Spis treści
Wykrycie Salmonelli w jajkach kurzych
Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed jajkami – na powierzchni ich skorupek wykryto obecność bakterii Salmonella z grupy D. Spożycie takiego produktu, szczególnie bez odpowiedniej obróbki termicznej, wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego, to ryzyko zatrucia pokarmowego. Tych jajek nie należy jeść!
Szczegóły dotyczące wycofanego produktu:
nazwa – KURZA PACZKA Jaja z Chowu na wolnym wybiegu Klasa wagowa M, 10 szt.,
numer partii – 24.11.2024 (6),
termin przydatności do spożycia – 24.11.2024,
kod na skorupce jaja – 1PL 14271316,
kod kreskowy – 5909000517929,
producent – OVOS Sp. z o.o., ul. Borek 5, 09- 320 Bieżuń, weterynaryjny numer identyfikacyjny zakładu pakowania 14375901.
Zakład wycofuje nie tylko jaja z klasy wagowej M, ale też klasy wagowej L, ponieważ pochodziły z tej samej fermy i miały tę samą datę zniesienia.
Dlaczego bakterie duru brzusznego są tak groźne?
Choć wyniki badań próbek treści jaj i wymazów ze skorup jaj ze wskazanym kodem pobieranych w sierpniu i październiku 2024 r. nie wykazały obecności Salmonella spp., listopadowa kontrola ujawniła bakterie wywołujące salmonellozy durowe, czyli dur brzuszny.
Pałeczki z grupy D, do których należy Salmonella enterica serotypu typhi (Salmonella typhi) z początku powodują zakażenie układu pokarmowego, później rozprzestrzeniają się w organizmie. Choroba wymaga leczenia, w przeciwnym przypadku grozi powikłaniami i zgonem, którego ryzyko bez odpowiedniej terapii wynosi do 30 proc. Jajka z wyszczególnionej partii należy wyrzucić. W przypadku spożycia produktu i wystąpienie objawów zakażenia należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
Źródło: Ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności: Wykrycie obecności bakterii Salmonella z grupy D w partii jaj G Główny Inspektorat Sanitarny