Spis treści
Czym jest woda jęczmienna i jak ją zrobić? Wypróbuj przepis
Woda jęczmienna, inaczej barley water, to napój na bazie ziaren jęczmienia doprawiony do smaku sokiem z cytryny i słodzikami (np. miodem). Ziarna po ugotowaniu można odcedzić lub pozostawić w napoju i zjeść. Aby nic się nie zmarnowało, można je też wykorzystać do innych dań, takich jak zupa czy gulaszu.
Jak woda jęczmienna działa na organizm? Poznaj 5 korzyści z picia tego zdrowego napoju
Ziarna jęczmienia są źródłem błonnika oraz selenu. Zawierają także duże ilości witamin z grupy B oraz magnezu, miedzi, chromu i fosforu. 100 g jęczmienia dostarcza 354 kcal, 2,3 g tłuszczu i 17,3 g błonnika.
Składniki:
- 100 g ziaren jęczmienia,
- 1 l wody,
- szczypta cynamonu,
- plasterek cytryny,
- miód lub cukier do smaku.
Jak przygotować wodę jęczmienną?
- Wypłucz ziarna jęczmienia i wsyp do garnka. Zalej wodą i zagotuj. Zmniejsz ogień lub moc kuchenki i gotuj aż ziarna staną się miękkie.
- Następnie możesz je odcedzić lub pozostawić w napoju.
- Gdy woda jęczmienna ostygnie, dodaj do niej miód, cynamon i cytrynę. Zamiast miodu lub cukru można użyć innego słodzika np. stewii czy erytrolu.
Wodę jęczmienną pij po jednej szklance kilka razy w tygodniu. Płyn przygotowany wg przepisu przechowuj w lodówce i zużyj go w ciągu 3-4 dni.
Przeciwwskazania do picia wody z jęczmienia
Z powodu zawartości glutenu picie wody jęczmiennej jest przeciwwskazane u osób z celiakią lub alergią na gluten. W przypadku wystąpienia nietolerancji glutenu mogą pojawić się objawy takie jak wysypka, nudności, skurcze żołądka, niestrawność, wymioty i biegunka, ból głowy.
Zobacz także: Dodaj do wody a uzyskasz naturalny spalacz tłuszczu. Wypróbuj zdrowotne właściwości wody z kminem. Jak zrobić jeera water?
Napój zawiera też dużo błonnika, dlatego spożywany w zbyt dużej ilości może powodować zaparcia lub biegunki. Najlepiej pić jedną szklankę (250 ml) napoju dziennie lub co drugi dzień.
Osoby cierpiące na insulinooporność lub cukrzycę nie powinny dosładzać napoju, tylko pić sam wywar z gotowanego jęczmienia. Lepiej również spożywanie napoju skonsultować z lekarzem, ponieważ przyjmowanie wody z jęczmienia równocześnie z lekami na cukrzycę może niekorzystnie wpływać na ich działanie.
Co się stanie, gdy będziesz pić wodę jęczmienną? Te korzyści z jej picia Cię zaskoczą!
Zadbaj o optymalne trawienie
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?