A jednak dosypiaj w weekendy! Zmniejszysz ryzyko rozwoju poważnych chorób serca – przekonują kardiolodzy

Anna Rokicka-Żuk
– Nasze wyniki pokazują, że w przypadku znacznej części populacji współczesnego społeczeństwa cierpiącej na brak snu, te osoby, które śpią najwięcej w weekendy, są znacznie rzadziej cierpią na choroby serca niż osoby, które śpią najmniej – powiedział jeden z autorów badania Zechen Liu z Krajowego Centrum Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego w Pekinie.
– Nasze wyniki pokazują, że w przypadku znacznej części populacji współczesnego społeczeństwa cierpiącej na brak snu, te osoby, które śpią najwięcej w weekendy, są znacznie rzadziej cierpią na choroby serca niż osoby, które śpią najmniej – powiedział jeden z autorów badania Zechen Liu z Krajowego Centrum Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego w Pekinie. jmvideo/123RF
Odsypianie zarwanych nocy w weekend to dla niektórych norma. Tymczasem wciąż słyszeliśmy, że to niezdrowe. Na szczęście okazało się, że jest odwrotnie. Nadrobienie zaległości może chronić serce i znacząco zmniejszyć ryzyko rozwoju jego chorób. Zobacz najnowsze wyniki zaprezentowane przez kardiologów.

Spis treści

Czy odsypianie w weekend jest zdrowe?

Nadrabianie zaległości w spaniu w weekend długo uznawano za niekorzystne dla zdrowia. Zbyt długie spanie powiązano z pogorszeniem zdolności poznawczych w takim samym stopniu, co niedosypianie.

Korzyści z odsypania w weekedny wykazali naukowcy z Chin. „Nasze wyniki pokazują, że w przypadku znacznej części populacji współczesnego społeczeństwa cierpiącej na brak snu, te osoby, które śpią najwięcej w weekendy, są znacznie rzadziej cierpią na choroby serca niż osoby, które śpią najmniej” – powiedział jeden z autorów badania.
Korzyści z odsypania w weekedny wykazali naukowcy z Chin. „Nasze wyniki pokazują, że w przypadku znacznej części populacji współczesnego społeczeństwa cierpiącej na brak snu, te osoby, które śpią najwięcej w weekendy, są znacznie rzadziej cierpią na choroby serca niż osoby, które śpią najmniej” – powiedział jeden z autorów badania. jmvideo/123RF

Odkrycia te dotyczyły snu przez 12-13 godzin, a nawet krótszy (powyżej 9 godzin) powiązano z zaburzeniami metabolicznymi. To jednak odnosi się nawyków praktykowanych na co dzień. Czy jednak odrobienie braków w weekend może zaszkodzić? Okazuje się, że wręcz pomaga, a świadczą o tym wyniki zaprezentowane na tegorocznym kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC).

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Aby zbadać związek między weekendowym spaniem i chorobami serca, naukowcy wykorzystali dane ponad 90,9 tys. osób, zgromadzone w brytyjskiej bazie UK Biobank. Pod uwagę wzięli informacje na temat czasu ich snu, po czym podzielili uczestników na cztery grupy pod względem tego, w jakim stopniu rekompensowali sobie brak snu w wolne dni. Osoby cierpiące na brak snu, który definiowano jako spanie krócej niż 7 godzin na dobę, stanowiły 21,8 proc. grupy badawczej. Reszta doświadczała raczej okazjonalnych niedoborów snu.

Osoby w pierwszej grupie miały charakteryzowały się najmniej skompensowany snem, tj. przez weekend spały nawet krócej niż w tygodniu (od minus 16,5 do minus 0,26 godziny), w drugiej trwał on mniej więcej tyle samo (minus 0,26 do plus 0,45 godzin), w trzeciej był nieco dłuższy niż w dni tygodnia (0,45 do 1,28 godz.), a w czwartej uczestnicy spali w weekend najdłużej (1,28-16,6 godzin więcej).

W ramach pracy sprawdzono też informacje na temat stanu ich zdrowia na przestrzeni niemal 14 lat, biorąc pod uwagę problemy dotyczące serca takie, jak choroba niedokrwienna (wieńcówka), niewydolność serca, migotanie przedsionków oraz udar.

Czy powinno się odsypiać zarwane noce?

Gdy mamy dług snu, odrabianie zaległości może wyjść nam tylko na dobre. Naukowcy wykazali, że u osób odsypiających w weekend najwięcej straconych godzin (z czwartej grupy) ryzyko zdiagnozowania choroby serca było o 19 proc. niższe w porównaniu z osobami śpiącymi wtedy najmniej (grupa pierwsza). Zależność była taka sama zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn.

– Wystarczająca ilość snu rekompensującego braki wiąże się z niższym ryzykiem chorób serca – stwierdził Yanjun Song, jeden z autorów badania ze Szpitala Fuwai Narodowego Centrum Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego w Pekinie. – Zależność staje się jeszcze bardziej widoczna wśród osób, które regularnie niedosypiają w dni powszednie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia