Alkohol zdrowy na serce? Ten szkodliwy mit może cię zabić. Chcesz mieć zdrowe serce i szczupłą sylwetkę? Zrezygnuj nawet z czerwonego wina

Monika Góralska
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wbrew dotychczasowym opiniom spożywanie nawet niewielkich ilości alkoholu nie jest korzystne dla serca, a może wręcz zwiększać ryzyko chorób układu krążenia – ocenił kardiolog Tomasz Rosiak. Nawet uznawane za zdrowe i wspomagające krążenie krwi czerwone wino może przyczyniać się do zaburzeń pracy serca i prowadzić do zawału. Alkohol to też puste kalorie, które powodują tycie, a nadwaga znacznie zwiększa ryzyko arytmii, kardiomiopatii i innych chorób serca.

Spis treści

Alkohol zdrowy na serce? Ten szkodliwy mit może cię zabić

Specjalista z klinik American Heart of Poland kardiolog dr Tomasz Rosiak zwrócił uwagę, że w powszechnej świadomości pokutują historyczne, nierzetelne badania sugerujące korzyści płynące ze spożywania alkoholu, zwłaszcza czerwonego wina, w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych.

Każda ilość alkoholu działa toksycznie na organizm. Etanol i jego metabolity uszkadzają komórki mięśnia sercowego.
Każda ilość alkoholu działa toksycznie na organizm. Etanol i jego metabolity uszkadzają komórki mięśnia sercowego. master1305/freepik.com

– Obecne badania wskazują, że nawet spożycie poniżej dopuszczalnego progu 14 jednostek tygodniowo zwiększa ryzyko problemów sercowo-naczyniowych, nie wspominając o istotnym wzroście ryzyka chorób nowotworowych – wyjaśnił dr Rosiak.

Sprawdź też: Alkohol na dłuższe życie? To był błąd w badaniach

Za jednostkę alkoholu uważa się 10 ml czystego etanolu (8 gramów), które znajdują się w:

  • 250 ml piwa (mała butelka),
  • 125 ml wina (kieliszek),
  • 1 kieliszku wódki.

– Badania potwierdzają, że alkohol w znacznym stopniu przyczynia się do występowania takich chorób serca, jak kardiomiopatia rozstrzeniowa, nadciśnienie tętnicze, arytmie nadkomorowe (w tym migotanie przedsionków), miażdżyca, choroba wieńcowa, niewydolność serca i zawał serca, a także może pogarszać ogólny stan zdrowia układu krążenia – wymienił kardiolog.

Piwo i wódka niszczą organizm bardziej niż inne alkohole. Wino wręcz przeciwnie!

Piwo i wódka niszczą organizm bardziej niż inne alkohole. Wino wręcz przeciwnie!

Każdy rodzaj alkoholu ma negatywne działanie na organizm, ale niektóre z trunków niszczą go bardziej niż inne. Według badań naukowców to właśnie piwo i wódka są najbardziej niebezpieczne. Prowadzą one...

Monika Góralska
Monika Góralska

Każda ilość alkoholu może uszkodzić serce i doprowadzić do zawału

Jak wyjaśnił, do rozwoju kardiomiopatii dochodzi dlatego, że etanol i jego toksyczne metabolity uszkadzają komórki mięśnia sercowego. To osłabia jego strukturę i zaburza funkcjonowanie.

U pacjentów ze zdiagnozowaną kardiomiopatią alkoholową obserwuje się zwiększenie rozmiarów jam komór serca i przedsionków oraz pogorszenie funkcji kurczliwej mięśnia sercowego. Te zmiany prowadzą do obniżonej wydolności fizycznej, występowania obrzęków, duszności i innych objawów związanych z niewydolnością serca.

– W przypadku zaawansowanej kardiomiopatii alkoholowej konieczne staje się natychmiastowe zaprzestanie spożywania alkoholu oraz długotrwałe leczenie farmakologiczne niewydolności serca. W niektórych sytuacjach może być również niezbędne zastosowanie urządzeń wszczepialnych, takich jak kardiowerter-defibrylator, w celu wspomagania pracy serca – tłumaczył dr Rosiak.

Czytaj też: Ta kawa daje kopa, ale nie każdy może ją pić. Przygotujesz ją w 10 minut. Wypróbuj przepis i zobacz, jak się robi Irish coffee

Przewlekłe spożywanie alkoholu zmniejsza kurczliwość mięśnia sercowego, co może zaowocować rozwojem arytmii.

– Wieloletnie, przewlekłe używanie alkoholu może prowadzić do ciągłego wzrostu częstości akcji serca, wysokiego ciśnienia krwi, osłabienia mięśnia sercowego i nieregularnego bicia serca – wyjaśnił dr Rosiak.

Odstaw alkohol na miesiąc i zobacz co się stanie. Skorzystają nie tylko skóra i włosy

Odstaw alkohol na miesiąc i zobacz co się stanie. Skorzystają nie tylko skóra i włosy

Dlaczego warto odstawić alkohol? Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że nadmierne spożywanie trunków wysokoprocentowych może prowadzić do uzależnienia oraz rozwoju wielu chorób m.in. nadciśnienia ...

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko

Masz problem z sercem i nadwagą? Tak alkohol działa na twój organizm

Jak podkreślił specjalista, pacjenci z chorobami sercowo-naczyniowymi powinni zaniechać alkoholu w każdej postaci. Jednym z powodów jest to, że alkohol i leki nasercowe stanowią niebezpieczne połączenie. Według dr. Rosiaka nie powinniśmy łączyć alkoholu z żadnymi lekami, w tym przeciwbólowymi i antybiotykami.

– Alkohol w większości przypadków wchodzi z nimi w interakcje, co może prowadzić do trudnych do przewidzenia skutków – wyjaśnił kardiolog.

Dodatkową wadą alkoholu jest to, że sprzyja przyrostowi tkanki tłuszczowej, co jest niekorzystnym zjawiskiem, jeśli chodzi o zdrowie układu krążenia.

– Alkohol jest wysoce kaloryczny i często jego spożywaniu towarzyszą niezdrowe przekąski oraz napoje zawierające dużo „pustych” kalorii. Organizm metabolizuje alkohol w pierwszej kolejności, przez co tymczasowo zmniejszają się jego zdolności do rozkładania tłuszczów, białek czy węglowodanów, co sprzyja ich magazynowaniu – powiedział dr Rosiak.

To prowadzi do wzrostu tkanki tłuszczowej i niweczy wysiłki związane z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, podsumował kardiolog.

Dlaczego po alkoholu mamy biegunkę? Zobacz, jak alkohol wpływa na jelita

Dlaczego po alkoholu mamy biegunkę? Zobacz, jak alkohol wpływa na jelita

Kac zazwyczaj kojarzy nam się z bólem głowy, gorszym samopoczuciem czy wymiotami. Jednak po piciu alkoholu wieczór wcześniej możemy też doświadczyć dolegliwości jelitowych. Niektórzy nazywają to kac k...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia