagody są znane z tego, że mają najwięcej przeciwutleniaczy, a maliny i jagody goji są tuż za nimi!
Oliwa z oliwek – popularny składnik dobry także na stawy
Oliwa z oliwek – któż jej nie używa? Oliwa to jeden z najpopularniejszych i najczęściej używanych składników w kuchni. Jest nie tylko zdrowa, ale jest też wszechstronnie używana w kuchni – nawet do kawy! Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z jej pozytywnego wpływu na zdrowie.
– Oliwa z oliwek zawiera związek o nazwie oleocanthal, który według niektórych badań może mieć podobny wpływ na organizm jak niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen. Uważa się, że oleocanthal hamuje aktywność enzymów COX, zmniejszając produkcję substancji prozapalnych i pomagając zapobiegać stanom zapalnym i związanemu z nimi bólowi w zapaleniu stawów – mówi Goncalves.
Dodanie tych pięciu produktów do diety pomoże zmniejszyć objawy zapalenia stawów. Pamiętaj jednak, żeby być pod kontrolą lekarza i zadbać o inne zdrowe nawyki, takie jak aktywność fizyczna.
Źródło: