Dają ludziom rozrywkę, a same cierpią. Polskie gwiazdy show-biznesu też zmagają się z depresją. Zobacz, kto na nią cierpi

Anna Moyseowicz
Depresja jest podstępną chorobą. Cierpią na nią także znane osoby.
Depresja jest podstępną chorobą. Cierpią na nią także znane osoby. Jacek Kurnikowski/AKPA; Podlewski/AKPA
Choć dają radość innym, grają na scenie, w serialach oraz filmach, śpiewają, uprawiają sport i z pozoru mają sielankowe życie, ale ich świat nie jest kolorowy. Celebryci również zapadają na depresję. Coraz więcej z nich otwarcie mówi o zmaganiach z chorobą i o jej objawach, a także przestrzega przed nią innych.

Spis treści

Celebryci z depresją. Ich też dotyka problem zaburzeń psychicznych

Wbrew pozorom depresja nie musi oznaczać zamknięcia w czterech ścianach i ciągłego płaczu. Często ma twarz osoby z pozoru pozytywnej i bardzo aktywnej lub – po prostu – funkcjonującej tak, jak każdy. Walczą z nią także ludzie, których życie zazdrośnie obserwujemy w mediach.

Przy okazji Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją przedstawiamy polskie gwiazdy zmagające się z depresją. Zobacz w galerii!

Sprawdź też: Tuczące leki na depresję. Naukowcy wzięli pod lupę osiem antydepresantów

Może nawet zniszczyć życie. Czym jest depresja?

Depresja potrafi poważnie wpłynąć na życie, a nawet je zniszczyć. To jedno z najczęstszych zaburzeń psychicznych, określanych nawet jako choroba cywilizacyjna.

Czytaj też: Depresja może mieć wiele twarzy. Ekspertka wyjaśnia, po czym ją poznać i jak nauczyć się z nią żyć

Depresja polega na zaburzeniach nastroju (smutek, utrata przyjemności, pesymistyczne spojrzenie na świat i siebie samego). Możemy ją podejrzewać, jeśli taki stan trwa ponad dwa tygodnie i ma znaczący wpływ na codzienne życie (trudności ze snem, zaburzenia apetytu i popędu seksualnego, utrata sprawności intelektualnej, chęć izolacji) - informuje serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jakie są objawy depresji?

Smutek w reakcji na określone zdarzenia może dotyczyć każdego. Problem pojawia się, gdy ten stan zaczyna się przedłużać i towarzyszą mu dodatkowe problemy.

Na co należy zwrócić uwagę, podejrzewając u siebie depresję?

  1. obniżony nastrój
  2. zobojętnienie emocjonalne, czyli anhedonia – brak zainteresowania działaniami, które dotychczas sprawiały przyjemność,
  3. mniej energii, szybsze męczenie się

Wśród objawów dodatkowych mogą pojawić się zaburzenia snu, problemy z pamięcią, poczucie winy, a nawet myśli samobójcze.

Depresja nie jest chwilowym obniżeniem nastroju, ale poważnym zaburzeniem psychicznym. Co znaczy, że mówienie do chorego, by wziął się w garść, nie pomoże mu. Sama wola nie pozwala się z tego wydostać. Depresję trzeba leczyć – podkreśla portal Ministerstwa Zdrowia.

Depresja jest podstępną chorobą. Cierpią na nią także znane osoby.

Dają ludziom rozrywkę, a same cierpią. Polskie gwiazdy show-...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia