Niewinny zdrowy nawyk, który może zniszczyć twoje zęby. Dentysta ostrzega przed bolesnymi skutkami

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
Niektóre zdrowe nawyki mogą nie być aż tak dobre, jak może się wydawać. To, co ma przynieść wiele korzyści, może mieć też szkodliwy wpływ na inne obszary. Tak jest w przypadku znanej i lubianej wody z cytryną, którą być może i ty wypijasz rano przed śniadaniem. Co może spowodować picie wody cytrynowej? Dentysta ostrzega przed koszmarnymi skutkami tego napoju.

Spis treści

Czy woda z cytryną niszczy zęby? Dentysta ostrzega

Woda cytrynowa już od kilku lat bije rekordy popularności. Jej korzyści zdrowotne zachwalają influencerki i zwolennicy zdrowego stylu życia. Mimo wielu zalet może źle wpływać na twoje zęby. Na niebezpieczeństwa związane z wysokim poziomem kwasowości wody cytrynowej dla zdrowia zębów zwrócił uwagę dr Andrej Bozic, chirurg jamy ustnej w Dentum.

Picie wody z cytryną może powodować erozję szkliwa, dlatego należy zachować środki ostrożności.
Picie wody z cytryną może powodować erozję szkliwa, dlatego należy zachować środki ostrożności. freepik

– Sok z cytryny ma poziom pH około 2, który jest bardzo kwaśny – mówi Bristol Live dr Bozic. – Ta kwasowość może powodować erozję szkliwa na zębach, które jest twardą, ochronną warstwą zewnętrzną.

Erozja szkliwa może doprowadzić do wielu problemów z zębami – od zwiększonej wrażliwości do próchnicy.

– Gdy szkliwo zostanie starte, nie odrasta. Zęby stają się bardziej podatne na ubytki i uszkodzenia – alarmuje dr Bozic.

Czy uszkodzone szkliwo boli? Skutki erozji szkliwa

Szkliwo jest pierwszą linią obrony zębów przed szkodliwymi bakteriami i substancjami. Jeżeli ta bariera zostanie naruszona, miękka zębina, która znajduje się pod spodem, zostaje odsłonięta. Prowadzi to do potencjalnych problemów, takich jak:

  1. Zwiększona wrażliwość zębów – szczególnie jest to odczuwalne przy spożywaniu gorących i zimnych pokarmów i napojów.

  2. Wyższe ryzyko ubytków – mniejsza ochrona zębów powoduje, że są one bardziej podatne na próchnicę.

  3. Kwestie estetyczne – uszkodzenie szkliwa może prowadzić do przebarwień i żółtawego wyglądu zębów.

Co zrobić, żeby woda z cytryną nie szkodziła?

Wypracowanie zdrowych nawyków jest kwestią czasu i powtarzalności. Pijesz wodę z cytryną codziennie rano i nie wyobrażasz sobie z tego zrezygnować? Dr Bozic radzi, co możesz zrobić, żeby dalej móc się cieszyć tym orzeźwiającym napojem. 

– Częstotliwość i czas trwania ekspozycji są kluczowymi czynnikami erozji szkliwa. Popijanie wody z cytryną przez cały dzień lub pozostawianie jej w ustach może zwiększyć szkody – mówi dentysta. –  Używanie słomki może zmniejszyć kontakt kwaśnej wody cytrynowej z zębami, pomagając zapobiegać erozji szkliwa – radzi dr Bozic.

Pomocne może być też przepłukanie jamy ustnej wodą, aby zneutralizować kwas i zmyć wszelkie pozostałości. Najlepiej jest też ograniczyć wypijanie wody z cytryną do jednej szklanki dziennie.

–  Rozważ mniej kwaśne alternatywy, takie jak ogórek lub woda z dodatkiem mięty, które są orzeźwiające i łagodniejsze dla zębów – dodaje specjalista.

Dentysta przypomina też, aby unikać szczotkowania zębów bezpośrednio po wypiciu wody cytrynowej i odczekać co najmniej 30 minut, aby szkliwo mogło ponownie stwardnieć, a do mycia zębów używać pasty z fluorem.

– Fluor pomaga wzmocnić szkliwo i zapewnia dodatkową ochronę przed erozją kwasową – mówi dr Bozic.

Picie wody z cytryną może powodować erozję szkliwa, dlatego zachowaj środki ostrożności i do picia używaj słomki, a także ogranicz ilość wypijanego napoju.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia