Co alkohol robi z jelitami? Kac kupa to nieprzyjemny skutek po imprezie. Jakie alkohole gorzej wpływają na nasz brzuch?

Gabriela Fedyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Kac zazwyczaj kojarzy nam się z bólem głowy, gorszym samopoczuciem czy wymiotami. Jednak po piciu alkoholu wieczór wcześniej możemy też doświadczyć dolegliwości jelitowych. Niektórzy nazywają to kac kupą. Dlaczego niektórzy po alkoholu mają biegunkę? Sprawdź, co się dzieje z jelitami po alkoholu i co zrobić, żeby uniknąć kac kupy.

Spis treści

Czy alkohol ma wpływ na stolec?

Ciężka głowa o poranku po kilku kieliszkach lub kuflach poprzedniego wieczoru to doświadczenie większości osób, które piją lub piły alkohol. Weekend, sylwester, majówka – jest wiele okazji, kiedy można odczuć syndrom dnia następnego. I choć na ból głowy zazwyczaj jesteśmy przygotowani, to już poalkoholowa biegunka może zaskoczyć. Biegunka na kacu nie dotknie każdego – niektórzy ludzie mogą nawet odczuwać zaparcia.

Kobieta siedząca na toalecie
bymuratdeniz/Getty Images

Dlaczego u niektórych po wypiciu alkoholu występuje biegunka? Jak mówi dr Megan Rossi, znana jako The Gut Health Doctor, alkohol podrażnia wyściółkę jelit i mięśnie, prowadząc do „nieszczelnego jelita”.

– Zasadniczo oznacza to, że składniki diety i drobnoustroje, które normalnie nie mogą przedostać się z jelit do krwi, są bardziej zdolne do przeniknięcia przez barierę jelitową. To z kolei może prowadzić do zwiększonego stanu zapalnego w całym organizmie – powiedziała w rozmowie z „Metro” dr Megan Rossi.

Zobacz także: Alkohol zdrowy na serce? Ten szkodliwy mit może cię zabić. Chcesz mieć zdrowe serce i szczupłą sylwetkę? Zrezygnuj nawet z czerwonego wina

To jednak nie wszystko. Oprócz wpływu na wyściółkę jelit alkohol może również wpływać na mięśnie jelit, a także sposób, w jaki pokarm przemieszcza się przez jelita. To właśnie to prowadzi do luźnych kup, których wiele osób doświadcza od 4 do 12 godzin po wypiciu alkoholu (znanych też jako kac kupy).

Czy „kac” może zabić? Nie chcieliście tego usłyszeć...

Czy „kac” może zabić? Nie chcieliście tego usłyszeć...

Kac to stan, którego ludzki organizm wolałby nie przechodzić. Ból głowy, nudności, dezorientacja i wrażliwość na światło to kilka z uciążliwych symptomów, które mu towarzyszą. Ale czy może się zdarzyć...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

Co się dzieje z jelitami po alkoholu?

O tym, jak alkohol wpływa na jelita, mówił też dr Elroy Vodjani, gastroenterolog z Northwestern Medicine's Digestive Health Center.

Jak podkreślił, kiedy wyściółka jelita zostaje podrażniona, traci swoje właściwości absorpcyjne. To, czego organizm nie jest w stanie wchłonąć, wydala. Tak się dzieje w przypadku alkoholu i toksyn, jakie wytwarza. Alkohol hamuje też wydzielanie wazopresyny – hormonu regulującego zatrzymywanie wody w organizmie. To z kolei prowadzi do zwiększonej potrzeby robienia siku.

Po wypiciu alkoholu wszystko, co znajduje się w jelitach, porusza się szybciej, czego rezultatem są wodniste kupy.

– Okrężnica ma wtedy mniej czasu na wchłonięcie wszystkiego, co uniemożliwia odpowiednie wchłanianie wody – wyjaśnił dr Elroy Vodjani.

Co o twoim zdrowiu mówi kształt kupy? Zobacz, kiedy stolec może być powodem do zmartwień

Jak prawidłowo robić kupę? Kilka wskazówek, które zmienią Twoje życie na lepsze

Jak prawidłowo robić kupę? Kilka wskazówek, które zmienią Twoje życie na lepsze

Kupa – niby nic, a jednak czasami okazuje się prawdziwą sztuką. Choć wielu z nas niechętnie o tym mówi, to niejednokrotnie sprawia nam problem i zrobienie kupy urasta do rangi problemu spędzającego na...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

Jaki alkohol jest najmniej szkodliwy dla żołądka? Niektóre napoje są gorsze od innych

Jak podaje Medical News Today, po wypiciu niektórych napojów alkoholowych nasz żołądek może czuć się gorzej.

Jak dany alkohol wpływa na samopoczucie brzucha?

  • Piwo zawiera więcej węglowodanów niż inne napoje alkoholowe. Przez to organizm może mieć problemy z ich rozłożeniem, co może prowadzić do biegunki.
  • Wino u osób, które są wrażliwe na zawarte w nim garbniki, może powodować luźniejsze kupy. Garbniki to związki znajdujące się w skórkach winogron, które mogą też powodować bóle głowy i nudności.
  • Koktajle i słodkie drinki przez dużą zawartość cukru mogą powodować nie tylko ból głowy, ale także u niektórych osób pogorszyć biegunkę.
Piwo i wódka niszczą organizm bardziej niż inne alkohole. Wino wręcz przeciwnie!

Piwo i wódka niszczą organizm bardziej niż inne alkohole. Wino wręcz przeciwnie!

Każdy rodzaj alkoholu ma negatywne działanie na organizm, ale niektóre z trunków niszczą go bardziej niż inne. Według badań naukowców to właśnie piwo i wódka są najbardziej niebezpieczne. Prowadzą one...

Monika Góralska
Monika Góralska

Jak uniknąć kac kupy?

Najlepszym rozwiązaniem jest nie pić alkoholu, ale nie zawsze jest to możliwe. Warto jednak wiedzieć, jak alkohol wpływa na nasz brzuch i co można zrobić, żeby uniknąć biegunki po zakrapianej imprezie.

Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, żeby kac kupa nie była tak straszna:

  1. Pij z umiarem – nie upijaj się.
  2. Nie pij na pusty żołądek.
  3. Unikaj napojów o wysokiej zawartości cukru.
  4. Nie pij napojów zawierających kofeinę. Ona również może powodować kupę.
  5. Wybieraj drinki, które nie zawierają sztucznego cukru.
  6. Pij dużo wody, aby pozostać nawodnionym.

Przed planowanym piciem alkoholu warto zadbać o nawodnienie i zjedzenie zbilansowanego posiłku bogatego w błonnik. To może pomóc zmniejszyć podrażnienie jelit. W razie braku możliwości na pełny posiłek warto sięgnąć po banany, krakersy, biały ryż czy kurczaka. Lepiej unikać potraw pikantnych i z dużą ilością przypraw, serów, lodów i smażonych dań.

Tych 6 błędów unikaj, kiedy pijesz alkohol! Zobacz, jak nauczyć się pić alkohol

Tych 6 błędów unikaj, kiedy pijesz alkohol! Zobacz, jak nauczyć się pić alkohol

„Pić trzeba umieć” – to zdanie słyszało zapewne wielu z nas. W tych prostych słowach zawarta jest prawda. Różne spotkania towarzyskie zakrapiane są alkoholem, a picie go może skończyć się niekonieczni...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Zadbaj o optymalne trawienie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia