Czy po wycięciu wyrostka można jeść kurczaka z air-fryera? Książulo testował złe jedzenie jeszcze w szpitalu

Anna Rokicka-Żuk
Tymczasem po zabiegu chirurgicznym trzeba trzymać ścisłą dietę
Tymczasem po zabiegu chirurgicznym trzeba trzymać ścisłą dietę rachaphak/123RF
Dieta po wycięciu wyrostka przerosła Książula. Youtuber znany z testowania jedzenia trafił nagle do szpitala, skąd wyszedł bez szczegółowych zaleceń. Ten brak informacji mógł przypłacić dalszymi komplikacjami, bo jego menu dalece odbiegało od ideału. Zobacz, co jadł Szymon Nyczke przez 10 dni po operacji i co robił źle.

Spis treści

To jadł Książulo w szpitalu po operacji

Książulo, a tak naprawdę Szymon Nyczke, to jeden z najbardziej znanych youtuberów kulinarnych, który testuje jedzenie w Polsce i nie tylko. Do jego ulubionych należą dania fast food, a szczególnie kebab. Niestety, taka dieta złożona z dużych ilości mięsa i przetworzonych składników, w której jest niewiele błonnika, świeżych produktów i wody (twórca filmów nie pije jej wcale), sprzyja zaparciom, a te są czynnikiem rozwoju zapalenia wyrostka robaczkowego.

Już w szpitalu Ksiażulo otrzymał nie taki posiłek, jak trzeba. Tymczasem po zabiegu chirurgicznym trzeba trzymać ścisłą dietę
Już w szpitalu Ksiażulo otrzymał nie taki posiłek, jak trzeba. Tymczasem po zabiegu chirurgicznym trzeba trzymać ścisłą dietę rachaphak/123RF

Ceną nagrywania testów jedzenia są ogromne porcje, po których niejedna osoba rozchorowałaby się od razu. Po dwóch latach pochłaniania dań, które często były wątpliwej jakości (i nieraz doprowadziły do sensacji żołądkowo-jelitowych) Książulo trafił niestety do szpitala. Po operacji wycięcia wyrostka robaczkowego, a właściwie zabiegu laparoskopowym, musiał przestrzegać specjalnej diety. Problemy z tym zaczęły się jeszcze w szpitalnym łóżku.

Posiłek dla osoby po zabiegu na jelicie, który pokazał Książulo, składał się ze skwaśniałej i zbyt słonej zupy, która miała być krupnikiem. Potem było jeszcze gorzej. W daniu pojawiła się fasola, która jest absolutnie zakazana zwłaszcza zaraz po zabiegu, a także plasterki surowego boczku, które składały się z samego tłuszczu. Tymczasem powinien stosować płynną lub półpłynną dietę lekkostrawną bez produktów wzdymających, tłustych, wędzonych czy kwaśnych.

Co to znaczy „dietetyczny”?

Kolejne problemy z dietą pojawiły się w domu. Choć każdy pacjent powinien otrzymać wytyczne odnośnie jedzenia po zabiegu, Szymonowi powiedziano jedynie, by jeść lekko i się nie objadać. Nie wiedział, przez ile dni powinien stosować inną dietę oraz jak przyrządzić produkty, które często wybierał dobrze. Tymczasem „dietetyczny” to przygotowany w odpowiedni sposób, a nie tylko lekki.

Gdy o poradę zapytał chat GPT, ten jak zwykle odpowiedział w nierozstrzygający sposób, że kurczak z air-fryera może mu nie zaszkodzić. Choć założenie przy tym daniu było dobre, bo mięso z piersi kurczaka, bo mała ilość przypraw, bo tylko odrobina tłuszczu. Jednak to wciąż produkt smażony, twardy z powodu wysuszenia, a przez to ciężkostrawny jak na posiłek jedzony po powrocie ze szpitala.

Dalsze „grzechy” dietetyczne Książula w ciągu kolejnych dni to na pewno wędzony łosoś i pieczywo z ziarnami, podczas gdy po zalecany w takich sytuacjach biały chleb pszenny sięgnął jedynie dla urozmaicenia. Był to co prawda chleb tostowy, ale i taki można kupić bez długiej listy dodatków „E”. Niedobrym sposobem na dietę po zabiegu jest też jedzenie przez cały dzień tylko kanapek. Posiłki powinny zawierać jak najwięcej wody, by ich trawienie szło gładko i bez problemów. I jak najmniej dodatków, dlatego zastąpienie gotowanych ziemniaków gotowymi, w folii z sosem, był słabym pomysłem.

Nie obyło się też bez próbowania dań w barze. W jedynym, który mógł zaoferować coś Szymonowi, youtuber testował kopytka, które dosłownie pływały w tłuszczu, a także pieczeń w zawiesistym sosie i buraczki w kwaśniej zalewie. „Coś w miarę lekkostrawnego” wcale nie było tym najlepszym, bo w diecie łatwostrawnej jest tylko minimum tłuszczu i czerwonego mięsa, a ocet znajduje się na cenzurowanym.

Kilka dni po wyjściu w ramach „testu jedzenia w szpitalu” odwiedził też cmentarz, który w okresie Zaduszek przyciąga nie tylko odwiedzających, ale także sprzedawców jedzenia. Choć kebaba w końcu nie ugryzł, próbował różnych smakołyków. Tu pańska skórka, tu gryz wędzonego grillowanego oscypka, szaszłyka z wieprzowego, gofra (choć bez śmietany).

W końcu Książulo przygotował domową zupę krem z dyni, ale tu także nie obyło się bez wpadek. Choć dynia i batat w lekkostrawnym, zwłaszcza miksowanym daniu, są dobrym wyborem, to już dodatki nie powinny pojawiać się w diecie po operacji na jelitach. A była to duża cebula i strączki papryki, a także granulowany czosnek, papryka ostra i sporo pieprzu. Zabrakło mu natomiast ziół, które są akurat wskazane. Słabym wyborem był też parmezan, jednak minęło już kilka dni od zabiegu, a youtuber czuł się na szczęście dobrze.

Co można jeść po operacji wycięcia wyrostka? Dieta lekkostrawna po zabiegu

Po wycięciu wyrostka robaczkowego Książulo praktycznie nie był na prawidłowej diecie, jednak jego organizm odpoczął głównie od dużych porcji jedzenia i szybko się zregenerował. Choć przez ten tydzień miał obawy, czy dobrze robi („bo jednak to nie kleik…”), wytrzymał i przeżył. W przypadku zabiegów i operacji lepiej jednak nie naśladować go i ściśle trzymać się zaleceń diety lekkostrawnej. W przeciwnym razie grożą powikłania takie jak ropnie okołowyrostkowe czy nieszczelności jelit.

W przypadku diety po operacji „nie jadłem żadnych fast foodów” to zdecydowanie za mało. Chociaż już po upływie doby można sięgać po pokarmy stałe, co najmniej 2-3 dni powinno się jeść posiłki płynne, półpłynne i papkowate, bez wyrazistych smaków i wielu dodatków. Później można wprowadzać stopniowo inne produkty, ale dietę lekkostrawną powinno się stosować co najmniej przez miesiąc. Jednak dań fast food i przetworzonego jedzenia typu przemysłowe przekąski nie zaleca się jeść przez dwa miesiące.

Spożywane najpierw kleiki ryżowe na wodzie i lekkie zupy można zamienić na zupy z kaszą manną czy kluskami lanymi, zupy krem z warzyw (przetarte), mleczne, chudy twaróg i jogurt naturalny, chude mięsa i ryby, gotowane jajka, a także warzywa i owoce miksowane i gotowane, np. marchew, dynia, jabłka. Zabroniona jest kawa, jednak można pić tę zbożową z mlekiem. A zamiast słodyczy zjeść deser taki, jak budyń, kisiel albo galaretka.

Dania powinny być gotowane, a produkty można przyrządzać także na parze albo piec we własnej wilgoci (np. w zamkniętym naczyniu). Obowiązuje ograniczenie tłuszczu do łyżeczki na porcję, przy czym może to być oliwa z oliwek, olej rzepakowy albo masło.

W diecie nie powinny pojawiać się produkty:

  • wzdymające – należą do nich nasiona roślin strączkowych, warzywa kapustne, cebulowe, cebula, ogórek, papryka, gruszki, śliwki czy suszone owoce,

  • smażone – a także obsmażone wstępnie, pieczone czy duszone z dodatkiem tłuszczu,

  • wędzone, zwłaszcza wędliny,

  • tłuste mięsa – wieprzowina, wołowina, dziczyzna, gęsina, kaczka itp.

  • ostre przyprawy i sosy,

  • gazowane napoje, a także kawa, mocna herbata, czekolada, kakao czy cola.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
od 12 lat
Wideo

Szczepić się czy nie szczepić [SONDA]

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia