Spis treści
Woda z solą – jak działa? Wypróbuj ten prosty przepis!
Woda z solą skutecznie nawadnia organizm, wspomaga trawienie, ułatwia wypróżnianie oraz oczyszczanie organizmu z toksyn. Wypita na czczo przed posiłkiem zmniejsza apetyt, co może wspomóc odchudzanie. Do jej przygotowania wystarczą tylko dwa składniki, czyli woda i sól. Nie każdemu jednak odpowiada smak wody z solą. Dlatego, aby go złagodzić, można dodać do napoju niewielką ilość soku z cytryny.
Dowiedz się, jak woda z solą działa na organizm. Co się stanie, gdy będziesz pić ją codziennie?
Aby przygotować wodę z solą potrzebujesz tylko 2 składników:
- 1 łyżeczka soli himalajskiej lub morskiej,
- 1 litr ciepłej wody.
Jak przygotować napój z solą i jak go pić?
- Sól dokładnie rozpuścić w ciepłej wodzie. Pić po jednej szklance rano, na czczo, na pół godziny przed jedzeniem.
- Kurację oczyszczającą najlepiej stosować przez 1 tydzień lub doraźnie w przypadku problemów trawiennych czy zaparć.
Po wypiciu napoju w ciągu pół godziny zwykle następuje wypróżnienie, które może się powtarzać kilkakrotnie w ciągu dnia. Z tego powodu najlepiej jest więc przebywać w miejscach z łatwym dostępem do toalety.
W czasie kuracji, zwłaszcza gdy stosowana jest podczas upałów, należy pamiętać o piciu dodatkowych, dużych ilości wody, co najmniej 2 litry dziennie, co pozwoli odpowiednio nawodnić organizm oraz ułatwi proces oczyszczania.
Magiczny składnik wspomaga odporność, odchudza i odmładza. Dodaj pół łyżeczki do wody
Kurkuma to przyprawa, którą większość z nas ma w swojej kuchni. Ten żółty proszek usprawnia trawienie i oczyszczanie organizmu z toksyn, wspomaga też odchudzanie i poprawia wygląd cery. Dowiedz się, d...
Jakie właściwości ma sól himalajska?
Do przygotowania wody z solą najlepiej jest użyć soli himalajskiej lub morskiej. Sól kuchenna jest bowiem oczyszczana chemicznie i suszona w bardzo wysokiej temperaturze (nawet 650 stopni Celsjusza), co pozbawia ją wielu cennych właściwości. Sól himalajska natomiast jest nieprzetworzona i nieoczyszczona, chociaż tak jak sól kuchenna w ok. 97 proc. składa się z chlorku sodu (NaCl) oraz zawiera niewielkie ilości mikroelementów, w tym żelazo, które nadaje jej charakterystyczne różowe zabarwienie, a także sód, magnez, potas, cynk i wapń.
Czytaj też: Dlaczego mam ciągle ochotę na słone? To może być uzależnienie lub objaw choroby
Wodę z solą należy jednak stosować ostrożnie, ponieważ nadmiar soli w diecie jest szkodliwy i może prowadzić do zaburzeń pracy serca oraz nadciśnienia tętniczego, co może spowodować zawał serca czy udar mózgu. Dzienne spożycie soli według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia wynosi do 5 g, czyli 1 łyżeczka do herbaty.
Zobacz także:
Przeciwwskazania do picia wody z solą
Picie słonej wody na pusty żołądek może powodować nudności i wymioty. Woda z solą może także znacznie podwyższać poziom sodu w organizmie, dlatego nie powinny jej pić osoby, które na co dzień spożywają duże ilości słonych przekąsek, przetworzonych produktów takich jak wędliny czy sery lub gotowych dań typu fast-food. Zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej mogą wywoływać objawy takie jak skurcze mięśni, osłabienie, drętwienie kończyn czy zaburzenia pracy serca.
Zobacz także: Tani i naturalny balsam dla jelit i skóry. Oczyszcza, odmładza, łagodzi stres. Kwas Bołotowa sprawi, że poczujesz się lekko
Nadmiar sodu może prowadzić także do podwyższenia ciśnienia krwi, dlatego wody z solą nie powinny pić osoby chorujące na nadciśnienie tętnicze. Przeciwwskazaniem do spożywania słonej wody są również choroby nerek lub serca, a także ciąża oraz karmienie piersią. Wody z solą nie należy podawać również dzieciom.
Woda z solą nawadnia i pomaga oczyścić organizm! Sprawdź, jakie jeszcze korzyści daje picie słonej wody: