Dlaczego warto jeść ananasa? Te właściwości owocu cię zaskoczą. Jest nie tylko pyszny, ale też pomaga przy różnych problemach zdrowotnych

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
Sezon na ananasy jest właśnie w pełni, możemy więc kupić najtańsze i najlepsze owoce z Kostaryki. Warto korzystać z tej możliwości i jeść je jak najczęściej. Wbrew pozorom zawierają nie tylko sam cukier – zawarte w nich prozdrowotne związki zaskakują swoimi właściwościami. Zobacz, przy jakich dolegliwościach i chorobach pomocne jest jedzenie ananasów.

Spis treści

Gdzie rosną ananasy?

Ananas jadalny, inaczej właściwy lub czubaty (Ananas comosus) to tropikalny owoc pochodzący z Ameryki Południowej. Uprawiany jest jednak również w klimacie subtropikalnym w wielu innych miejscach na świecie, również na Hawajach, Filipinach, w Indonezji, Wietnamie, Indiach, Tajlandii czy Chinach, ale także w Nigerii. Do Europy trafił dość dawno, bo w siedemnastym wieku.

Rozkrojony ananas na desce
To najlepszy czas na ananasy, dlatego warto jeść je jak najczęściej – z korzyścią dla zdrowia. Zobacz, przy jakich problemach pomaga ten owoc. Oleksii Polishchuk/Getty Images

W Polsce jemy importowane okazy m.in. z Kostaryki, która należy do Ameryki Środkowej. Sezon na nie przypada na listopad i właśnie wtedy możemy jeść najlepsze owoce po najniższych cenach.

W naszej galerii wyjaśniamy, dlaczego to jeden z najlepszych owoców na zimę. Zobacz, jakie korzyści zdrowotne przynosi regularne jedzenie ananasa.

Co jest w ananasie?

Ananas ma nietypową budowę – jest złożony z wielu owoców jagodowych, które łączy wspólna oś. To właśnie ten włóknisty rdzeń, który znajduje się w centrum owocostanu. Przypomina on szyszkę z pióropuszem liści i kryje w środku biały lub żółty miąższ, który jest pełen soku i aromatu. Jest tylko lekko kwaskowaty, co wynika z zawartości kwasów organicznych, głównie cytrynowego.

Zobacz też: Ananas to owoc na problemy oddechowe

Ananasa wyróżnia słodycz soku, związana ze sporą zawartością cukrów prostych – w porcji 100 g miąższu jest ich ok. 13,5 g, a porcja taka zapewnia 54 kcal i 1,4 g błonnika oraz poniżej pół grama tłuszczu oraz białka. Charakter tego ostatniego mają enzymy proteolityczne zawarte w ananasie nazywane bromelainą (bromeliną), które stanowią mieszankę związków rozkładających białka. To właśnie z jej obecnością związane jest większość dobroczynnych działań tego owocu na organizm.

Zobacz też: Lepszy niż piña colada. Tropikalny koktajl na odchudzanie syci na długo. Wypij zamiast posiłku

W ananasie jest sporo potasu (220 mg/100 g), 17 mg wapnia, 0,3 mg żelaza, 15 mg magnezu i 15 mg witaminy C, a także beta-karoten, witamina E, B1, B2.

Ile można zjeść ananasa dziennie?

Ananasa można jeść codziennie, ale podawane nieraz porcje (np. cały owoc) są zdecydowanie za duże. Nie jest on jedynym źródłem cukrów w diecie i za duże porcje mogą sprawić, że będziemy dostarczać je sobie w nadmiarze. Zbyt pokaźna dawka może też doprowadzić do podrażnienia jamy ustnej czy refluksu.

Czytaj także: Ten egzotyczny napój odchudza i odmładza. Swoje cenne właściwości zawdzięcza wyjątkowemu składnikowi

Choć waga owocu sięga nawet 2,5-3,5 kg, choć jest też odmiana zapewniająca dziesięciokilogramowe owocostany. W Polsce często dostępne są sztuki znacznie mniejsze, nawet poniżej kilograma. Duży owoc, mieszczący się z trudem na 2 dłoniach, waży ok. 1,4 kg.

Należy pamiętać przy tym, że przy obieraniu odpada nawet połowa jego masy, bo okrawamy kolejno: skórę, spód, pióropusz i twardy rdzeń. Duża szklanka świeżego miąższu waży ok. 165 g, a plaster – ok. 80 g.

Polecana dzienna porcja ananasa to ok. szklanki, a w przypadku zaburzeń metabolicznych, np. insulinooporności czy otyłości, należy zredukować ją do 1/2 szkl. Nawet w tej dawce jedzenie tego owocu przynosi korzyści zdrowotne. Zobacz, jakie są jego właściwości.

Dodaj firmę Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia